کد خبر: 64558 A

برگزاری دومین جشنواره ملی موسیقی و آیین‌های موسیقیایی نواحی ایران

دومین جشنواره ملی موسیقی و آیین های موسیقیایی نواحی ایران ۲۵ تا ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ در شیراز برگزار می‌شود.

دامون شش بلوکی دبیر علمی و  آرش صفری دبیر اجرایی این رویداد هستند. دومین دوره از جشنواره ملی موسیقی و آیین های موسیقیایی نواحی ایران توسط مجموعه «آوای هنر ایل قشقایی» با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و شهرداری شیراز برگزار می شود و گروه های برتر موسیقی نواحی از سراسر کشور با محوریت اجرای موسیقی و آیین‌های منطقه ای خود روی صحنه می‌روند.

این دوره از جشنواره تلاش دارد اصیل ترین و ناب‌ترین گونه های موسیقی و آیین های موسیقایی اقوام ایرانی را با اولویت حفظ اصالت ها و ترویج فرهنگ غنی ایرانی جهت مخاطبان تخصصی و عام به بهترین شکل ممکن معرفی و به نمایش بگذارد. بر این اساس گروه‌های شاخص موسیقی نواحی و راویان آیین‌های بومی از مناطقی همچون لرستان، سیستان‌وبلوچستان، شیراز، آذربایجان، ترکمن‌صحرا، ایل‌بختیاری، ایل‌قشقایی، کهکیلویه‌ و بویراحمد، خوزستان، گیلان، کرمان، کیش، کردستان، مازندران، بوشهر و تربت جام در دومین جشنواره ملی موسیقی و آیین های موسیقایی نواحی ایران به روی صحنه می روند.

برگزاری کارگاه‌های پژوهشی با حضور چهره های شاخص اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و محققان با سابقه ملی و بین المللی، برگزاری آیین های موسیقیایی کهن اقوام با اولویت آیین‌های موسیقیایی ارزشمند دینی مذهبی، اجرای آیین های موسیقیایی اصیل مناطق برای نخستین بار با فرصت ملی همزمان با اجراهای موسیقی با الویت موضوع آیین های کهن و ارزشهای اعتقادی، تقدیرو تجلیل از خنیاگران و راویان و محققان برجسته کشور، دریافت مقالات علمی و پژوهشی با موضوعات مشخص در حوزه کارگاههای موسیقی مناطق مربوط و انتشار کتاب جشنواره از دیگر بخش های دومین جشنواره ملی موسیقی و آیین‌های موسیقایی نواحی ایران است.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران تربت جام شاخص موسیقی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین