کد خبر: 50322 A

پارک شقایق به نام استاد سازنده ساز شد

پارک شقایق به نام استاد سازنده ساز شد

عنوان پارک از شقایق به یاد استاد ابراهیم قنبری‌مهر به شقایق مهر تغییر داده خواهد شد.

ایران آرت: قرار است یک روز پس از تولد ۹۲ سالگی استاد سازنده ساز، ابرهیم قنبری‌مهر، مراسمی برایش در بوستان شقایق سعادت آباد برگزار شود که در این مراسم عنوان پارک از ,"شقایق" به ,"شقایق مهر" تغییر داده خواهد شد.

فاضل جمشیدی خواننده و فعال اجتماعی درباره این مراسم به ایسنا گفت: ابراهیم قنبری‌مهر یکی از نایاب‌ترین گوهرها در دنیا به لحاظ هنر، شخصیت اجتماعی، فردی و انسانی است. مرحوم استاد ابوالحسن صبا خیلی ایشان را دوست داشتند. در دهه ۳۰ مرحوم صبا متوجه می‌شود که آقای قنبری‌مهر کارگاه سازسازی خود را تعطیل کرده است، از او دلیلش را می‌پرسد و آقای قنبری مهر می‌گوید چون هزینه‌ها بالا است برای باز کردن کارگاه مشکل دارد. استاد صبا او را به بانک محله شاه آباد قدیم (جمهوری فعلی) می‌برد و از ۴۰۰ تومان پس‌اندازی که داشت، ۳۰۰ تومان را به او می‌دهد و می‌گوید برو کارگاهت را راه بینداز. همین باعث می‌شود امروزه ویولن‌های ساخت دست استاد قنبری مهر در دنیا معروف و در دست خیلی از بزرگان باشد.

او ادامه داد: باتوجه به شخصیت بالای هنری و انسانی استاد قنبری‌مهر، دیدیم بهتر است در زمان حیات ایشان کاری برایشان انجام دهیم؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم فردای تولد استاد در ۱۱ مرداد، طی مراسمی در محیط باز بوستان جلوی کتابخانه، عنوان بوستان شقایق را که به منزل ایشان نزدیک است و هر روز به آنجا رفت و آمد دارند را به قنبری مهر تغییر دهیم که هم یادی از ایشان باشد و هم تغییر نام بوستان پس از این همه سال برای مردم سخت نباشد. در نتیجه ماه رمضان سال گذشته نامه‌ای را با امضای حدود ۱۰۰ هنرمند خوب کشور از رشته‌های مختلف به ویژه موسیقی، به شورای شهر فرستادیم که دکتر حق‌شناس و مسجد جامعی در این زمینه به ما کمک کردند.

جمشیدی تصریح کرد: دعوتنامه‌ها برای افرادی از رشته‌های موسیقی، سینما، تجسمی و چند سفیر کشورهای فارسی زبان آماده شده و ارسال خواهد شد. بزرگان، مسوولان، شورای شهر، وزارت ارشاد و موزه موسیقی در این کار حضور پیدا خواهند کرد.

او همچنین اظهار کرد: امیدوار هستیم که شورای شهر باتوجه به مکاتبه‌های خانه موسیقی با ساخت سردیس برای استاد در این یک ماه موافقت کند. روز مراسم اسرافیل شیرچی تابلوی پارک را با افزودن کلمه مهر و اسم آقای قنبری مهر، تغییر خواهد داد.

 

موسیقی فاضل جمشیدی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین