کد خبر: 67727 A

پیکاسو، احمد شاملو، محمود فرشچیان، ایران درودی، رضا کیانیان، لیلی گلستان،پری ملکی

نظر جنجالی شاملو درباره پیکاسو و واکنش رضا کیانیان، لیلی گلستان و پری ملکی

نظر جنجالی شاملو درباره پیکاسو و واکنش رضا کیانیان، لیلی گلستان و پری ملکی

رضا کیانیان بازیگر، لیلی گلستان مترجم و مدیر گالری گلستان و پری ملکی خواننده، در صفحه اینستاگرام ایران آرت یه اظهارات شاملو درباره پیکاسو واکنش نشان دادند.

ایران آرت: بازنشر یادداشت احمد شاملو، محمود فرشچیان و ایران درودی درباره پابلو پیکاسو، نقاش شهیر اسپانیایی در صفحه اینستاگرام ایران آرت، با واکنش تعدادی از اهالی هنر از جمله رضا کیانیان، لیلی گلستان و پری ملکی همراه شد که عموم واکنش‌ها مربوط به اظهارنظر جنجالی احمد شاملو است.

شاملو در یادداشتی که ۲۰ فروردین ۱۳۵۰ در روزنامه اطلاعات نوشت، با زبان صریح خود اظهاراتی جنجالی در خصوص پیکاسو مطرح می‌کند. او می‌نویسد: «می‌دانید؟ تا وقتی که از نبوغش مایه می‌گذاشت، گرسنگی می‌خورد و آنقدر گرسنگی خورد که بزرگترین نقاش زمان خود شد. به اینجا که رسید ناگهان کشف کرد از راه روز بروز بدتر نقاشی کردن، زودتر می‌توان میلیونر شد. منتها به دو شرط : یکی اینکه اولا آدم عضو حزب کمونیست فرانه باشد. دیگر اینکه بتواند راهی پیدا بشود روی اسنوبیسم خریولان عالم انگشت گذاشت. خدایش بیامرزد برای روشنفکران عالم سرمشق تفکر انگیزی بود. خودش در طراحی به قله رسید اما به دیگران ثابت کرد که واقعا برای نقاش شدن نیازی به نقاشی کردن یا نبوغ الهام داشتن نیست بشرط آنکه هدف از نقاشی چیزی غیر از نقاشی باشد فکر نکنید کار کوچکی است!»

 

IMG_20230413_165701_274

 

در واکنش به این اظهارنظر، رضا کیانیان، بازیگر صاحب‌نام که از همراهان ایران آرت است در بخش نظرات پست مذکور به سخنان شاعر نامدار معاصر واکنش نشان داد و نوشت: «جالبه از نظر آقای شاملو همه وی و همه کس مزخرفه غیر از خودش.»

خانم لیلی گلستان، مترجم و مدیر گالری گلستان نیز در صفحه ایران آرت نوشته است: «شاعر درجه یکی که حسابی قاطی بود!!! چقدر مزخرف نوشته.»

اما پری ملکی، خواننده باسابقه گروه خنیا نظر متفاوتی با دو هنرمند دیگر دارد. خانم ملکی نوشته است: «واقعا که شاملو درست گفته روحش شاد.»

 

IMG_20230413_163831_805

گفتنی است، در صفحه ویژه روزنامه اطلاعات به مورخه ۲۰ فروردین ۱۳۵۰، محمود فرشچیان درباره پیکاسو گفته است: «او نابغه بزرگی است که سالیان دراز دنیا درباره او حرف زده و هنوز این آینده است که قدر هنری او را خواهد نمایاند. من اگر چه مینیاتوریست هستم اما شیوه‌های دیگر نقاشی را نیز بخوبی می‌شناسم ، کوبیسمی که می‌تواند واقعیات را صادقانه و با همه زشتی و زیبایی بنمایاند همیشه مورد توجه و علاقه هنرشناسان و هنر دوستان خواهد بود.»

در بخش دیگری از این صفحه اظهارات ایران درودی درج شده که می‌گوید: « من در همه عمرم خبری به این تاثر انگیزی نشنیده بودم. برای من تصور اینکه مرگ چگونه جرات کرد با چنین دست و مغز شکوفایی دست به گریبان بشود، هنوز گیج هستم. او انسان ارزنده‌ای است که بشریت و تاریخ یک قرن هنر نقاشی را عوض کرد. باید بگویم نقاشانی که دنباله رو هنر نو نقاشی هستند تنها پشتیبان خود را از دست دادند.»

 

5835699

رضا کیانیان لیلی گلستان احمد شاملو پری ملکی پابلو پیکاسو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین