کد خبر: 68048 A

فریدا کالو| نقاشی فریدا کالو| نمایشگاه عکس فریدا کالو

عکس‌های فریدا کالو در تهران دیدنی شد

عکس‌های فریدا کالو در تهران دیدنی شد

ایران آرت: نمایشگاه عکس‌های انحصاری «فریدا کالو» در کاخ نیاوران بر پا است.

ایران آرت: نمایشگاه عکس زندگی‌نامه‌ «فریدا کالو» و دیگو ریورا (دو نقاش شهیر مکزیکی) از ۱۱ اردیبهشت در تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران بر پا شده است و تا ۲۲ همین ماه ادامه خواهد داشت.  

این نمایشگاه از طرفِ سفارت مکزیک با مشارکتِ انتشار «شمع و مه» برگزار شده است.  

به گزارش ایسنا، ماگدالنا کارمن فریدا کالو ی کالدرون د ریورا، متولد ۱۹۰۷ و درگذشته ۱۹۵۴، نقاش مشهور، جسور و پیشرو مکزیکی بود. شهرت فریدا به ‌خاطر خلق خودنگاره‌ها، پرتره‌ها و همچنین آثاری است که در آن‌ها از طبیعت و هنر مکزیک الهام گرفته بود. حضور خود فریدا در تابلوهایش و خصلت اتوبیوگرافیک این تابلوها از شاخصه‌های سبک او در نقاشی هستند. نقاشی‌های او همچنین الهام‌گرفته از فرهنگ عامۀ مکزیک بودند و او با تکیه بر این فرهنگ، در آثارش به مسائل و موضوعاتی چون هویت، وضعیت پسااستعماری، جنسیت، طبقه و نژاد در جامعۀ مکزیک می‌پرداخت و مسائل و رنج‌های خود و عناصر زندگی شخصی و نیز مسائل بومی و فرهنگی و اجتماعی کشور خود را طوری در آثارش به تصویر می‌کشید که این آثار به مسایلی جهانی و انسانی قابل تعمیم بودند و از همین‌رو با اقبالی جهانی روبه‌رو شدند و مرزهای بومی و ملی را درنوردیدند.

کالو در آثارش واقعیت را با فانتزی می‌آمیخت و از همین‌رو او را نقاشی سوررئالیست و رئالیست جادویی توصیف می‌کنند. آثار کالو همچنین متعلق به جنبش مکزیکیوتل است؛ جنبشی که بعد از انقلاب مکزیک، به‌دنبال تعریف یک هویت مکزیکی بود. فریدا کالو، چنانکه پیش‌تر اشاره شد، بر اثر یک تصادف به ‌شدت آسیب دید و رنج کشید. او همچنین در کودکی دچار فلج اطفال بود. یکی از وجوه شهرت او، نقاشیِ تجربه خود از درد مزمن است. فریدا کالو، چنانکه در مقدمه کتاب «همیشه با منی» اشاره شده، از وجوه گوناگون، از جمله طرفداری از حقوق زنان، مارکسیسم، روانکاوی، مطالعات فرهنگی، جامعه‌شناسی، تاریخ هنر، عکاسی، مد و حتی ادبیات، موضوع مطالعه و تحقیق قرار گرفته است.

 

فریدا کالو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین