کد خبر: 67989 A

جوایز تونی| بیلی وایلدر| مریلین مونرو

۱۳ اسکار تئاتری و یادی از مریلین مونرو

۱۳ اسکار تئاتری و یادی از مریلین مونرو

نمایش موزیکالی که نسخه نمایشی فیلم موزیکال ساخته «بیلی وایلدر» در سال ۱۹۵۹ است، در ۱۳ شاخه از جوایز تونی نامزد دریافت جایزه شد.

ایران آرت: فهرست نامزدهای جوایز تئاتر تونی در سال ۲۰۲۳ اعلام شد و این نمایش به کارگردانی «کیسی نیکولا» موفق شد در ۱۳ شاخه از جمله بهترین نمایش موزیکال، بازیگر مرد موزیکال، نقش مکمل مرد و  زن موزیکال، کارگردانی نمایش موزیکال و بهترین موسیقی متن نامزد دریافت جایزه شود.

به گزارش ایسنا، داستان این نمایش اقتباسی از فیلمی کمدی موزیکال با نام «بغضیا داغ دوس دارن» محصول سال ۱۹۵۹ آمریکا به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی «بیلی وایلدر» و با با بازی «مریلین مونرو»، «تونی کرتیس» و «جک لمون» است.

بنیاد فیلم آمریکا این فیلم را به عنوان برترین فیلم کمدی تاریخ برگزیده‌است. این فیلم در سی و دومین دوره جوایز اسکار در شش بخش نامزد بود و برنده جایزه اسکار بهترین طراحی لباس شد و همچنین در هفدهمین مراسم گلدن گلوب نیز جایزه بهترین فیلم موزیکال یا کمدی و جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد و زن فیلم موزیکال یا کمدی را کسب کرد.

دانلود فیلم بعضیا داغشو دوست دارن زیرنویس بدون سانسور | فارسی فیلم

در میان نامزدهای جوایز امسال تونی سه نمایشنامه برنده جایزه پولیتزر نیز حضور دارند که شامل «بین رودخانه و دیوانه»، «هزینه زندگی» و «Fat Ham» می‌شود که هر کدام در ۵ شاخه نامزد کسب جایزه شدند.. نمایشنامه جدید «تام استوپارد» درباره هولوکاست با عنوان «لئوپولدشتات» نیز توانست شش نامزدی دریافت کند.

جوایز تونی نخستین‌بار در سال ۱۹۴۷ برگزار شد و در دنیای تئاتر، معادل «اسکار» در سینما، «گرمی» در موسیقی و «اِمی» در عرصه تلویزیون است. همتایان انگلیسی و فرانسوی این جوایز تئاتر هم «اولیویه» و «مولیر» هستند.

سال گذشته نمایش‌های «سه‌گانه لِمان» و «کمپانی» بیشترین تعداد جوایز تونی را به خود اختصاص دادند.

مراسم پایانی هفتاد و ششمین دوره جوایز تئاتر تونی روز ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد) برگزار می‌شود.

مریلین مونرو جوایز تونی بیلی وایلدر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین