کد خبر: 60466 A

حسین علیزاده درباره این اثر می‌گوید: "نینوا" روایت دل همه آدم‌هاست؛ حتی غیر مسلمانان هم که این اثر را شنیدند همان حسی را داشتند که دور از مفهوم نبود

ایران آرت: قطعه "نی نوا" یکی از  شاخص‌ترین آثار حسین علیزاده، آهنگساز و نوازنده برجسته کشورمان است که در خاطره جمعی ایرانیان نقش بسته؛ قطعه‌ای که در ایام محرم مرتباً از تلویزیون پخش می‌شود و به نوعی با روزهای محرمی مردم عجین شده است. 

علیزاده درباره ریشه‌های مذهبی که در آفرینش قطعه نینوا نقش داشته است، می‌گوید: ریشه‌هایش از بچگی در من نقش بسته است، حتی اگر نقاش بودم هم همین تاثیر را داشت؛ من در محله سید نصر الدین خیابان خیام متولد شدم، تمام دوران دبستان را در دبستان حافظ بازار می رفتم، ما بچه های کوچک در آن زمان تنها موقعی که می توانستیم تا دیر وقت بیرون از خانه بمانیم محرم بود که دسته ها با سازهای خاص می آمدند و ما بچه ها در این دسته بودیم.. مادر من با تمام اعتقادی که داشت موسیقی خوب را مغایر اعتقادات خودش نمی دید همین باعث شد که پسرش به سمت موسیقی برود و نینوا را بنویسد.

وی با اشاره به ساخت قطعه "حصار" در سال ۵۶ و تاثیر آن بر نی نوا می‌گوید: در حصار همان المان هایی که در دسته اجرا می شود  به کار رفته است؛  قطعه حصار وقتی تمام می شود حالت قطع شدن ندارد و حالت دور شدن ندارد؛ نینوا قطعه ای برای نی و ارکستر است، نی یک راوی است که حکایت می کند، شعر "بشنو از نی چون حکایت می کند" مولانا باعث شد که این قطعه را بسازم .درست مثل پرده خوانی است، انقلاب شده است و این همه شهید داده ایم جنگ شده و این همه غم و اندوه هست من در واقع با نینوا همدرد جامعه شده‌ام.

حسین علیزاده می گوید: نینوا را من با بغض نوشتم با بغضی که در آن زندگی بود نه بغض مرگ ، من از نینوا درس گرفتم و بعدها خودش یک اثر ملی شد. شما می بینید نینوا روایت دل همه آدم هاست؛ حتی غیر مسلمانان هم که این اثر را شنیدند همان حسی را داشتند که دور از مفهوم نبود. یعنی حس معنوی گرفتند بدون اینکه من آگاهی عمیقی نسبت به روایت های مذهبی داشته باشم. عجیب است که نینوا می تواند با زبان موسیقی تاثیری عمیق بر احساسات مردم بگذارد و  مردم مذهبی حتی گوش دادن به آن را ثواب بدانند. این برای من جالب است و احساس خوشبختی می کنم.

او همچنین تاکید می کند که نینوا یک یادگاری است که همه گیر و ملی شده و با اقشار مختلف مردم ارتباط برقرار می‌کند.

قطعه "نی نوا" را در ادامه می‌توانید بشنوید و دانلود کنید.

 

حسین علیزاده
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین