کد خبر: 65386 A

خیابان ولیعصر، جشن عید غدیر، عید غدیر

المان های شهری در کشورمان هنوز به غایت مفهومی این اثر محیطی اجتماعی که در دنیای امروز به شدت مورد توجه است، رشد نکرده اما انگار باید این خلا را کم کم پر شده دید.

ایران آرت:  هنگامه عید غدیر و در جشن و شادمانی این روز در پایتخت، المانی زیبا که منظومه بی کلام بود از حس و حال آیین دینی غدیر چشم ها را در خیابان ولیعصر به خود جلب کرد.

در نگاه اول، این اثر نو با طرحی مجذوب کننده و گیرا، بیننده را وادار به تصور آن روز خاص و تداعی این اتفاق بزرگ و تاریخی دینی می کند حال آنکه نه فضای چندانی اشغال کرده و نه صوتی از آن منتشر می شود که جنبه تکراری و خسته کننده داشته باشد. یک المان ناطق در حالیکه به زبان سکوت هنر سخن می گوید؛ رهگذران را به مشاهده خود فرا می خواند.

جشن عید غدیر

این اثر که با نمایش ضریح حرم امیر المومنین(ع) و همچنین واقعه غدیر طراحی و اجرا شد، از همان المان هایی است که نمونه هایش را به ندرت در ایران می یابیم حال آنکه می تواند در تمامی میادین اصلی شهرها و با بیانی هوشیارانه و هنرمندانه از تاریخ و سنن و ویژگی های منطقه و کشور، نقش پررنگی را هم در جاذبه آفرینی شهری و هم معنابخشی به مفاهیمی که دارای ارزش های مذهبی و فرهنگی هستند، ایفا کند.

جشن عید غدیر

امیدواریم المان های شهری و محیطی با چنین درصدی از اثربخشی که هویتی را روایت می کنند، در سطح شهر و منطقه به وفور دیده می شود تا هم جلوه های بصری اش دیدنی باشد و هم مفاهیمی که مد نظر است، مدبرانه با یک سازه مطلوب منتقل شود.

جشن عید غدیر

 

جشن عید غدیر عید غدیر خیابان ولیعصر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین