کد خبر: 67014 A

جعفر پناهی، بازداشت هنرمندان، محمد رسول اف

جعفر پناهی آزاد می‌شود؟

جعفر پناهی آزاد می‌شود؟

آن‌طور‌که صالح نیکبخت، وکیل این سینماگر، به خبرگزاری فرانسه گفته است، مقام‌های قضائی روز شنبه به او وعده داده‌اند تا آخر هفته درباره آزادی او تصمیم بگیرند.

ایران آرت: شرق نوشت: این روزها اهالی سینما و خانه سینما درخواست کرده‌اند «جعفر پناهی» آزاد شود‌. آن‌طور‌که صالح نیکبخت، وکیل این سینماگر، به خبرگزاری فرانسه گفته است، مقام‌های قضائی روز شنبه به او وعده داده‌اند تا آخر هفته درباره آزادی او تصمیم بگیرند. این وکیل همچنین چند روز پیش به سایت فراز گفته بود «حکم شش سال حبس جعفر پناهی، کارگردان و فیلم‌‌نامه‌‌نویس زندانی در اوین، توسط شعبه ۹ دیوان عالی کشور نقض و پرونده وی جهت رسیدگی مجدد به شعبه ۲۱ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع داده شد».

صالح نیکبخت، وکیل جعفر پناهی، کارگردان زندانی، در مصاحبه اخیرش با سایت فراز جزئیات فراوانی را در‌باره پرونده این سینماگر مطرح کرده و با اشاره به نقض پرونده موکلش در دیوان عالی کشور گفت قرار بازداشت پناهی باید تبدیل به وثیقه می‌شده، اما از مهر که پرونده مشمول این موضوع شده، موکلش از حق قانونی خود محروم مانده است.

همچنین چندی پیش هیئت مدیره خانه سینما در متنی خطاب به مسئولان قضائی خواستار آزادی جعفر پناهی شد و نوشت: با توجه به مستندات قانونی کافی که برای آزادی پناهی فراهم شده و همچنین لزوم توجه به وضعیت جسمی و بیماری او، هرچه سریع‌تر امکان آزادی پناهی فراهم شود.

به گزارش شرق، صالح نیکبخت در تشریح سیر پرونده جعفر پناهی گفته است: «پرونده‌ای که آقای جعفر پناهی هم‌اکنون در ارتباط با آن در زندان به سر می‌برد، پرونده‌ای است که ایشان و آقای محمد رسول‌اف به خاطر آن مشترکا در سال ۸۹ دستگیر شدند».

به گفته نیکبخت، جعفر پناهی تیرماه امسال برای پیگیری پرونده محمد رسول‌اف به مرجع قضائی مراجعه کرده بود که در همین مراجعه برای اجرای حکم یاد‌شده به زندان دلالت داده می‌شود.

وکیل جعفر پناهی ادامه داد: «پس از آنکه من به توصیه برخی از اهالی سینما از طرف خانواده برای پیگیری پرونده انتخاب و آن را مطالعه کردم، متوجه شدم در این پرونده که در سال ۹۰ قطعیت پیدا کرده، اشتباه بزرگی صورت گرفته است؛ به همین دلیل درخواست اعاده دادرسی کردیم».

نیکبخت تصریح کرد: «در آن مرحله یک رأی بسیار دقیق و عالمانه داده شد که نشان می‌دهد نه‌تن‌ها قضات بررسی‌کننده پرونده دانش قضائی خوبی دارند بلکه از دانش اجتماعی و معرفتی خوبی هم برخوردار هستند. بر اساس رأی این قضات محترم، حکم نقض و پرونده مشمول اعاده دادرسی شد. به‌این‌ترتیب در اواسط مهرماه پرونده برای اعاده دادرسی به شعبه ۲۱ تجدیدنظر ارجاع داده شد».

وکیل جعفر پناهی افزود: «اطلاع موثق پیدا کردیم که اواخر وقت اداری دوشنبه ۲۶ دی، اصل پرونده محاکماتی آقای پناهی به شعبه ۲۱ تجدید‌نظر ارسال شده است»

صالح نیکبخت تأکید کرد: «در دیوان عالی کشور به من اعلام کردند ما کل پرونده را نقض کردیم و طبق قانون اگر اعاده دادرسی پرونده‌ای پذیرفته شود و این اعاده در کلیت آن پرونده باشد، قرار بازداشت متهم باید بلافاصله تبدیل به وثیقه شده و فرد آزاد شود، اما از مهرماه که پرونده مشمول این مهم شده، موکل من از حق قانونی خود محروم مانده است». این در‌حالی است که پزشکان گفته‌اند او باید خارج از زندان مداوا شود.

شرق نوشت: محمد رسول‌اف، دیگر سینماگر زندانی، به‌تازگی به مدت دو هفته به «مرخصی درمانی» اعزام شده بود. جعفر پناهی ۶۲‌ساله، یکی از شناخته‌شده‌ترین فیلم‌سازان ایرانی در جهان که در تیرماه بازداشت و زندانی شد، تاکنون جوایز سینمایی بسیاری را از معتبرترین جشنواره‌های جهان دریافت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بعد از دستگیری جعفر پناهی، سینماگران بسیاری در سراسر دنیا از‌جمله در جشنواره ونیز خواستار آزادی او شدند.

 

پایان مطلب روزنامه شرق 

 

 

جعفر پناهی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین