کد خبر: 64485 A

رسید یک اثر هنری نامرئی از ایو کلَن به قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار چکش خورد.

ایران آرت: یک مجموعه‌دار اروپایی در حراجی اخیر ساتبیز در پاریس یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار برای خرید رسیدی پرداخت کرد که ایو کلن، نقاش معروف فرانسوی، برای اثبات مالکیت بر یکی از آثار هنری نامرئی خود نوشته بود. این اثر در حال حاضر از طرف مجموعه‌داران به عنوان جد توکن‌های غیرقابل معاوضه یا ان اف تی‌ها شناخته می‌شود.

کلن، از چهره‌های کلیدی در جنبش نورئالیسم فرانسوی دهه ۱۹۶۰ و از پیشگامان هنر نمایش محور (Performance Art) بود. وی در سال ۱۹۵۸ یک نمایشگاه جنجالی با عنوان خلا برگزار کرد که در آن یک محفظه را داخل اتاقی خالی قرار داده بود. این نمایشگاه با استقبال خوبی روبه‌رو شد و هزاران نفر از آن بازدید کردند.

کلن کمی بعد تصمیم گرفت به کلکسیون‌داران این شانس را بدهد تا با پرداخت شمش طلا، فضاهای نامرئی بخرند. به هر خریدار رسیدی داده می‌شد که کلن از آنها می‌خواست بسوزانندش. این سوزاندن بخشی از آیین هر خریدار برای اثبات مالکیت خود بر فضای نامرئی بود. کلن هم در مقابل چشم شاهدان نیمی از طلای پرداختی را داخل رود سن می‌انداخت.

فروش یک میلیون دلاری «هنر نامرئی»

به گزارش ایرنا، یکی از این مجموعه‌داران که ژاک کوگل نام داشت، از سوزاندن رسید خودداری کرد. حالا این رسید به یک اثر هنری ارزشمند تبدیل شده و در موسسات فرهنگی مختلف از جمله مرکز پمپیدوی پاریس و گالری هیوارد لندن به نمایش گذاشته شده است.

لویک مال (Loïc Malle)، گالری‌دار سابق، در نهایت این رسید را خرید و آن را در کنار برخی دیگر از اشیاء کلکسیون خصوصی خود به حراج گذاشت.

این رسید کمتر از ۲۰ سانتی‌متر پهنا دارد و به گونه‌ای طراحی شده تا شبیه به یک چک بانکی واقعی باشد. امضای کلن پای این چک هست و تاریخ ۷ دسامبر ۱۹۵۹ روی آن خورده است.

ارزش تخمینی این رسید چیزی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار برآورد شده بود.

نقاشی ایو کلن نقاشی زیبا
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین