کد خبر: 67915 A

ونگوگ| ونسان ونگوگ| نقاشی ونگوگ

حراج نقاشی گران‌قیمت ونگوگ که به چنگ نازی‌ها افتاد/ عکس

حراج نقاشی گران‌قیمت ونگوگ که به چنگ نازی‌ها افتاد/ عکس

یکی از تابلوهای نقاشی «ون‌گوگ» که منظره‌ای در پاریس را به تصویر می‌کشد درحالی به‌زودی در حراجی ارائه خواهد شد که انتظار می‌رود ده‌ها میلیون دلار به فروش برسد.

ایران آرت: «باغ مقابل مزرعه دبره»(۱۸۸۷) اثر «وینسنت ون‌گوگ» شانزدهم ماه مه در حراجی ساتبیز نیویورک با ارزش تخمینی ۲۰ الی ۳۰ میلیون دلار به مزایده گذاشته خواهد شد. «ون‌گوگ»‌ این نقاشی را براساس منظره‌ای نقاشی کرده است که تنها چند دقیقه با آپارتمان مشترک بردارش در «مون‌مارتر» فاصله داشت.

در مرکز این تابلو نقاشی چند آفتابگردان بزرگ وجود دارد. یک سال بعد از خلق این نقاشی بود که «ون‌گوگ»‌ به سراغ خلق مجموعه نقاشی‌های مشهور «آفتابگردان»‌ رفت.

نقاشی پرماجرای «ون گوگ»‌ به بازار می‌آید

موضوع نقاشی که در ساتبیز حراج می‌شود، منظره باغ خانه قرن هجدهمی خانواده «دبره»‌ است که مالک آسیاب‌های بادی بالای منطقه «مون‌مارتر»‌ واقع در پاریس نیز بودند.

نقاشی پرماجرای «ون گوگ»‌ به بازار می‌آید


به گزارش ایسنا، با توجه به ظاهر باغ در عکسی که در سال ۱۸۸۷ از این خانه مشرف بر شهر پاریس به ثبت رسیده است می‌توان نتیجه گرفت که «ون‌گوگ»‌ تا حد زیادی از ذوق و قریحه هنری برای ایجاد حال و هوای روستایی‌تر در نقاشی استفاده کرده است.

«میریام روتشیلد»،‌ مجموعه‌دار هنری برجسته و یکی از اعضای خانواده یهودی و بانکدار مشهور نقاشی «باغ مقابل مزرعه دبره»‌ را خریداری کرد. او کمی پیش از آغاز جنگ جهانی دوم این نقاشی «ون‌گوگ» به همراه سایر آثار هنری‌اش را به یک بانک پاریسی منتقل کرد و مدتی بعد به سوئیس گریخت.

در دسامبر ۱۹۴۱ میلادی،‌ پس از اینکه آلمان فرانسه را اشغال کرد،‌ نازی‌ها نقاشی «باغ مقابل مزرعه دبره»‌ را از بانک گرفتند و آن را برای «هرمان گورینگ»، یکی از مقام‌های ارشد «هیتلر» به برلین فرستادند. «گورینگ» در آن زمان از این نقاشی و ۲۴ نقاشی غارت‌شده دیگر برای معاوضه با یک نقاشی رامبرانت و دو فرش استفاده کرد. این نقاشی در سال ۱۹۴۲ در نهایت به یک مجموعه‌دار سوئیسی فروخته شد.

«روتشیلد» پس از پایان جنگ برای پس گرفتن این نقاشی «ون‌گوگ» از طریق قانون اقدام کرد. دادگاه سوئیس در سال ۱۹۴۸ به مجموعه‌دار سوئیسی دستور داد که این نقاشی را به «روتشیلد»‌ بازگرداند و در نهایت این نقاشی بعدها به یکی از اعضای خانواده «میریام روتشیلد» بازگردانده شد و او نیز این نقاشی را در سال ۱۹۶۵ میلادی فروخت.

نقاشی پرماجرای «ون گوگ»‌ به بازار می‌آید
«پشته‌های گندم»‌ اثر «ون‌گوگ»

«روتشیلد»‌ صاحب یکی دیگر از نقاشی‌های مهم «ون‌گوگ» یعنی یک آبرنگ به نام «پشته‌های گندم»‌ نیز بود. این آبرنگ نیز توسط نازی‌ها توقیف شد، اما داستان او با «باغ مقابل مزرعه دبره»‌ کاملا متفاوت است، چراکه نقاشی آبرنگ پس از جنگ به او بازگردانده نشد.

حراجی کریستیز چندی پیش یک توافق‌نامه پیچیده را بین وارثان «روتشیلد»‌ و وارثان دو مجموعه‌دار دیگر مدیریت کرد و نقاشی‌ «پشته‌های گندم»‌ در سال ۲۰۲۱ به قیمت ۳۵.۹ میلیون دلار فروخته شد.

در اوایل دهه ۹۰ میلادی نقاشی «باغ مقابل مزرعه دبره»‌ توسط یک مجموعه‌دار ژاپنی خریداری شد که در سال ۱۹۹۶ میلادی درگذشت. این مجموعه‌دار همچنین گران‌ترین تابلو نقاشی «ون‌گوگ» یعنی «پرتره دکتر گاشه»‌ را در سال ۱۹۹۰ به قیمت ۸۲.۵ میلیون دلار خرید. «پرتره دکتر گاشه»‌ اکنون در یک مجموعه خصوصی ناشناخته نگهداری می‌شود.

ونسان ونگوگ ونگوگ نقاشی ونگوگ
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین