کد خبر: 69855 A

ارکستر سمفونیک تهران| اخراج نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران

پشت پرده تازه ۴۰ نوازنده اخراجی از ارکستر سمفونیک تهران

پشت پرده تازه ۴۰ نوازنده اخراجی از ارکستر سمفونیک تهران

نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران که با آنها قطع همکاری شده است، طی مطلبی نسبت به گفته‌های اخیر بنیاد رودکی و مدیرعامل آن واکنش نشان داده‌اند.

ایران آرت: ۴۰ نفر از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران که اخیرا بنا بر دلایلی با آنها قطع همکاری شده است، در واکنش به اطلاعیه اخیر بنیاد رودکی در این زمینه، طی نامه‌ای توضیحاتی را در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌ و با ارائه مصادیقی به آن پاسخ داده‌اند.

به گزارش ایسنا، در چند روز اخیر، ارکستر سمفونیک تهران جزو پرخبرهای رسانه‌ها بوده است؛ چراکه اعلام شد ۴۰ نفر از نوازندگان این ارکستر به‌خاطر مشکلاتی که با منوچهر صهبایی (رهبر مهمان ارکستر) داشتند و البته به علت شرکت نکردن در آزمون نوازندگی اخراج شده‌اند.

پس از آن بود که مهدی سالم در گفت‌وگویی با ایسنا، اخراج این نوازندگان را نادرست خواند و علت خروج این تعداد از نوازندگان از ارکستر سمفونیک تهران را، شرکت نکردن در آزمون نوازندگی عنوان کرد. اما با ادامه‌دار شدن حواشی، بنیاد رودکی این بار طی بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ نوازنده‌ای اخراج نشده است. این بنیاد گفت که این افراد در آزمون شرکت‌ نکرده‌اند و حضور در ارکستر حق پذیرفته‌شدگان آزمون نوازندگی است.

هرچند نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران نیز در گفت‌وگوهایی که داشتند، معتقد بودند نوازندگان جدید تجربه هم‌نوازی در ارکستر را ندارند و اگر بنا بر فعالیت آنها در ارکستر باشد، باید نواختن در ارکستر از ابتدا به آنها آموزش داده شود.

به هر حال از آنجاکه بنیاد رودکی بار دیگر اخراج نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران را تکذیب و تاکید کرد که افراد معترض، در آزمون انتخابی بنیاد شرکت نکرده‌اند،  نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران که با آنها قطع همکاری شده است، طی مطلبی نسبت به گفته‌های اخیر بنیاد رودکی و مدیرعامل آن واکنش نشان داده‌اند.

در متن این نامه که برای رسانه‌ها ارسال شده آمده است:

«۱ـ در هیچ یک از ارکسترهای دنیا بر اساس جایگاه و صندلی حقوق پرداخت نمی‌شود، بلکه بر اساس سال‌های حضور آن نوازنده و سابقه و تجربه در ارکستر، حقوق دریافت می‌کنند. این تفکر اشتباه است که صندلی نوازندگان به مانند پرداخت هزینه بلیت صندلی و جایگاه مخاطب باشد. 

اعتراض نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران نیز بر اساس اصلِ نادرست این موضوع بوده است.

نمونه ارکستر تورنتو:

پاسخ مصداقی نوازندگان سابق ارکستر سمفونیک به بنیاد رودکی

 ۲- درباره انتخاب نوازندگان توسط رهبر ارکستر باید خاطرنشان کرد، هر رهبری به‌خصوص رهبر مدعو، نمی‌تواند نوازنده ارکستر را انتخاب کند؛ زیرا نوازندگان اعضای ثابتِ ارکستر میزبان و رهبران مهمان هستند. درحقیقت این رهبر ارکستر است که ابتدا به عنوان رهبر مهمان در یک کنسرت حضور خواهد داشت و از سوی نوازندگان و بعد نسبت به رضایت مخاطبین انتخاب می‌شود.

نمونه انتخاب رهبر از سوی نوازندگان ارکستر فیلارمونیک برلین:

۳- مورد دیگر بررسی امتحان ارکستر در تمام دنیاست، در هیچ ارکستری در دنیا بدنه اصلی ارکستر تغییر نمی‌کند، از آنجا که هر شهر در هر کشوری دارای چندین ارکستر مجلسی، سمفونیک، فیلارمونیک ، باله و اپرا است، نوازنده‌ای از ارکستری به ارکستر دیگر بر اساس سلیقه یا درآمد بهتر تغییر مکان می‌دهد و شغل خود را از دست نمی‌دهد. همچنین نوازنده‌ها بعد از گذشت ۳۰ سال حضور در ارکستر بازنشسته می‌شوند، از این رو مدیران ارکستر برای تنها یک یا چند جایگاه مشخص و پُست خالی در ارکستر فراخوان امتحان را منتشر می‌کنند.

فراخوان چند ارکستر حرفه‌ای دنیا برای جایگاه مشخص در زیر قابل مشاهده است:

۴- بیان این موضوع که بنیاد رودکی به دنبال کشف استعداد بوده است برای ذهن مخاطب تداعی‌کننده برنامه‌های استعدادیابی است؛ زیرا ارکستر سمفونیک کشورها جای کشف استعداد نیست.

بلکه هر موزیسین باید راه دشوار تحصیل در این هنر را سپری کند، در هنرستان و کنسرواتوار موسیقی زیر نظر معلمین حرفه‌ای رشد کند، در دانشگاه ادامه تحصیل دهد و با یک بار امتحان در برابر ژوری تشکیل شده از نوازندگان همان ارکستر به ارکستر راه پیدا کند و در کنار دیگر نوازندگان با تجربه پا در عرصه دنیای حرفه‌ای گذارد.

۵- لطفا به سال حضور نوازندگان ارکستر شیکاگو و ارکستر فیلارمونیک برلین که از حرفه‌ای ترین ارکسترهای جهان هستند توجه بفرمایید. آیا در کشوری مثل آلمان با جمعیت ۸۴ میلیون یا آمریکا با جمعیت ۳۴۰ میلیون نفر، استعدادهای دیگری وجود ندارد که راه به ارکسترهای مذکور یابند؟!

قطعاً دارند اما مدیران می‌دانند اصل ارکستر بر همنوازی چند ساله نوازندگان کنار یکدیگر و تجربه ارکسترنوازی و آنسامبل و هارمونی بین نوازندگان است و بدنه اصلی ارکستر دارای ارزش خاصی است.

۶- از آنجا که اشاره به دریافت حقوق نوازندگان در دوران کرونا را نیز داشتید، باید به آگاهی شما بزرگوار برسانیم که همانطور که خود مطلع هستید، پایه حقوق نوازندگان بر اساس حقوق یک فرد متخصص در یک شغل و رشته نیست، بلکه پایین‌ترین پایه حقوق بر اساس حقوق کارگری است. باید اشاره کرد در سال ۱۳۹۴ بنیاد رودکی حقوق و بیمه نوازندگان را به صورت کامل پرداخت نکرده است و این سال جزو سوابق کاری ایشان حساب نشده است!

در کلام آخر خواهشمند است، مطلبی با عنوان «آزمون ارکستر در آلمان چگونه است؟» که مصاحبه نوازنده اصلی ارکستر و ساز تیمپانی یکی از حرفه‌ای ترین ارکسترهای آلمان ( ارکستر گِواندهاوس لایپزیگ) درباره شیوه صحیح و قاعده آزمون ارکستر که در دنیا مرسوم است را بیان می‌کند، ملاحظه فرمائید.

امید است هدف قلبی ما نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران را درک کرده و بدانید ما بعد از گذشت شش‌ ماه تلاش برای بهبود وضعیت موجود، متاسفانه با تنگ نظری‌های مدیریت ارکستر روبرو گشتیم و برخلاف نظر محترم بنیاد رودکی هیچ یک به دنبال شانتاژ خبری نبوده، بلکه فقط دلسوز و نگران وضع اسف‌ناک حاضر ارکستر سمفونیک تهران هستیم.»

علی رهبری: جناب وزیر ۴۰ نوازنده اخراجی ارکستر سمفونیک تهران را بازگردانید!

علی رهبری (آهنگساز و رهبر ارکستر بین‌المللی) طی نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ از او درخواست کرد ۴۰ نوازنده ارکستر سمفونیک تهران را به محل کارشان بازگردانند و تاکید کرد:‌ آنچه این روزها به صورت زشت و زننده‌ای در ارکستر سمفونیک تهران رخ می‌دهد، کاملاً خلاف آن چیزی است که در جهان می‌گذرد و برخلاف قوانین جاری ایران نیز هست.

علی رهبری در این نامه نوشته است:

«با احترام، همانطور که احتمالا اطلاع دارید بنده ۶ بار در کشورهای مختلف دنیا مدیر هنری بوده‌ام و با بیش از ۱۲۰ ارکستر در تمام قاره‌های جهان کار کرده‌ام. بویژه حدود ۳۰ سال با ۶ ارکستر  از ۲۲ ارکستر دولتی کشور همسایه‌مان ترکیه مشغول به کار بوده‌ام. 

این امر را بدین جهت خدمتتان عرض کردم تا نشان دهم که بنده عمری را در تمام جهان به این حرفه مشغول بوده‌ام و از تمام قوانین و زیر و بم‌های این شغل آگاهی کامل دارم.

همان‌طور که در اکثر مشاغل، قوانین و اصولی برای استخدام و اخراج کارمندان و شاغلین وجود دارد، در تمام ارکسترهای جهان نیز بدون استثناء قوانین و روالی نوشته شده و غیر مکتوب وجود دارد که اگر رعایت نشود، بسیار بسیار مضر و مخرب خواهد بود؛ هم برای خود ارکستر و هم برای معیشت و زندگی نوازندگان ارکسترها. 

مهمترین روال کاری معمول این است که موزیسینی که بعد از امتحان ورودی وارد ارکستر می‌شود طبق قرار یک سال و حداکثر دو سال به عنوان دوره آزمایشی کار کند که بعد از اتمام این دوره اگر شایستگی‌اش مورد قبول مدیر هنری ارکستر و  نمایندگان ارکستر قرار گیرد، می‌تواند مانند تمام کارمندان و شاغلین جهان تا وقتی که اقدامی خلاف قوانین جاری کشور انجام ندهد، در شغل خود باقی بماند و نمی‌توان او را اخراج کرد.

این امر، در جهت تأمین امنیت شغلی و زندگی شهروندان و آسایش فکری آنان وضع شده تا فرد شاغل با خیال راحت و اطمینان به حرفه‌اش بپردازد. اما آنچه این روزها به صورت زشت و زننده‌ای در ارکستر سمفونیک تهران رخ می‌دهد کاملاً خلاف آن چیزی است که در جهان می‌گذرد و برخلاف قوانین جاری ایران هم هست.

جناب آقای وزیر، به عقیده بنده از نظر حرفه‌ای، مشکلات اساسی هنری دو ارکستر دولتی ما به هیچ وجه ناشی از نوازندگان نیست. به دلیل اینکه اگر از سال‌ها پیش آزمون و امتحان ورودی، برای رهبران این ارکستر در نظر گرفته شده بود و سختگیری بیشتری به عمل آمده بود، قطعا ما هم مانند اکثر ارکسترهای جهان این گرفتاری‌ها را نداشتیم.  

به هر حال این نوازندگانی که اکنون مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند، اکثرشان با بودجه و هزینه وزارت فرهنگ و ارشاد تحصیل کرده‌اند و چندین بار امتحان ورودی داده‌اند. حتی ۱۰ سال پیش نزد بنده و یک استاد و رهبر مشهور اروپایی امتحان داده‌اند و سال‌های سال است که کارشان را به خوبی انجام می‌دهند.

 به این ترتیب نه تنها هیچ لزومی برای امتحان مجدد وجود ندارد، بلکه هیچ دلیل حرفه‌ای و از آن بالاتر انسانی موجهی هم برای این کار نمی‌توان یافت. لذا، از جنابعالی خواهشمندم دستور بفرمایید که این ۴۰ نفر به محل کارشان برگردند تا همراه با دیگر نوازنده‌هایی که هم اکنون دوره آزمایشی خود را می‌گذرانند، یک ارکستر سمفونیک متوسط ۸۰ نفره داشته باشیم، گرچه اکثر ارکسترهای سمفونیک شهرهای بزرگ جهان بیش از یک‌صد نفر نوازنده دارند.  

با تشکر، علی رهبری»

ارکستر سمفونیک تهران اخراج نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین