ببینید: نمایشگاه "از پی" عظیم مرکباتچی در گالری مژده

تازه‌ترین نمایشگاه انفرادی عظیم مرکباتچی، نقاش و تصویرگر معاصر در گالری مژده به تماشا گذاشته شده است.

ایران آرت: گالری مژده عصر جمعه ۱۸ خرداد نمایشگاه تازه‌ترین مجموعه آثار عظیم مرکباتچی را افتتاح کرد. در این نمایشگاه که "از پی" نام دارد طراحی ها و نقاشی های این هنرمند ارائه شد.

مونا مبارکشاهی، منقد هنری در استیتمنت نمایشگاه درباره این مجموعه نوشته است:

" در آثار عظیم مرکباتچی موقعیتهایی ساده روزمره و گاه پیچیده و بغرنج و همینطور رؤیا و کابوس به صحنه هایی دراماتیک بدل شده و از گذر این تبدیل است که نمادها استعاره ها و تمثیل های تصویری وی ساخته میشوند. بیان تصویری او در ارتباط با تئاتر همچون صحنه ای از یک پرده است که در آن لحظه منجمد شده ولی از طریق داد و ستد بیان تصویری و صحنه پردازی تئاترال نوعی حرکت و جنبش قابل شناسایی و پیگیری است و این حرکت موجب نوعی صیرورت و جنبش زمان در نقاشی است. عظیم در مقیاس نقاشی همچون یک نویسنده دراماتورژ و کارگردان است که قاب هایش را تصویر و تخیل کرده صحنه پردازی و نورپردازی نموده و برای هر کنشگر تصویر میزانسن و حرکت می سازد و از این طریق چند بیان را در نقاشی کنار هم نشانده و بدین ترتیب نقاشی تنها عرصه تصویر نیست بلکه مبدل به عرصه ای برای صدا ،نور حرکت و بازی میشود و این گونه معنا در داد و ستد مداوم و تمرین و تکرار در استفاده از عناصر بینارسانه ای می شود."

گفتنی ست گالری مژده شهریور دو سال پیش ، نمایشگاه انفرادی دیگری از نقاشی‌های عظیم مرکباتچی با عنوان «هیپوکسیا» را به تماشا گذاشته بود.

عظیم مرکباتچی نقاش و تصویرگر معاصر متولد ۱۳۵۶ در شهر اردبیل است. او شش نمایشگاه انفرادی و بیش از ۳۵ نمایشگاه گروهی را در کارنامۀ خود دارد. مرکباتچی نقاشی را به صورت آکادمیک در مقطع کارشناسی در دانشگاه علم و فرهنگ خوانده و عضو پیوستۀ انجمن نقاشان ایران است. به جز تحصیلات دانشگاهی، مطالعۀ مستمر و فعالیت در شناخت ویژگی‌های رسانۀ نقاشی، موجب ایجادِ بیان شخصی و نوینی در آثار مرکباتچی است. 

نمایشگاه "از پی" تا هشتم تیر در گالری مژده به نشانی سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، کوچه هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ دایر است. گالری مژده شنبه ها و روزهای تعطیل رسمی تعطیل است.

عکس‌های سیامک زمردی مطلق از افتتاحیه این نمایشگاه را ببینید.

کد خبر: 72199
لینک کوتاه: https://www.iranart.news/fa/tiny/news-72199
گالری مژده عظیم مرکباتچی سیامک زمردی مطلق
سایر گزارش های تصویری