کد خبر: 64421 A

با شرایطی که برایم پیش آوردند، دو سه سالی است که به اجبار رفته ام ...

ایران آرت: پرویز تناولی، هنرمند شناخته شده که همچنان با رکورد دو میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری در کریستیز دبی، گران ترین هنرمند خاورمیانه به شمار می آید، همچنان تاکید دارد که زندگی در ایران را ترجیح می دهد. آثار او در ایران طی این سال ها، بارها به سرقت رفته یا تخریب شده اند، با این همه تناولی می گوید همچنان بر نیت اولیه خود برای بازگشت منتخب بهترین آثارش به موزه‌ای مستقل در کشور پایبند است. او گفتگویی با ایسنا داشته که گزیده هایی از أن را منتشر می کنیم:

_ تناولی در پاسخ به خبرنگار که می پرسد پس از قیمت اعلام شده برای فروش نزدیک به ۱۵ میلیاردی «شاعر نشسته» در پانزدهمین دوره حراج تهران، برخی انتقادها در فضای مجازی و رسانه‌ها نسبت به این حراجی و به صورت کلی قیمت اثر مطرح شد. عده‌ای در فضای توییتر و اینستاگرام با اشاره به این نکته که هنرمند این اثر همچنان زنده است و باز هم توانایی خلق اثر دارد، قیمت چکش خورده را غیرمعقول دانستند؛ گفت:

«اولا چرا باید یکی دیگر بسازم؟ کار تک نسخه است و تک نسخه هم خواهد ماند. دوم اینکه با خودم که رقابت ندارم. یک کار فروختم ۱۰ هزار تومان و یک کار هم فروختم ۱۵ میلیارد. قیمت آثار هنری یک هنرمند یکسان نیست و هر کار بسته به شکل، فرم، قدمت و ... قیمت متفاوتی دارد.»

تناولی چه زمان به ایران باز خواهد گشت؟

ایسنا می نویسد پرویز تناولی مدتی است که پس از منتشر شدن اخبار مربوط به ممنوع الخروج بودنش و سپس برطرف شدن این مشکل، در کشور کانادا به سر می‌برد.

استاد مجسمه ساز می گوید: «برنامه بازگشت به تهران هم دارم؛ اما نمایشگاه‌ها و کتاب‌ها در اولویت هستند.راستش من زندگی در ایران را به هر کجای دیگر ترجیح می‌دهم؛ ولی با شرایطی که برایم پیش آوردند، دو سه سالی است که به اجبار رفته ام. در مقطعی اجازه نمایش کارهایم و حتی خروج کار از ایران برای نمایش در خارج را نداشتم. بنابراین تنها راه فعالیت را در خروج از ایران دیدم؛ اما نه به صورت دائم. من همیشه به ایران در رفت و آمد بودم و همواره نیمی از سال را در ایران بوده ام و علاوه بر کار کارگاهی و تحقیقی، تدریس هم کرده‌ام و شاگردان بسیاری را به ثمر رسانده‌امپرویز تناولی

 

۸۰درصد کارهایم که دست شهرداری بود صدمه خورد/ احمدی نژاد شهردار شد خانه موزه ام از بین رفت

تناولی گفت: « بیش از ۸۰ درصد کارهایی که دست شهرداری است، صدمه خورده و دو عدد از آن‌ها به صورت کلی نابود شده‌اند و دیگر موجود نیستند. مهم‌ترین دلیل آن ناآشنایی شهرداری با موزه‌داری است. شهرداری‌ها همه جا موزه بر پا می‌کنند اما آن را در اختیار اهل هنر و متخصص قرار می‌دهند. در مورد آثار من متاسفانه چنین نبود.»

او گفت: «بر طبق قرارداد، خانه من به موزه تبدیل شد؛ اما چند ماه پس از شهردار شدن آقای احمدی نژاد و بی علاقگی وی به هنر، همه چیز تغییر کرد و شهرداری به قهر کلیه آثار را از خانه‌ام بیرون برد و به انبارهای خود منتقل کرد. متأسفانه اشتباهاتی در تفسیر قرارداد بود که شهرداری کلا کارها را «خریداری شده» اعلام کرد؛ حال آنکه بیعانه پرداخت شده شهرداری برای یک کار هم کافی نبود و واگذاری آثارم منوط به نمایش آنها در خانه موزه‌ام بود.»

تناولی در عین حال تاکید می کند: «در هر صورت نیت من تغییر نکرده است؛ هنوز هم حاضرم ۵۸ اثری که منتخب بهترین آثارم است و اکنون بنا به توافقاتِ نخستین، نزد شهرداری به امانت است، مطابق قرار اولیه به موزه‌ای مستقل بازگردد.»

 

پرویز تناولی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین