کد خبر: 50825 A

اولین سریال با نظارت صداوسیما به شبکه نمایش خانگی آمد

اولین سریال با نظارت صداوسیما به شبکه نمایش خانگی آمد

می‌توان گفت تمام عوامل این سریال از کارگردان گرفته تا بازیگران، عمده فعالیت‌شان در تلویزیون بوده است.

ایران آرت: سریال "موچین" در شبکه نمایش خانگی در حالی توزیع می‌شود که مجوز تولید خود را به جای سازمان سینمایی از صدا و سیما گرفته است. هرچند سریال بعد از تمام شدن تولید و همکاری بخش‌های صدا و سیما مجوز پخش را در ماه‌های گذشته از ارشاد گرفته، اما تمام فرآیند تولید را سازمان صداوسیما انجام داده است.

​به گزارش همشهری، این موضوع در حالی است که «موچین» نخستین سریالی است که مجوز تولید را از سیما گرفته، اما با گذشت یک‌ماه از تغییر فرآیند صدور پروانه نمایش و ساخت و نظارت بر محتوای تولیدات از سازمان سینمایی به صداوسیما هنوز مشخص نیست که مجری اصلی چه‌کسی خواهد بود؟ و هیچ اعلام رسمی مبنی بر عهده‌دار شدن معاونت فضای مجازی یا ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر) صورت نگرفته است.

توقف در تولید 

در این مدت پیگیری‌ها از ساترا و صداوسیما بی‌نتیجه بوده و هنوز هیچ‌کدام اعلام نکرده‌اند که از این به بعد متقاضیان ساخت سریال‌ها در بخش نمایش خانگی برای دریافت مجوز تولید و نمایش باید به کجا مراجعه کنند؛ وضعیت بلاتکلیفی که ویروس کرونا و نیمه تعطیل بودن فعالیت اداره‌ها به آن دامن زده است. 

به گفته بهمن حبشی، مدیرکل دفتر نظارت بر تولید فیلم سازمان سینمایی، دیگر مجوزی برای این بخش از سوی سازمان صادر نمی‌شود و از تیر‌ماه نیز هیچ مجوزی برای تولید یا نمایش سریال‌ها در شبکه نمایش خانگی از سوی سازمان سینمایی صادر نشده است. بسیاری از کارگردانان که تصمیم به ساخت سریال در این بخش دارند در بلاتکلیفی به سر برده و منتظر اعلام سرپرستی این بخش هستند تا بتوانند فعالیت خود را آغاز و سریال‌هایشان را جلوی دوربین ببرند.

موچین نخستین دستاورد صداوسیما

قسمت سوم سریال موچین به‌تازگی وارد شبکه نمایش خانگی شده است؛ سریالی که می‌تواند جزو نخستین مجموعه‌هایی باشد که مجوز خود را از صدا و سیما گرفته است. هر چند این سریال هم مانند مجموعه سریال‌های نمایش خانگی از نمایش قاچاق در امان نمانده است و همزمان با توزیع هر قسمت، شبکه‌های ماهواره‌ای اقدام به پخش آن می‌کنند. می‌توان گفت تمامی عوامل سریال تلویزیونی هستند از کارگردان گرفته تا بازیگرانی که عمده فعالیتشان در تلویزیون بوده و هست.

حسین تبریزی یکی از کارگردانان تلویزیونی که همکاری‌ زیادی را با معاونت سیما داشته، کارگردانی «موچین» را برعهده دارد. پاییز سال گذشته بود که «موچین» به تهیه‌کنندگی میثم آهنگری با مشارکت اداره کل تامین و تولید تلویزیون‌های تعاملی برای پخش در شبکه نمایش خانگی پیش‌تولید خود را آغاز کرد؛ سریالی که در مقایسه با سریال‌های ساخته شده در این بخش متفاوت‌تر به‌نظر می‌رسد؛ سریال طنزی که ساختار آن نزدیک به سریال‌های تلویزیونی است تا اینکه شباهت‌هایی به سریال‌های امروز نمایش خانگی (هم‌گناه، آقازاده و... و حتی طنز در بخش نمایش خانگی) داشته باشد. از دیگر تفاوت‌هایی که در سریال وجود دارد، انتخاب بازیگرانی است که عموما در سریال‌های تلویزیونی حضور داشته و دارند. تفاوت دیگر در نوع داستان و طراحی لباس‌ و صحنه است؛ سریالی که تفاوتی با مجموعه‌های تلویزیونی ندارد.

بازیگران تلویزیون در نمایش خانگی

سریال موچین فعلا در یک فصل و ۱۸قسمت ساخته شده است. مرجانه گلچین، حمید لولایی، پوریا پورسرخ، زهرا جهرمی، عباس جمشیدی، مهران رجبی، شهره لرستانی، میرطاهر مظلومی، ژاله درستکار، آشا محرابی، رابعه اسکویی، رز رضوی، علی صادقی و امیر نوری بازیگران اصلی این سریال کمدی هستند. رضا توکلی، بهنوش بختیاری، رامین ناصرنصیر، افشین سنگ‌چاپ، ساعد هدایتی، محمد فیلی، گلشید بهاری و علی موسویان نیز به‌عنوان بازیگر مهمان در این سریال به ایفای نقش پرداخته‌اند.

 

شبکه نمایش خانگی حمید لولایی علی صادقی سریال موچین موچین
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین