کد خبر: 66673 A

جورج اورول، ۱۹۸۴

رمان معروف جورج اورول ۷۳ سال پس از انتشارش رکورد زد

رمان معروف جورج اورول ۷۳ سال پس از انتشارش رکورد زد

رمان معروف «۱۹۸۴» نوشته «جورج اورول» به پرفروش‌ترین کتاب الکترونیکی در روسیه تبدیل شد.

ایران آرت: رمان ضد آرمان‌شهری «۱۹۸۴» اثر جورج اورول که در آینده‌ای خیال‌انگیز روایت می‌شود، در صدر فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های الکترونیکی در روسیه قرار گرفته است.

خبرگزاری دولتی تاس کشور روسیه گزارش داده که این رمان محبوب ترین اثر داستانی دانلود شده  ۲۰۲۲ در پلتفرم کتابفروش آنلاین «LitRes» و دومین کتاب دانلود شده پرطرفدار در میان همه دسته‌بندی‌ها است.

به گزارش ایسنا، رمان نوشته «جورج اورول» نویسنده انگلیسی در سال ۱۹۴۹ منتشر شد، زمانی که نازیسم به تازگی شکست خورده بود و جنگ سرد غرب با متحد سابقش «جوزف استالین» و بلوک کمونیستی شوروی که او رهبری آن را بر عهده داشت،‌ به تارگی آغاز شده بود. رمان «۱۹۸۴» تا سال ۱۹۸۸ در اتحاد جماهیر شوروی ممنوع بود.

«اورول» عنوان کرده که از دیکتاتوری استالین به عنوان الگویی برای شکل‌دهی به شخصیت برادر بزرگ در این رمان استفاده کرده است، چهره نظام حکومتی که به اشکال گوناگون، بر زندگی طبقات مختلف مردم، نظارت و کنترل دارد و شهروندان را وادار می کند تا باور کنند که «جنگ صلح است و آزادی بردگی است».

در این میان برخی این ویژگی‌ها را در حکومت معاصر «لادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه نیز می‌بینند.

اما «دریا تسلووالنیکووا» مترجم روسی چاپ جدید رمان «۱۹۸۴» معتقد است: اورول در بدترین کابوس‌های خود نمی توانست تصور کند که دوران «توتالیتاریسم لیبرال» یا «لیبرالیسم توتالیته» در غرب فرا خواهد رسید و مردم - افراد جدا و نسبتاً منزوی - مانند یک گله خشمگین رفتار خواهند کرد.

«جورج اورول» سال ۱۹۰۳ با نام اصلی «اریک بلر» در بوتیهاری هند که در نزدیکی مرز نپال واقع است، متولد شد. این داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی با دو کتاب پرفروشش «مزرعه حیوانات» و «۱۹۸۴» و نیز با نقدهای پرشماری که بر کتاب‌ها می‌نوشت، یکی از شهره‌ترین وقایع‌نگاران فرهنگ و ادب انگلیسی قرن بیستم محسوب می‌شود.

 

جورج اورول رمان ۱۹۸۴
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین