کد خبر: 66298 A

تئاتر شهر، حریم تئاتر شهر، برنامه های تئاتر شهر

فرقی ندارد که تماشاخانه در مرکز شهر باشد یا در دیگر مناطق تهران، وقتی سایت فروش بلیت را می‌بینی هر اجرا در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۲ ردیف از صندلی‌هایش پر شده و مابقی آن خالی است.

ایران آرت: فهیمه پناه آذر در همشهری نوشت: در هیاهوی تعطیلی تماشاخانه‌ها برخی از مدیران تماشاخانه‌ها و گروه‌های نمایشی تصمیم گرفتند تا با اجرای نمایش، فعالیت خود را آغاز کنند؛ نمایش‌هایی که به شکل جسته و گریخته در سالن‌ها روی صحنه می‌روند. اما با این حال همچنان سالن‌های نمایشی خالی از تماشاگر است و نمایش‌ها در حالی اجرا دارند که بیش از دوسوم بلیت‌هایشان فروش نرفته است.

فرقی ندارد که تماشاخانه در مرکز شهر باشد یا در دیگر مناطق تهران، وقتی سایت فروش بلیت را می‌بینی هر اجرا در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۲ ردیف از صندلی‌هایش پر شده و مابقی آن خالی است.

سنگلج که میزبان نمایش‌های ملی - ایرانی است، این روزها «خونه» را روی صحنه دارد که در شب گذشته( ۹ آبان) تنها ۲ ردیف از صندلی‌هایش پر شده بود.

بیشتر نمایش‌ها حتی با گذاشتن تخفیف‌های قابل توجه باز هم فروش خوبی ندارند؛ حتی شهرزاد که همیشه مملو از تماشاگر است، این روزها نمی‌تواند سالن‌هایش را پر کند؛ تا جایی که چهره‌ها هم کاری را پیش نمی‌برند. 

«کمدی دوستان» هم که بازیگران شناخته‌شده‌ای دارد و پیش از این سالنش پر از تماشاگر بود، مانند دیگر سالن‌ها در فروش بلیت موفق نیست. این موضوع حتی در نمایش‌های اجرا شده در تئاترشهر هم دیده می‌شود.

تئاترشهر با ۳ اجرا

«شراره» از اواخر هفته گذشته به نویسندگی و کارگردانی محمدمهدی خاتمی اجرای خود را در تالار سایه مجموعه آغاز کرد. این اثر نمایشی ساعت۱۹ به‌مدت زمان ۷۰دقیقه با قیمت بلیت ۷۰هزار تومان روی صحنه می‌رود.

خاتمی درباره این نمایش می‌گوید: «این نمایش داستان زنی است که در روزهای شروع جنگ نامزدش را از دست می‌دهد و در طول این سال‌ها با خاطراتش زندگی می‌کند.»

در تالار چهارسو «فرزند یک خنیاگرم» به نویسندگی و کارگردانی شکرخدا گودرزی ساعت۱۹ با مدت زمان ۹۰دقیقه و قیمت بلیت ۱۰۰هزار تومان روی صحنه می‌رود.

همچنین «پاره‌هایی از چند زندگی» نمایش جدید این مجموعه به کارگردانی شیوا دیناروند با بلیت ۷۰ هزار تومان در دو سانس اجرا می‌شود.

شهرزاد با پرده خانه و کافه عاشقی

پردیس تئاتر شهرزاد در آبان‌ماه میزبان نمایش‌هایی از گلاب آدینه، سیدجلال‌الدین دری، بابک توسلی، علی خودسیانی، حامد وکیلی و... است. نمایش‌های «دزدان فروشگاه» امیرفلاح آزاد، «سینگل» مهدی ضیاء‌چمنی، «ویتسک» سینا احمدی، «چای سرخالی» حمید حسین‌نژاد، «کیستار» عاطفه مقدسی، «قوی‌تر» فرهاد خوشه و «پریش پرزن پاپتی» علیرضا مهران ازجمله آثاری هستند که درخواست اجرا در زمان دیگری را داشتند و در زمان مناسب‌تری اجراهای خود را در پردیس تئاتر شهرزاد و بوتیک تئاتر ایران آغاز خواهند کرد.

«پرده خانه» پس از سال‌ها با گروه حرفه‌ای «مروارید» در ایران روی صحنه می‌رود.گلاب آدینه پیش از این نمایشنامه‌های «سلطان مار» و «مرگ یزدگرد» از نوشته‌های بهرام بیضایی را روی صحنه برده است و این نمایش که در سال۱۳۶۲ نگارش شده، سومین کارگردانی او، از آثار بهرام بیضایی به شمار می‌آید. این نمایش، 150دقیقه روی صحنه است. «دوستان کمدی» به کارگردانی بابک توسلی وارد سومین هفته اجرای خود شد. این نمایش با بازی سیما تیرانداز، بهنام تشکر، معصومه رحمانی و سینا رازانی هرشب ساعت۲۰ در سالن شماره۲ روی صحنه می‌رود. سیدجلال‌الدین دری که فروردین امسال با کنسرت نمایش «ترانه‌های شرقی» و خوانندگی حجت اشرف‌زاده در شهرزاد اجرا داشت، کنسرت نمایش «کافه عاشقی» را که پیش از این در فرهنگسرای نیاوران اجرا شده بود، روی صحنه می‌برد. موسیقی نمایش «کافه عاشقی» با نگاهی نو به داستان لیلی و مجنون به نگارش درآمده است. «شبی در طهران» نوشته محمد چرمشیر و کارگردانی شایان مستوفی، «من یک زنم» نوشته و کار علی خودسیانی، «مبارک در ژاپن» نوشته و کار علی فتحعلی، «فیلادلفیا» نوشته دیوید آیوز و کارگردانی ایمان ایرانمنش، «کمدی اکتشافات» نوشته امید طاهری و کارگردانی حامد وکیلی از دیگر اجراهایی هستند که در هفته‌های آینده اجرا می‌شوند.

رپرتواری برای کودکان

رپرتوار پاییزی تئاتر کودک و نوجوان آبان‌ماه امسال در شهرزاد برگزار می‌شود. این رپرتوار که شامل ۳نمایشنامه از قصه‌های خاطره‌انگیز و جذاب با نام‌های «چوپان و چوب جادویی»، «نیم‌وجبی» و «هدیه سحرآمیز» است، هر روز در سالن‌های شماره ۲ و۳ پردیس شهرزاد در ساعت‌های ۱۷ و ۱۸ برای کودکان و نوجوانان اجرا دارد.

تلاش نوفل لو‌شاتو برای جذب تماشاگر

در عمارت نوفل لو‌شاتو هم نمایش «اتاق کوکی» به کارگردانی مهران مکاری و امیر سنجربیگی روزهای پایانی اجرایش را سپری می‌کند که نسبت به هفته‌های گذشته از کمترین خرید بلیت برخوردار است.

در همین عمارت «اوج توفان» سروش جواد‌زاده هم اجرای خود را دارد؛ نمایشی با بازی نادر فلاح که تا اول آذر روی صحنه است.

دستفروشان همچنان مهمان تئاتر شهر

قرار بود هفتم آبان بساط دستفروشان جمع‌آوری شود، اما با گذشت چند روز از این تصمیم، هنوز خبری از جمع‌آوری دستفروشان اطراف تئاترشهر نیست. باید دید این موضوع که سال‌هاست یکی از دغدغه‌های تئاتری‌ها و مدیران شهرداری شده، چه زمانی عملیاتی می‌شود؛ هر چند در اجرایی شدن این موضوع هم باید فکر اساسی برای دستفروشان کرد؛ فروشندگانی که ارتزاقشان در این وضعیت اقتصادی از طریق همین دستفروشی است.

 

تئاتر شهر حریم تئاتر شهر برنامه نمایش های روی صحنه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین