کد خبر: 63198 A

هم زمان با نود و ششمین زاد روز احمد شاملو، شفیعی کدکنی درباره او چه نوشت؟

ایران آرت: محمدرضا شفیعی کدکنی می‌گوید: بنده هرگز به آقای شاملو بی‌اعتقاد نشده‌ام. آقای شاملو یکی از برجسته‌ترین استعدادهای عصر و نسل ِ خویش است.

به گزارش ایسنا، صفحه منتسب به این شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه با به اشتراک گذاشتن عکسی از کتاب «بام‌ بلند هم‌چراغی» (با آیدا درباره احمد شاملو)، بخشی از کتاب «با چراغ و آینه» محمدرضا شفیعی کدکنی با عنوان "نامه‌ای از توکیو درباره احمد شاملو" را بازنشر کرده است: قبل از همه باید بگویم که بنده هرگز به آقای شاملو بی‌اعتقاد نشده‌ام. آقای شاملو یکی از برجسته‌ترین استعدادهای عصر و نسل ِ خویش است که پنجاه‌وپنج تا شصت سال فعالیتِ شبانه‌روزی در قلمروِ فرهنگِ مملکت ما داشته است. تقریباً اولین نمونه‌هایِ شعرِ چاپ‌شدهٔ او تاریخِ سال تولد بنده و یکی‌ دوسالگی سرکار عالی را دارد.

کدام آدم باشرف و عاقلی می‌تواند منکر چنین استعداد و پشتکاری شود و اگر بشود آیا آبروی خودش را بر باد نداده است؟

محمد رضا شفیعی کدکنی و احمد شاملو

شاملو «مختلف الاضلاعی» است که فقط «ضلع» شعری او را جوان‌ها می‌بینند و باز از «مختلف الاضلاعِ» شعر او هم فقط بی‌وزنی را و این ضلع، چون «امری عدمی» است دسترسی به آن برای همه آسان است. به همین دلیل هر جوانی با دفترچه‌ای چهل‌برگ و با مداد دلش می‌خواهد ا. بامداد شود چون شاملو وزن را کنار گذاشته است پس با کنار گذاشتنِ وزن می‌توان شاملو شد

 

احمد شاملو آیدا شاملو محمد رضا شفیعی کدکنی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین