کد خبر: 63761 A

هشتمین روز جشنواره فیلم فجر نیز با افشای تغییر اجباری پایان‌بندی فیلم «بی‌رویا» برای امکان حضور در جشنواره فجر، بغض بهروز شعیبی در نشست خبری «بدون قرار قبلی» برای حس وطن‌دوستی، یادی از دختر هفده‌ساله‌ای که به دست همسرش در اهواز کشته شد به پایان رسید.

ایران آرت:  در هشتمین روز از برگزاری جشنواره چهلم فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد دو فیلم «بی‌رویا» ساخته آرین وزیردفتری و «بدون قرار قبلی» به کارگردانی بهروز شعیبی به نمایش درآمد و نشست‌های خبری پرحاشیه‌ای را پشت سر گذاشت.

آرین وزیر دفتری که با ساخت «بی‌رویا» اولین تجربه فیلم سینمایی بلند خود را روی پرده نقره‌ای جشنواره به نمایش گذاشت، پیش از این تجربه ساخت چندین فیلم‌کوتاه را در کارنامه کاری خود دارد. در این فیلم که هومن سیدی و سعید سعدی تهیه‌کنندگی آن را برعهده داشتند، بازیگرانی چون صابر ابر، طناز طباطبایی، مائده طهماسبی، مجتبی فلاحی، تیام کرمانیان، رضا داوودنژاد، شادی‌ کرم رودی و... ایفای نقش کرده‌اند.

به نوشته ایسنا در نشست این که با سوالات متعددی به نوع پایان‌بندی فیلم انتقاد شده بود، طناز طباطبایی که نقش اصلی زن این فیلم را برعهده داشت، در پاسخ بیان کرد که کپشنی که در انتهای فیلم نوشته می‌شود برای اخذ مجوز فیلمنامه اضافه شده است و بین انتخاب حضور در جشنواره و اضافه کردن کپشن موضوع دوم را انتخاب شده. بنابراین خود فیلم درباره موضوع بیماری اسکیزوفرنی نیست و در ادامه هومن سیدی که خودش را به عنوان تهیه‌کننده این فیلم نمی‌داند چراکه معتقد است تنها قصد کمک داشته تا وزیردفتری فیلمش را بسازد، درباره کپشن انتهایی فیلم می‌گوید باید با وزارت ارشاد درباره این توضیح پایانی فیلم رایزنی شود تا به مخاطب احترام گذاشته شو و هر کس بتواند برداشت خود را از فیلم داشته باشد.

بهروز شعیبی در مرکز حاشیه !

دومین فیلم به نمایش درآمده در این روز به فیلم «بدون قرار قبلی» بهروز شعیبی اختصاص داشت.

او که در این دوره جشنواره برای دومین بار در نشست خبری حاضر می‌شد، روز گذشته به عنوان بازیگر فیلم «هِناس» در نشست خبری حضور داشت. در این فیلم  پگاه آهنگرانی، صابر ابر، الهام کردا و مصطفی زمانی نقش آفرینی کرده‌اند.

شعیبی که در نشست خبری با سوالات و انتقاداتی درباره سفارشی‌ساز بودن، تهیه بودجه از نهادهای دولتی، ساخت فیلم‌های ارزشی و انقلابی و شعاری سازی مواجه شد،

در بخشی از صحبت‌های خود در دفاع از «بدون قرار قبلی» که فضایی همراه با حس وطن‌دوستی، بازگشت به کشور و موضوعات اعتقادی دارد، با بغضی که در صدا داشت و منجر شد نتواند جمله خود را به پایان برساند بیان کرد: این سرزمین ما است و با این موضع که اگر ناراحت هستید از ایران بروید مشکل داریم. بچه‌های ما قطعا برای برداشت چیزهایی که ما در سرزمین خودمان می‌کاریم‌ به این کشور باز خواهند گشت!

با توجه به آنکه پگاه آهنگرانی نقش اصلی این فیلم را برعهده داشت و به گفته عوامل به دلیل یک سفر در نشست حضور نداشت، شعیبی در واکنش به سوالاتی که درباره نگاه سیاسی و اعتقادی که این هنرمند دارد و چگونگی همکاری آنها با هم بیان کرد که؛ سینما را یک رسانه و صنعت می‌داند و مواضع افراد نسبت به مسائل سیاسی موضوعی شخصی است و به آن کاری ندارد.

شعیبی درباره دعوت پگاه آهنگرانی برای بازی در این فیلم یا توجه به مواضع سیاسی‌اش گفت: سینما یک صنعت است و مواضع هر کسی یک مسئله شخصی است. من با همه دوستانم در سینما کار می‌کنم، چون ذات سینما و پیام آن مهم است. برای این فیلم دنبال کسی بودم که در چنین نقشی دیده نشده باشد و خانم آهنگرانی هم نقشی مشابه این قبلا بازی نکرده بود. وقتی پگاه فیلمنامه را خواند و با ذوق‌زدگی درباره نقش و مضمون صحبت کرد، فکر کردم برای یک کارگردان چه چیزی بهتر از این میتواند باشد که یک چهره سینمایی این نقش را بازی کند؟! بنابراین با احترام به همه همکاران در سینما، به نظرم پگاه آهنگرانی یکی از بهترین بازیگران سینماست.

در بخش‌های پایانی نشست نیز یکی دیگر از عوامل فیلم با توجه به فضای فیلم که به گفته او از عشق سخن می‌گوید، به اتفاقات رخ داده در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت کشته شدن دختر اهوازی به دست شوهرش حاصل نبود عشق در جامعه است، چیزی که در فیلم «خانه پدری» نیز به نمایش گذاشته شده است.

در این فیلم که سکانس‌هایی از آن در آلمان فیلمبرداری شده است، کودکی به عنوان فرزند پگاه آهنگرانی ایفای نقش میکند که در این اثر اوتیسم دارد. انجمن اوتیسم برای ساخت این فیلم حمایت و همراهی‌هایی داشتند.

در خانه جشنواره  از نخستین روز غرفه‌ای برای این انجمن در نظر گرفته شده و  این تشکل امروز با اهدای گل به مخاطبان حاضر در مرکز همایش‌های برج میلاد به آگاهی و اطلاع رسانی درباره این اختلال پرداختند. 

هومن سیدی پگاه آهنگرانی طناز طباطبایی بهروز شعیبی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین