کد خبر: 71608 A

کلود مونه| نقاشی کلود مونه

تابلوی کلود مونه با سوپ مورد حمله قرار گرفت!

تابلوی کلود مونه با سوپ مورد حمله قرار گرفت!

دو هفته پس از آن که یک گروه محیط زیستی سوپ کدوحلوایی روی نقاشی مونالیزا در موزه لوور ریختند، یک گروه دیگر به نقاشی کلود مونه حمله کردند.

ایران آرت: معترضان فعال در حوزه محیط زیست با ریختن سوپ روی یکی از تابلوهای نقاشی «کلود مونه» در فرانسه اعتراض خود را نشان دادند.

به گزارش ایسنا، تابلوی «کلود مونه» نقاش نامدار فرانسوی جدیدترین اثر هنری است که هدف حمله معترضان قرار گرفته است. دو فعال عضو گروه «Riposte Alimentaire» در ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر روز شنبه به سمت تابلو نقاشی «بهار»(۱۸۷۲) که در موزه هنرهای زیبا در شهر لیون فرانسه نگهداری می‌شود، سوپ پرتاب کردند.

«آرت‌نت» نوشت،‌ موزه هنرهای زیبا در لیون با تایید این خبر اعلام کرد که اتاق محل نمایش این اثر هنری بلافاصله پس از حمله تخلیه شد و پلیس نیز این دو معترض را دستگیر کرده است. تمام گالری‌های امپرسیونیسم این موزه در روز یکشنبه به روی عموم مردم بسته شده بود.

مسوولان این موزه همچنین اعلام کردند که علیه این اقدام شکایتی را تنظیم خواهند کرد. هنوز مشخص نیست که در جریان این حمله به نقاشی «مونه»‌ آسیبی وارد شده است یا خیر. معترضان درحالی روی نقاشی «بهار» اثر «کلود مونه»‌ سوپ ریختند که شیشه‌ای روی آن نصب شده بود.

«کلود مونه»‌ که سه‌پایه نقاشی را به خارج از کارگاه و فضای باز برد و سوژه‌های مختلف را در نور و زمان متفاوت نقاشی کرد، شاید محبوب ترین نقاش امپرسیونیست باشد. در حالی که برخی از آثار هنری او، مانند مجموعه «نیلوفرهای آبی»، در سطح جهانی شناخته شده‌تر هستند، او آثار هنری بسیار دیگری را نیز را در طول دوران خلاقیت خود خلق کرده است. از جمله این نقاشی‌ها به مجموعه «کومه‌ها» می‌توان اشاره کرد.

این اعتراض در حالی صورت گرفته است که حدود دو هفته قبل نیز اعضای دیگری از همین گروه محیط زیستی سوپ کدوحلوایی روی نقاشی «مونالیزا» در موزه «لوور» ریخته بودند.

این نوع از اعتراضات از اواخر سال ۲۰۲۲ و با حمله معترضان محیط زیستی به نقاشی «آفتاب‌گردان‌ها» اثر «ون‌گوگ» با سوپ گوجه‌فرنگی آغاز شد.

این گروه از افراد همچنین پیش‌تر به نقاشی «مرگ و زندگی» اثر «گوستاو کلیمت»‌ نقاش برجسته اتریشی حمله کردند و روی آن رنگ سیاه روغنی ریختند. دو معترض بر روی یکی از نقاشی‌های «امیلی کار» نقاش کانادایی که در «گالری هنر ونکوور»‌ نگهداری می‌شود، شیره درخت افرا ریختند و دست‌هایشان را با چسب دیوار چسباندند.

«جیغ» اثر «ادوارد مونک» که در «موزه ملی نروژ» واقع در «اسلو» نگهداری می‌شود، چندی پیش هدف حمله معترضان نیز قرار گرفته بود. مجموعه تابلوهای مشهور «قوطی‌های سوپ کمبل» اثر «اندی وارهول» هنرمند نامدار آمریکایی که در «گالری ملی استرالیا» نگهداری می‌شود نیز توسط معترضان محیط‌زیستی خط‌خطی شده بود. دو فعال حوزه محیط زیست دستانشان را به قاب دو تابلو نقاشی اثر «فرانسیس گویا» که در موزه «پرادو» نگهداری می‌شود، با چسب چسباندند. همچنین گروهی دیگر از فعالان روی شاهکار «ون‌گوگ» سوپ نخودفرنگی ریختند. «دختری با گوشواره مروارید»، شاهکار عصر طلایی «یوهانس ورمیر» در «موزه مائریتشویس» واقع در «لاهه» و نقاشی گران‌قیمت «کومه‌ها» اثر «کلود مونه» نیز هدف معترضان قرار گرفته بودند. حتی «آفتاب‌گردان‌ها»ی مشهور «ون‌گوگ» نیز در امان نماندند و دو زن با حمله به تابلوی گران‌قیمت «گل‌های آفتاب‌گردان» روی آن سوپ گوجه فرنگی ریختند.

تابلو نقاشی «باغ هنرمند در ژیورنی» اثر «کلود مونه» که در موزه ملی سوئد نگهداری می‌شود، جدیدترین سوژه این گروه از معترضان بوده است. چندی پیش دو زن در استکهلم پس از پرتاب نوعی رنگ به نقاشی هنرمند فرانسوی «کلود مونه» و سپس چسباندن دستان خود به قاب آن دستگیر شدند.

البته برخی از این معترضان با عواقب حمله به شاهکارهای هنری مواجه می‌شوند. چندی پیش معترضان محیط‌ زیستی که دست‌های خود را با چسب به تابلو نقاشی «رافائل» چسبانده بودند، به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند. همچنین دو فعال محیط زیستی که گفته می‌شود در گالری ملی هنر واشنگتن دی‌سی روی محفظه شیشه‌ای مجسمه «رقصنده کوچک چهارده ساله» ساخته «ادگار دگا»، هنرمند فرانسوی قرن نوزدهم رنگ مالیده بودند، بازداشت شدند و با اتهامات فدرال روبرو شدند.

دو معترض محیط‌زیستی که به تابلو نقاشی «گاری علوفه»‌ مشهورترین اثر هنری «جان کانستبل» در گالری ملی لندن حمله کرده بودند برای وارد کردن بیش از ۱,۰۰۰ پوند خسارت به این نقاشی به پرداخت جریمه محکوم شدند. همچنین دو فعال محیط زیستی اهل بلژیک که سال گذشته به نقاشی «دختری با گوشواره مروارید» اثر «یوهانس ورمیر» حمله کرده بودند، در یک دادگاه واقع در هلند به دو ماه حبس و یک ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.

 

نقاشی کلود مونه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین