کد خبر: 65836 A

الویس پریسلی

الویس پریسلی چگونه از دنیا رفت؟/ جزئیات مرگ سلطان راک اند رول

الویس پریسلی چگونه از دنیا رفت؟/ جزئیات مرگ سلطان راک اند رول

۴۵ سال از مرگ پادشاه راک اند رول می‌گذرد اما سؤال ها درباره ی آخرین لحظات زندگی او کماکان باقی است. و حتی بعد از انتشار فیلم زندگی او در سال ۲۰۲۲، خیلی ها هنوز می پرسند الویس پریسلی چگونه از دنیا رفت.

ایران آرت: الویس پریسلی در زمان مرگش در سن ۴۲ سالگی، یکی از شناخته شده ترین هنرمندان دنیا بود. مرگ او جامعه ی آمریکا را در شوک فرو برد و جیمی کارتر، رئیس جمهور وقت آمریکا در پیامی ضمن «منحصر به فرد و جایگزین ناپذیر» خواندن پریسلی، درگذشت او را ضایعه ای برای کشور خود عنوان کرد.

با گذشت زمان، سؤالات زیادی پیرامون مرگ این ستاره ی موسیقی مطرح شد. بزرگ ترین سؤالی که با گذشت این همه سال همچنان مطرح است این است که الویس پریسلی چگونه از دنیا رفت.

در ادامه مروری بر ماجرای مرگ این چهره مشهور دنیای موسیقی خواهیم داشت.

زمان مرگ الویس پریسلی

به گزارش روزیاتو، الویس پریسلی ۱۶ اوت سال ۱۹۷۷ در عمارت گریس لند خود در شهر ممفیس در ایالت تنسی ِ آمریکا از دنیا رفت. پیکر او توسط نامزد آن زمانش، جینجر آلدن کشف شد. او پریسلی را در دستشویی عمارت بیهوش پیدا کرده بود. الویس به سرعت با آمبولانس به بیمارستان منتقل شد و در آنجا بود که پس از تلاش های ناموفق پزشکان برای بازگرداندن او به زندگی، در ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر مرگ او به طور رسمی اعلام شد.

نحوه مرگ الویس پریسلی

حالا سؤال این است که الویس پریسلی چگونه از دنیا رفت؟ همه چیز از صبح روز ۱۶ اوت سال ۱۹۷۷ آغاز شد، زمانی که الویس به نامزد آن زمانش، جینجر آلدن گفت که می خواهد به دستشویی برود و همانجا هم مشغول مطالعه می شود. الویس به خاطر رژیم غذایی اش و مسکن های قوی ای که مصرف می کرد، مدت ها بود که با مشکل یبوست دست و پنجه نرم می کرد. او یک کتاب هم با خود به دستشویی برد تا با آن سرش را در آنجا گرم کند. بر اساس آنچه در کتاب خاطرات جینجر آلدن به نام «جینجر و الویس» آمده، جینجر که آن زمان هنوز نیمه خواب بود به الویس گفت که حواسش باشد در دستشویی خوابش نبرد.

ساعت ها گذشت و جینجر که در تمام آن مدت مشغول کارهای همیشگی خود شده بود، یکباره متوجه غیبت الویس شد. این موضوع عجیب بود چون شب همان روز قرار بود الویس برای برگزاری تور جدید کنسرت هایش در آمریکا خانه را ترک کند. اندکی پس از ساعت ۲ بعد از ظهر، جینجر شروع به گشتن خانه کرد تا اینکه متوجه شد در ِ دستشویی خانه نیمه باز است. وقتی وارد دستشویی شد، الویس را دید که روی توالت خم شده بود. جینجر در کتاب خاطرات خود در اینباره نوشته: «وقتی با این صحنه مواجه شدم، همانجا ایستاده خشکم زد. الویس طوری بود که انگار وقتی داشته از توالت استفاده می کرده، یک دفعه تمام بدنش در حالت نشسته منجمد شده بود و بعدش در همان حالت به طرف جلو افتاده بود.»

جینجر همچنین نوشته صورت الویس لکه لکه و کبود شده بود و چشم هایش به جلو خیره مانده و به رنگ خون در آمده بود. او فوراً یک آمبولانس خبر کرد که در ساعت ۲:۳۳ بعد از ظهر به عمارت گریس لند رسید. دقایقی بعد الویس را به اورژانس بیمارستان باپتیست مموریال رساندند و در آنجا پزشکان تلاش های ناموفقی برای احیای او داشتند. در ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر مرگ الویس به طور رسمی اعلام شد و تا ساعتی بعد رسانه های دنیا از آن باخبر شدند.

 

1D274906669043-Elvis_and_Ginger_tease_

پس از مرگ الویس، همان روز ۳ پزشک به نام های اریک مویرهد، جری فرانسیسکو و نوئل فلوردو به کالبدشکافی جسد او پرداختند. با آنکه انجام کامل کالبدشکافی ۲ ساعتی به طول انجامید، اما فرانسیسکو در میانه ی کار و بدون اجازه ی همکارانش، تصمیم به اطلاع رسانی درباره ی علت مرگ الویس گرفت. او به مطبوعات گفت بر اساس نتایج اولیه ی کالبدشکافی، علت مرگ الویس پریسلی، آریتمی قلب یا همان حمله قلبی بوده. فرانسیسکو همچنین در آن زمان مدعی شد هیچ نشانه ای مبنی بر آنکه مصرف مواد مخدر در مرگ او دخیل بوده، وجود ندارد. وقتی خبرنگاران از او خواستند توضیحات بیشتری در خصوص دخیل بودن یا نبودن مصرف مواد مخدر در مرگ الویس پریسلی ارائه کند، فرانسیسکو طفره رفت و مدعی شد اعلام علت دقیق مرگ وی ممکن است یک یا دو هفته، تا انجام بررسی های آزمایشگاهی به طول انجامد. فرانسیکو همچنین گفت که در چنین مواردی احتمال دارد علت دقیق مرگ هرگز روشن نشود.

چند هفته بعد، در گزارش آزمایشات سم شناسی، علت مرگ الویس پریسلی به تأیید رسید اما نتایج گزارش به آن سادگی نبود که فرانسیسکو مدعی شده بود. بر اساس این گزارش، مصرف مواد مخدر قطعاً در علت مرگ الویس پریسلی نقش داشته.

علت مرگ الویس پریسلی

اما علت مرگ الویس پریسلی چه بود؟ الویس پریسلی گرچه بر اثر نارسایی قلبی از دنیا رفت، اما حالا این اتفاق را حاصل سابقه ی طولانی وی در سوء مصرف داروهایش می دانند.

 

Untitled-design-28-3

بر اساس گزارش آزمایشات سم شناسی الویس پریسلی، که چند هفته پس از مرگ او در اوت سال ۱۹۷۷ منتشر شد، مقدار قابل توجهی داروهای کدئین، دیلائودید، پرکودان و دمرول، به اضافه ی ۱۰ ماده ی مسکن در خون او شناسایی شده بود. الویس اعتیادی دیرینه به تریاک و علاوه بر آن، سوء مصرف دارو داشت. او داروهای خواب آور، آنتی هیستامین، باربیتورات و ملین مصرف می کرد که آخری برای درمان یبوست ناشی از مسکن های قوی ای بود که مصرف می کرد. الویس احتمالاً در لحظات آخر زندگی خود، به قدری برای اجابت مزاج تقلا کرده بود که این تلاش فشار شدیدی به قلب او وارد کرده بود، امری که به حمله قلبی انجامیده بود. اینطور که به نظر می رسد بعد از مرگ پریسلی، فرانسیسکو برای رضایت خاطر خانواده ی پریسلی آگاهانه از این جزئیات چشم پوشی کرده بود چرا که خانواده ی پریسلی در آن زمان سعی داشتند اعتیاد این ستاره ی موسیقی را مخفی نگه دارند و وجه عمومی او را پس از مرگش حفظ کنند.

چند سال بعد، پزشک شخصی الویس پریسلی، دکتر جورج نیکوپولس به تجویز بیش از اندازه ی دارو به تعدادی از مراجعه کنندگان سرشناس خود متهم شد. نیکوپولس در ۸ ماه آخر عمر الویس پریسلی بیش از ۱۰ هزار دوز آمفتامین، باربیتورات، مسکن، آرام بخش، خواب آور، ملین و هورمون برای او تجویز کرده بود. نیکوپولس که درمان الویس را از سال ۱۹۶۷ آغاز کرده بود، مدعی شد برای آنکه کار الویس به مصرف مواد مخدر در خیابان نکشد، این همه دارو برای او تجویز کرده بود. گرچه او از تمامی اتهاماتش تبرئه شد، اما پروانه ی طبابتش برای همیشه باطل شد.

 

الویس پریسلی راک اند رول
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین