کد خبر: 61081 A

فریدون آسرایی نوشت: یکی از مهم‌ترین وظایف وزارت ارشاد در شرایط کنونی، بیمه‌کردن صاحب‌نامان هنری است که اعتباری دارند و سال‌ها در این عرصه فعالیت کرده‌اند.

ایران آرت: فریدون آسرایی در یادداشتی که از او در روزنامه جام جم چاپ شده به برخی از مطالبات خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم اشاره کرده است.

در یادداشت فریدون آسرایی آمده است: "بسیاری از اهالی موسیقی در ایران اصلا بیمه نیستند. به نظرم یکی از مهم‌ترین وظایف وزارت ارشاد در شرایط کنونی، بیمه‌کردن صاحب‌نامان هنری است که اعتباری دارند و سال‌ها در این عرصه فعالیت کرده‌اند.

وزارت فرهنگ و ارشاد هیچ‌گاه متولی ساخت و تولید آثار موسیقی نبوده! چه ایرادی دارد اگر وزارت فرهنگ اماکنی را برای فعالیت‌های فرهنگی ـ هنری تعبیه کند که در آنجا مثلا کنسرت مجانی برای کسانی‌که به لحاظ مالی مشکل دارند، برگزار شود.

بخش‌های فرهنگی ـ هنری زیادی در نهادها و سازمان‌های مختلف (مثل آنچه در سازمان فرهنگی هنری شهرداری می‌بینیم) مشغول فعالیت هستند که به نظرم اصلا ضرورتی ندارد. چرا که تمام فعالیت‌های حوزه فرهنگ و هنر باید زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد انجام شود.

با گسترش کرونا، کنسرت‌های آنلاین باب شدند که امروزه بیشتر در بستر اینستاگرام برای مخاطبان به نمایش درمی‌آید. این در حالی است که یک خواننده حس خود را از مخاطبانی که در سالن نشسته‌اند، می‌گیرد و در مجموع از نظر من کنسرت‌های آنلاین فضای موسیقی کشور را تغییر می‌دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد باید جلوی کسانی را که تجارت موسیقی می‌کنند، بگیرد و سیاستگذاری‌هایی که در این حوزه انجام می‌دهد بر اساس منافع فرهنگی مردم باشد.

در صورت بی‌توجهی به مقوله آموزش به ویژه در حوزه شعر و ترانه، توانایی مقابله با آثار مبتذل موسیقایی را نداریم.

وزیر جدید فرهنگ و ارشاد باید اقداماتی مناسب با هدف ارتقای سطح سلیقه شنیداری جامعه (چه به لحاظ موسیقایی و چه از نظر کلام) انجام دهد."

 

فریدون آسرایی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین