کد خبر: 71714 A

علیرضا قربانی| نوازنده زن

لغو سه باره کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان/ طلسم نوازندگی زنان در اصفهان شکسته می‌شود؟

لغو سه باره کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان/ طلسم نوازندگی زنان در اصفهان شکسته می‌شود؟

سمیرا احمدی فر - با گذشت چند ساعت از لغو کنسرت علیرضا قربانی به دلیل حضور نوازنده زن، اکنون اعلام شده که کنسرت با پیگیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از امروز سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه در اصفهان روی صحنه می‌رود.

ایران آرت: علیرضا قربانی قرار بود شب گذشته ۱۴ اسفند در اصفهان روی صحنه برود، اما کنسرت او در این استان برای بار سوم در چند ماه اخیر بنابر دلایلی سلیقه‌ای و البته خارج از قانون لغو شد. حالا با گذشت چند ساعت از لغو این کنسرت اعلام شده که کنسرت علیرضا قربانی با پیگیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از امروز سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه روی صحنه می‌رود.

مهدی سموعی، (رئیس مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) در فضای مجازی اعلام کرده است که کنسرت علیرضا قربانی از امشب طبق برنامه اجرا خواهد شد.

او شب گذشته در این راستا نوشته است: «امشب این برنامه بخاطر برخی ناهماهنگی‌ها برگزار نشد، در تلاش هستیم برای جبران یک شب به اجرای آقای قربانی اضافه شود.

از مردم شریف و هنر دوست اصفهان عذرخواهی می‌کنم.»

به گزارش ایسنا، نخستین بار در مهرماه بود که علیرضا قربانی طی بیانیه‌ای در فضای مجازی از لغو کنسرت خود در استان اصفهان خبر داد؛ کنسرتی که به گفته مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان مجوز اولیه برگزاری آن از سوی اداره کل ارشاد اصفهان صادرشده بود اما در مراحل بعدی و به دلیل ناهماهنگی‌های ایجادشده از سمت شورای تامین شهرستان  مجوز نهایی صادر نشد.

بار دوم اما در آبان‌ماه بود که علیرضا قربانی از لغو کنسرت‌های خود در این شهر خبر داد.

از ابتدای آغاز لغو کنسرت‌ها در استان اصفهان، شایعاتی مبنی بر لغو این کنسرت‌ها به علت حضور نوازنده‌های زن وجود داشت؛ چراکه حتی حمیدرضا جان‌نثاری (معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان) درباره لغو کنسرت علیرضا قربانی در این شهر گفته بود: «بحث اینکه آقای قربانی می‌خواهد در اصفهان کنسرت اجرا کند هیچ مانع قانونی نداشت مگر یک نکته؛ و آن نکته این است که ایشان در تیم نوازندگان خود از خانم نوازنده استفاده می‌کرد.»

ایسنا نوشت مسئولان اصفهان مدعی هستند که تکلیف مشخصی درباره تک‌نوازی وجود ندارد، اگرچه پس از لغو کنسرت مهرماه قربانی، محمود سالاری (معاون امور هنری وزارت فرهنگ) لغو کنسرت این هنرمند را به واسطه نوازندگان آن، «گمانه‌زنی» خواند و تأکید کرد که وزارت ارشاد در این اتفاق نقشی نداشته و در چنین مواردی سازمان تأمین استان و نهادهای دیگر باید اظهار نظر کنند.

با این حال پس از اینکه کنسرت قربانی برای بار دوم هم در اصفهان لغو شد، سالاری در واکنش به علت این اتفاق که گفته می‌شد حضور نوازندگان آن بود، طی گفت‌وگویی با ایسنا گفته بود: «اینکه اصفهان برای اعمال سلیقه شخصی دنبال واژه می‌گردد و مسائلی را مطرح می‌کند به نظرم محلی از اعتنا ندارد و دوستان ما در اصفهان بهتر است برگردند و به قانون عمل کنند تا این سلیقه خود را به عنوان دیانت و عرف اعمال کنند؛ دیانت را وسط نیاوریم، به نظر من این حرف‌ها شایسته نیست و از مقامی سیاسی امنیتی این چنین گفت‌وگوها مقداری ناپذیرفتنی است.»

البته واکنش‌های وزارت ارشاد تنها به محمود سالاری ختم نشد و وزیر ارشاد نیز درباره این اتفاقات گفت که «لغو کنسرت علیرضا قربانی ناشی از ناهماهنگی بود. سیاست ما در بحث اجراهای صحنه‌ای روشن است و اجرای قانون، استان و شهر نمی‌شناسد. علیرضا قربانی در یزد اجرا داشتند و همان اجرا قرار بود در اصفهان برگزار شود.»

بدین جهت، اگر این امر ممنوعیت قانونی داشت، پس از چند بار لغو کنسرت در اصفهان، وزارت ارشاد حتما شفاف‌سازی می‌کرد. اگرچه که هر بار که چنین برخوردهای سلیقه‌ای صورت گرفته، وزارت ارشاد و گاه حتی وزارت کشور هم تأکید کرده‌اند که قانون، استان و شهر نمی‌شناسد و همه کشور باید به آن عمل کنند، همچنین خواستار برخورد با قانون‌شکنان شده‌اند.

کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان دوباره مجوز نگرفت/ باز هم مخالفت با نوازندگی زنان؟!

درحقیقت چهارچوب‌های قانونی کنسرت مشخص است و تا زمانی که اقدامی غیر قانونی صورت نگرفته باشد، کلیه سازمان‌ها و نهادها موظف به رعایت قانون و تمکین به مجوز وزارت ارشاد هستند. همچنین تا به حال هیچ‌کسی درباره ممنوعیت قانونی تک‌نوازی زنان صحبت نکرده است و اگر امری در یک شهر از کشور ممنوع باشد، در سایر شهرها نیز ممنوع است و جایی برای اظهارنظرهای شخصی وجود ندارد و قانون رسمی کشور برای همه یکسان است.

با این حال اما، اصفهان بار سومی که کنسرت علیرضا قربانی را لغو کرد، پا را فراتر گذاشت و از طریق ستاد امر به معروف استان اصفهان خطاب به وزارت ارشاد گفته است که مجوزی برای اجرای کنسرت با نوازنده زن در اصفهان صادر نشده است!

ایسنا نوشت این در حالی است که به طور قانونی «هیچ محدودیت جغرافیایی» برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی در کشورمان وجود ندارد.

علیرضا قربانی نوازنده زن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین