کد خبر: 68292 A

علی خسروی| نگارخانه سهراب| رویای قرنطینه

علی خسروی با زنان نوازنده در نگارخانه سهراب

علی خسروی با زنان نوازنده در نگارخانه سهراب

نمایشگاه «رویای قرنطینه» شامل 50 تابلو در ابعاد مختلف از آثار سه سالِ گذشته علی خسروی هنرمند معاصر است که در دوران پاندمی کرونا خلق شده‌اند.

ایران آرت: نگارخانه سهراب از روز جمعه 29 اردیبهشت میزبان نمایشگاهی ازجدیدترین آثار علی خسروی با عنوان «رویای قرنطینه» می‌شود؛ نمایشگاهی شامل 50 تابلو در ابعاد مختلف از آثار سه سالِ گذشته این هنرمند معاصر که در دوران پاندمی کرونا خلق شده‌اند.

این هنرمند درباره ایده شکل گیری آثار این نمایشگاه گفت: «اواخر سال 1398 که بیماری کرونا همه گیر شد، همه دنیا اجباراً به اقامت اجباری در منزل (قرنطینه) رفت. این برای من انگیزه‌ای برای کارکردنِ بیشتر و در واقع توفیق اجباری برای نقاشی و رؤیا پردازی شد. اخبار وحشت زا، زیاد بود و طبیعتاً برای فرار از این وحشت نقاشی نجات بخش بود. من البته از قبل از آن هم کار می‌کردم، اما طی سه سال همه گیری کرونا حدود یکصد تابلو اجرا کردم که حاصل آن مجموعه «رویای قرنطینه» شد و در نمایشگاه پیشِ رو بخشی از آن را به نمایش خواهم گذاشت. این آثار در خود واجد نوعی رؤیا پردازی است و با وحشت و هراس نسبتی ندارد.»

خسروی درباره سوژه این آثار اضافه کرد: «بیشتر نقاشی‌ها فیگور زنان است و یکی از دوستانم عنوان "مهربانوان خنیاگر" را برای این آثار برگزیده است. این زنانِ خنیاگر همگی نوازنده هستند و سازهای ایرانی می‌نوازند. آثار این مجموعه آناتومی دقیق یک انسان را ندارد و کشیدگی اندام‌ها تداعی کننده وجود زنانه است.»

رویای قرنطینه

این هنرمند درباره تکنیک این نقاشی‌ها نیز گفت: «تکنیک کارها از جهت رنگ، آکریلیک روی بوم است و شیوه کار از جهت ضربه‌های قلم و رنگ‌های روشن و فضاهای بیرون، متأثر از امپرسیونیسم اما متفاوت از آن است؛ چرا که بیشتر یک شیوه شخصی را دنبال کرده‌ام و بر عکس هنرمندان امپرسیونیست، این آثار در آتلیه اجرا شده‌اند.»

رویای قرنطینه 1

علی خسروی، طراح گرافیک، تصویر ساز و نقاش متولد ۱۳۲۷ در کرمان و فارغ التحصیل رشته گرافیک از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. او عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است و از سال ۱۳۵۳ به مدت ۲۰ سال با بخش گرافیک انتشارات سروش همکاری داشته است. شرکت در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی نقاشی و دوسالانه‌های گرافیک در داخل و خارج از ایران از دیگر سوابق هنری اوست. انتشار کتاب «نقشی به یاد» مجموعه تصویرسازی از چهره هنرمندان موسیقی ایران (چاپ اول ۱۳۷۰ - چاپ دوم با اضافات ۱۳۸۴)، انتشار کتاب گزیده آثار گرافیک و تصویرسازی چاپ و نشر نظر ۱۳۹۴، طراحی بیش از چهارصد پوستر از شخصیت‌های فرهنگی و هنری ایران، طراحی بیش از هزار چهره از شخصیت‌های فرهنگی و هنری ایران و شرکت در سیزدهمین و شانزدهمین حراج تهران از دیگر فعالیت‌های فرهنگی این هنرمند است.

«رویای قرنطینه» را می‌توانید از روز جمعه 29 اردیبهشت تا مدت دو هفته در نگارخانه سهراب به نشانی خیابان سمیه، بین مفتح و رامسر، شماره ۱۴۲ ببینید.

 

نگارخانه سهراب علی خسروی رویای قرنطینه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین