کد خبر: 64338 A

پیکر رضا براهنی (نویسنده، شاعر و نظریه‌پرداز ادبی) که روز جمعه پنجم فروردین ۱۴۰۱، درگذشت برای خاکسپاری به ایران عودت داده نمی‌شود.

ایران آرت: رضا براهنی شاعر و نظریه‌پرداز ادبی که طی روزهای گذشته در کانادا دارفانی را وداع گفته بود در تورنتو به خاک سپرده می‌شود. این در حالی است که اکتای فرزند این هنرمند پیش‌تر اعلام کرده بود پدرش برای خاکسپاری به ایران باز گردانده خواهد شد.

اکتای براهنی در این‌باره در صفحه اینستاگرامش نوشته است:

"در نهایت در یک جلسه خانوادگی از راه دور نشستیم و هرکس دیدگاهش را بیان کرد. مشکل اصلی این است که رضا براهنی وضیت نامه رسمی ندارد. در این جلسه هر کدام از ما نقل قولهای متفاوتی از او به یاد آوردیم. پس همگی این نقل قول‌ها ر بررسی کردیم و در ضمن شیوه انتقال پیکر و شرایط دفن در هر محل را نیز به بحث گذاشتیم. بعد از این بود که تمام اعضای خانواده رای قطعی خود را اعلام کردند. با توجه به این نشست خانواده‌ام تصمیم گرفتند که خاکسپاری پدرم رضا براهنی در شهر تورنتوی کانادا که سال‌ها در آن ساکن بود صورت بگیرد. من نیز با اینکه در ایران زندگی می‌کنم و بدیهی است که خاک پدرم را در کنار خود و در وطن می‌خواستم اما به خواسته مادرم و دیگر افراد خانواده که همگی عزیزترین‌هایم هستند با این تصمیم جمعی موافقت کردم."

گفتنی است رضا براهنی (نویسنده، شاعر و نظریه‌پرداز ادبی) هفته گذشته، جمعه پنجم فروردین ۱۴۰۱، در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

از جمله رمان‌های بسیار خوانده شده رضا براهنی (زاده ۲۱ آذر ۱۳۱۴) می‌توان به "آواز کشتگان"، "رازهای سرزمین من" و "روزگار دوزخی آقای ایاز" اشاره کرد، "طلا در مس"، "قصه‌نویسی"، "کیمیا و خاک" و "تاریخ مذکر" نیز از جمله آثاری بودند که رضا براهنی در حوزه نقد ادبی نوشت. در حوزه شعر نیز "خطاب به پروانه‌ها و چرا من دیگر شاعر نیمایی نیستم؟" و "اسماعیلِ" او بارها و باها خوانده شدند و مورد بحث قرار گرفتند. رضا براهنی از اواخر دهه هفتاد خورشیدی در تورنتوی کانادا اقامت داشت.

 

رضا براهنی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین