کد خبر: 63489 A

سیدنی پواتیه، مردی که اسکار را به زانو درآورد

ایران آرتسیدرضا اورنگ : سینمای جهان،به خصوص هالیوود بازیگرانی را کشف و به شهرت رساندند که در تاریخ سینما از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و هستند.

بازیگری،علی رغم باور عموم،هنر ساده ای نیست و مهارت در آن توانمندی ویژه ای را می طلبد که از عهده هر مرد و زنی بر نمی آید.

ستاره هایی که در آسمان سینما درخشیده و می درخشند،افرادی هستند که سختی های بسیار را به جان خریده و با ممارست فراوان توانسته اند برای خود نامی دست و پا کرده و در ذهن و دل مخاطبان جا خوش کنند.

هالیوود،دنیایی متفاوت با سینمای کشورهای دیگر است.اینجا هر فردی که می خواهد جزوی از آن باشد،باید تمام توان خود را به کار بگیرد تا بتواند پذیرفته شود.جای تنبلی و حاشیه بازی نیست،زیرا اقتصاد در آن حرف اول و آخر را می زند.

هر بازیگری نمی تواند در این عرصه موفق باشد،حتی اگر از توانایی لازم نیز بهره مند باشد،تا صاحبان کمپانی ها اراده نکنند،راه به جایی نخواهد برد.

این شرایط در هالیوود وقتی سخت تر می شود که بازیگری رنگین پوست یا سیاهپوست باشد.این فرد کار شاق و طاقت فرسایی پیش رو دارد تا بتواند سری بین سرها درآورد.

از آغاز تولد سینما،سیاهان زیادی مقابل دوربین رفته اند،اما یا در حاشیه بوده و یا نقش های فرعی را بازی کرده اند.

در جایی مانند هالیوود ،سیاهپوستان بیشتر نقش برده های ستمکش یا خلافکارهای بی رحم را به عهده داشتند.

سیدنی پواتیه بازیگر معروف سینمای هالیوود و جهان که به مروارید سیاه سینمای جهان شهرت داشت ، سال ۱۹۵۰ با بازی در فیلم «راه خروجی نیست» وارد سینما شد و اولین بازیگر سیاهپوستی شد که توانست در تعداد زیادی از فیلم های هالیوودی در نقش های اصلی ظاهر شود.

این بازیگر سخت کوش و سدشکن، سال ۱۹۶۴ با هنرآفرینی در فیلم «زنبق‌های مزرعه» اسکار را نیز به زانو درآورده و مجبورشان کرد که جایزه نقش اصلی مرد را به او بدهند.

پس از این اتفاق مهم و تاریخی، بازیگران سیاهپوست دیگری نیز توانستند وارد این عرصه شده و خوش بدرخشند.چند دهه بعد نیز بازیگرانی مانند دنزل واشنگتن موفق به کسب جایزه اسکار شده و شهره خاص و عام شدند.

سیدنی پواتیه بزرگ با بازی های درخشان و با قدرت خویش، توانست به یکی از مطرح ترین بازیگران هالیوود و سینمای جهان تبدیل شده و جوایز بیشماری را کسب کند.

هیچ منتقدی در جهان نمی تواند منکر بازی های قوی و هنرمندانه سیدنی پواتیه شود.همه او را از بزرگ ترین هنرمندان عرصه بازیگری دانسته و می دانند و به هیچ وجه به رنگ پوست اش نگاه نمی کنند.

اگر قدرت و همت این بازیگر بزرگ نبود،هرگز چنین اتفاقی در هالیوود نمی افتاد و شاید چندین دهه باید می گذشت تا بازیگری سیاهپوست به عنوان نقش اول مقابل دوربین رفته و بدرخشد.

سیدنی پواتیه در زمانه ای توانست خود را مطرح کرده و جایزه اسکار بگیرد که هنوز آزار و اذیت سیاهپوستان ادامه داشت و شاید در اوج بود.

مطمئنا به هیچ وجه نژادپرستان بی رحم و بی منطق دوست نداشتند و رضایت نمی دادند یک سیاهپوست بر قله بازیگری هالیوود بایستد،اما همت،غیرت و مهارت سیدنی پواتیه همه آنان را وادار به تسلیم کرد.

سیدنی پواتیه در اکثر فیلم ها نقش فردی باهوش و صبور را بازی می کرد که با شکیبایی و دانش ذاتی به موفقیت می رسد.در بازی هایش قدرت و همت سیاهان را به رخ همه می کشید.

وی در فیلم«در گرمای شب»نقش کارآگاهی باهوش و کاربلد را بازی می کند. او در شهری که اکثر مردم آن،به خصوص صاحبان سرمایه و پلیس از نژادپرستان دو آتشه هستند،به واسطه توانمندی و شکیبایی خویش،می تواند قاتلی را علی رغم تمام مشکلات و خطر جانی،پیدا کند.کاری می کند که کلانتر آن شهر نیز که در خدمت صاحبان سرمایه نژادپرست است را نیز وادار به احترام گذاشتن کند.

سیدنی پواتیه در فیلم معروف «حدس بزن چه کسی برای شام می آید» نقش پزشک سیاهپوستی را بازی می کند که می خواهد با یک دختر سپید پوست و جوان تر از خود ازدواج کند،آن هم در دورانی که نژادپرستان نفس سیاهپوستان را می گرفتند. 

وی در این فیلم مقابل دو غول سینمای جهان که صاحب چندین اسکار بودند،یعنی اسپنسر تریسی بزرگ و کاترین هپبورن فراموش نشدنی بازی می کند.او در این نقش نیز در کنار این بزرگان می درخشد و خاطره ای خوش از بازی خویش به یادگار می گذارد.

سیدنی پواتیه در فیلم های زیادی بازی کرد که بسیاری از آنها خاطره انگیز هستند.او حدود 9 فیلم را نیز کارگردانی کرده است.

هرچند سینمای جهان،به ویژه هالیوود، امروز ستاره های سیاهپوست فراوانی دارند که بازیگران مطرح و قابلی هستند،اما بی شک نتوانسته و نمی توانند جای هنرمند بزرگی مانند سیدنی پواتیه را پر کنند.

سرانجام این بازیگر مطرح و دوست داشتنی که سدشکن جامعه بازیگران سیاهپوست بود، ششم ژانویه در 94 سالگی در باهاما درگذشت و نام و خاطر خویش را ابدی کرد.

دنزل واشنگتن جایزه اسکار سیدنی پواتیه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین