کد خبر: 67805 A

سعدی، خانه سعدی، فاضل ادیبی

کشف خانه‌ ٧٠٠ ساله سعدی و شاعری که در آن سکنی گزید/ عکس

کشف خانه‌ ٧٠٠ ساله سعدی و شاعری که در آن سکنی گزید/ عکس

خانه‌ ٧٠٠ ساله‌ی سعدی در شیراز در سال ۱۳۵۱ کشف شد.

ایران آرت: روز پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۵۱ روزنامه اطلاعات به نقل از خبرنگار خود در شیراز خبر داد که «پس از هفتصد سال خانه سعدی شاعر شیرین‌سخن ایران در یکی از محلات قدیمی شیراز کشف شد.»

مشروح  خبر به این شرح بود: اعضای انجمن قلم و کانون «دانش پارس» شیراز که با شرکت گروهی از استادان دانشگاه و محققان شیراز به وجود آمده پس از تحقیقات بسیار به این نتیجه رسیدند که خانه سعدی در پشت مسجد نو، کوچه علامه واقع شده و به احتمال زیاد این کوچه به نام علامه بزرگ سعدی نام‌گذاری گردیده است.

یکی از دلایل اعضای کانون این است که هشتاد سال پس از مرگ سعدی، فاضل ادیبی در این منزل سکنی داشته یک بیت شعر با خط خوش در گوشه‌ای از اطاق خویش نوشته است که تا چند سال پیش کاملا خوانا بوده است: «در جایگاه سعدی منزل نموده‌ام من/ با این‌که کمتر هستم از خاک پای سعدی»
 

photo_5915948590314929191_x

 

سعدی خانه سعدی فاضل ادیبی
نظرات خوانندگان
  • سلام
    لطفا کتاب تاریخ بافت قدیمی شیراز . تالیف کرامت ال... افسر را مطالعه کنید . قدمت بافت سنتی شیراز به حداکثر 300 سال پیش براساس اسناد موجود می رسد . ممکن است هرکسی شیراز را خانه حافظ و سعدی در نوشته اش یاد کند . قدری به اسناد و سفرنامه های شاردن و امثال اینها رجوع کنید . تا به حدسیات .

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین