کد خبر: 67884 A

ادا لیمون| ملک الشعرا| ملک الشعرای آمریکا

ملک‌الشعرای آمریکا معرفی شد/ حک شدن سروده خانم شاعر بر روی فضاپیما

ملک‌الشعرای آمریکا معرفی شد/ حک شدن سروده خانم شاعر بر روی فضاپیما

ادا لیمون برای دومین دوره به عنوان شاعر برگزیده و صاحب جایگاه آمریکا- ملک‌الشعرا- منصوب شد. او پروژه‌های مختلفی در دست اجرا دارد، از جمله سرودن شعری برای ماموریت فضایی ناسا با عنوان اروپا کلیپر. شعر لیمون قرار است بر روی فضاپیما حک شود.

ایران آرت: کارلا هایدن، کتابدار کنگره آمریکا اعلام کرد که لیمون به جای دوره سنتی یک ساله در مقام شاعر صاحب جایگاه و افتخار، دو سال دیگر خدمت خواهد کرد.

لیمون در بیانیه‌ای گفت: «مفتخرم که دو سال دیگر به عنوان شاعر صاحب جایگاه و افتخار آمریکا خدمت کنم. در نخستین دوره‌ای که صاحب این عنوان بودم، در همه سفرهای ملی و بین‌المللی، این نکته به من یادآوری شد که شعر، مردم را دور هم جمع می‌کند. مشتاقانه منتظر ادامه دادن پروژه مهمی هستم که در پی ارزش‌ و قدر دادن به نقش‌های مختلف و مهمی است که شعر می‌تواند در زندگی انسان‌ها داشته باشد.»

به گزارش ایبنا، یکم ژوئن امسال، ادا لیمون از شعر خود برای پروژه فضایی ناسا رونمایی خواهد کرد. این شعر روی فضاپیمایی که قرار است اروپا- یکی از قمرهای مشتری- را کاوش کند، حک خواهد شد. او همچنین با بخش خدمات پارک ملی و انجمن ملی شعر آمریکا برای ارائه اشعار در پارک‌های این کشور همکاری می‌کند.

لیمون که نخستین دوره خود را به عنوان ملک الشعرا در سپتامبر گذشته آغاز کرده، صاحب شش مجموعه شعر از جمله «چیزهای مرده شفاف»، «بشر زخمی»، «کوسه‌های توی رودخانه» و «خرابه خوشبخت» است. کتاب شعر او با عنوان «حمل کردن» که در سال 2018 منتشر شد، جایزه شعر حلقه منتقدان کتاب آمریکا را برای او به ارمغان آورد. لیمون نامزد جایزه شعر گریفین 2023 نیز شده است.

ادا لیمون 47 ساله، بیست و چهارمین شاعر دارای جایگاه و افتخار- ملک‌الشعرا- آمریکاست. پیش از او شاعرانی از جمله رابرت پینسکی، تریسی کی اسمیت و جوی هارجو به این مقام رسیده بودند. 

 

شاعر آمریکایی شاعر زن ملک الشعرای آمریکا کارلا هایدن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین