کد خبر: 60363 A

میزان هیجان مسابقه "دورهمی" چندان بالا نبود و جذابیت حرکت روبات هم پس از چند قسمت برای مخاطبان عادی شد، بنابراین نمی‌توان آن را مسابقه‌ای پرهیجان دانست، اما با وجود همه این‌ها حضور مهران مدیری در مسابقه به کمک آن آمده بود و به طور کلی می‌توان آن را تجربه موفقی در کارنامه مدیری به حساب آورد.

ایران آرت: مسابقه "دورهمی" یک شنبه شب پس از 33 قسمت به پایان رسید و بالاخره برنده جایزه 500 میلیون تومانی این مسابقه مشخص شد. تغییر ساختار برنامه گفت‌وگو محور "دورهمی" به یک مسابقه تلویزیونی و تجربه اجرای مسابقه برای مهران مدیری، اتفاقات جدیدی بود که به نفع مهران مدیری تمام شد و به طور کلی می‌توان گفت نتیجه خوبی را رقم زد. مسابقه "دورهمی" چه کیفیتی داشت و در قسمت پایانی به عنوان فینال مسابقه، چه گذشت؟

قابل حدس بودن برنده مسابقه

به گزارش خراسان، ساختار مسابقه "دورهمی" به صورتی طراحی شده که شرکت‌کنندگان مسابقه بر اساس امتیازهایی که در هر مرحله کسب می‌کنند، به مراحل بالاتر راه پیدا خواهند کرد و کسی که بالاترین امتیاز را در فینال به دست بیاورد، برنده می‌شود، به همین دلیل نتیجه مسابقه تا لحظه اعلام نام نفر برنده غیرقابل پیش‌بینی نیست. در قسمت فینال، اختلاف زیاد امتیاز دو شرکت‌کننده در همان مرحله اول یعنی "دایره"، باعث شد مخاطب نفر برنده را حدس بزند در نتیجه بخشی از هیجان مسابقه ناخودآگاه از بین برود. در این قسمت "دورهمی" شاهد پایان هیجان‌انگیز و غافلگیر کننده‌ای نبودیم که بر کیفیت قسمت پایانی تأثیرگذار بود.

پایان کم‌هیجان یک "دورهمی" گرم

اعلام برنده بدون هیجان

هرچند که گفتیم ساختار "دورهمی" با بسیاری از مسابقات متفاوت است و خواه‌ناخواه نفر برنده از همان ابتدای فینال قابل حدس بود، اما نام برنده نیز در شرایطی بسیار عادی و بدون هیجان اعلام شد. در قسمت فینال، مانند دیگر مراحل مسابقه در حالی که شرکت کننده در روبات نشسته بود، مهران مدیری نام او را به عنوان برنده اعلام کرد و جز صدای سوت و تشویق حضار، شاهد هیچ اتفاق دیگری به عنوان جشن پیروزی برنده "دورهمی" نبودیم.

بهتر بود مثلا با اهدای نمادین جایزه به شرکت کننده یا اتفاقی ویژه، پایان مسابقه و مشخص شدن برنده جایزه 500 میلیون تومانی جشن گرفته می‌شد و قسمت فینال با دیگر قسمت‌های مسابقه متفاوت می‌شد.

حذف مبلغ جایزه در برنامه

یکی از اتفاقات عجیب قسمت فینال، حذف اعلام مبلغ جایزه نفر اول توسط مهران مدیری بود. صفحه اینستاگرام "دورهمی" ویدئویی منتشر کرده که در آن مدیری اعلام می‌کند از طرف حامی مالی مسابقه مبلغ 500 میلیون تومان به نفر اول اهدا خواهد شد، اما در فینال مسابقه که از تلویزیون پخش شد، خبری از صحبت‌های مهران مدیری درباره مبلغ جایزه نفر اول نبود. معلوم نیست این بخش از صحبت‌های مدیری و مبلغ جایزه برنده مسابقه که موضوع مهمی است، به چه دلیل حذف شده است. طبق اعلام صفحه "دورهمی" مبلغی نیز به نفر دوم اهدا شده است، اما این مبلغ در صفحه اینستاگرام این مسابقه نیز اعلام نشد.

تحصیلات جالب قهرمان

می‌دانیم که اصولا میزان اطلاعات عمومی افراد در حوزه‌های مختلف ارتباط مستقیمی با میزان تحصیلات آن‌ها ندارد و مسابقه "دورهمی" نیز این موضوع را ثابت کرد. تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان این مسابقه دانشجوی مقطع دکترا در رشته‌های مختلف یا رشته‌های مربوط به حوزه پزشکی بودند، اما در نهایت شرکت کننده‌ای به نام پویا فلاح توانست جایزه 500 میلیون تومانی مسابقه را از آن خود کند که مدرک کاردانی کشاورزی داشت. این شرکت کننده قبلا در مسابقه "برنده باش" نیز شرکت کرده بود و 15 میلیون تومان برنده شده بود.

وعده بازگشت "دورهمی" با تغییرات

طبق وعده‌ای که مهران مدیری در قسمت پایانی "دورهمی" داد، قرار است این مسابقه پس از پایان ماه محرم دوباره در 33 قسمت از شبکه نسیم روی آنتن برود. مدیری توضیح داد که تلاش می‌کنند از انتقادات و پیشنهادهایی که مطرح شده، استفاده کنند و متنوع‌تر و هیجان‌انگیزتر بازگردند.

یکی از نقاط ضعفی که مسابقه "دورهمی" داشت و در سری دوم باید کاملا رفع شود، خطا و اشتباه در طراحی سوالات است. در قسمت‌های ابتدایی "دورهمی" شاهد اشتباهاتی در سوال و پاسخ‌ها بودیم که باعث تعجب مخاطبان شده و رسالت آگاهی‌بخشی مسابقه را زیر سوال برده بود.

مهران مدیری نیز به سهم خود در مسابقه دچار اشتباهاتی شد. پس از موج انتقادات، مدیری در مسابقه ضمن این که وجود خطا و اشتباه را طبیعی دانست، وعده داد که در برنامه‌های بعد جبران و سوالات با دقت بیشتری طراحی شو د.

پس از این تجربه در سری اول، دیگر در سری دوم مسابقه جایی برای خطا و اشتباه وجود نخواهد داشت. مهران مدیری علاوه بر "هیجان‌انگیزتر" و "متنوع‌تر" بودن، وعده داد که در سری دوم "مفیدتر" نیز باشند. بسیاری از سوالاتی که در مسابقه مطرح شد، اطلاعاتی بود که تنها در ویکی‌پدیا پیدا می‌شد و چندان نمی‌توان به کارکرد ترویج کتاب خوانی برای "دورهمی" دل خوش کرد. بهتر است در سری دوم مسابقه، سوالات به سمت اطلاعات مفیدتر و مهم‌تری برود و محتوای بهتری داشته باشد.

تجربه‌ای موفق در کارنامه مدیری

همان طور که ابتدای مسابقه در همین صفحه نوشتیم، میزان هیجان مسابقه "دورهمی" چندان بالا نبود و جذابیت حرکت روبات هم پس از چند قسمت برای مخاطبان عادی شد، بنابراین نمی‌توان آن را مسابقه‌ای پرهیجان دانست، اما با وجود همه این‌ها حضور مهران مدیری در مسابقه به کمک آن آمده بود و به طور کلی می‌توان آن را تجربه موفقی در کارنامه مدیری به حساب آورد.

او در قسمت‌های ابتدایی مسابقه با وجود تعامل خوبی که با شرکت‌کنندگان داشت، اما سبک اجرایش کمی بیش از اندازه رسمی و جدی بود، اما پس از چند قسمت تحت تاثیر نظرات مردم، تغییراتی در اجرایش به وجود آورد و برای نزدیک کردن فضای مسابقه به "دورهمی" تصمیم گرفت بیشتر با شرکت کنندگان شوخی کند و پلاتو بگوید. این اتفاق در مسابقه افتاد و مدیری مانند نسخه گفت‌وگو محور "دورهمی" با شرکت‌کنندگان مواجهه‌ای گرم‌تر و سرگرم‌کننده‌تر داشت و از کوچک‌ترین مسائل استفاده می‌کرد تا فضای مسابقه از حالت جدی و خشک خارج و تماشای آن برای مخاطبان تلویزیون جذاب‌تر شود.

 

مهران مدیری دورهمی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین