کد خبر: 65797 A

یاسمین مقبلی، سفر انسان به ماه، انوشه انصاری

پس از انوشه انصاری ،دومین زن ایرانی امریکایی راهی ماه می شود.

ایران آرت: یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی ناسا و خلبان ارتش آمریکا به زودی به ماه سفر می‌کند.

 یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی ناسا و خلبان ارتش آمریکا به زودی به ماه سفر می‌کند. 

مقبلی تصاویری را از مراحل آمادگی و با حضور همسر و دو فرزندش در حساب اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: روز هیجان‌انگیزی است، دخترانم برای اولین بار مرا با لباس فضانوردی دیدند.

یاسمین مقبلی

نخستین بار تیر ماه ۱۳۹۶ بود که نام یاسمین مقبلی به عنوان دومین زن ایرانی مسافر ماه مطرح شده بود.

یاسمین مقبلی دختر فضانورد ایرانی الاصل در آمریکا! عکس

گزارش های منتشر شده توسط ناسا نشان می داد که در پروژه عظیم ناسا برای تربیت نسل تازه ای از فضانوردان، نام «یاسمین مقبلی» دیده می شد.

در صفحه مربوط به او در وب سایت ناسا از او به عنوان «کاندیدای فضانوردی، مارین یاسمین مقبلی» نام برده شده است.

طبق گزارش وب سایت ناسا، او ملیتی آمریکایی دارد، مقیم نیویورک است و تحصیلاتش را در مهندسی هوافضا و IT در MIT به پایان رسانده و فوق لیسانسش را در رشته هوافضا از مدرسه ناوال دریافت کرده است. او یکی از برگزیدگان آزمون خلبانی بعد از 1600 ساعت پرواز و 150 عملیات هوایی آموزشی است.

او فارغ التحصیل خلبانی نیروی هوایی آمریکا هم محسوب می شود. با این حال به نظر می رسد او را باید همان قدر ایرانی دانست که مثلا «آندره آغاسی» یا «یاسمینا رضا» ایرانی هستند.

عکس یاسمین مقبلی

خانم مقبلی در «بد نائوهیم» در آلمان متولد شده اما در بالدوین نیویورک پرورش یافته است. پدر و مادرش فرشته و کامی مقبلی در فلوریدا زندگی می کنند. در زمان انتخاب در ژوئن 2017 مقبلی در حال آزمایش هلیکوپتر 1-H و خدمت به عنوان افسر تضمین کیفیت و هوایی برای تست عملیاتی دریایی و ارزیابی اسکادران 1-H از سپاه تفنگداران دریایی در یومای آریزونا بوده.

او از پاییز امسال تمرینات یک دوره دوساله را به عنوان کاندیدای فضانوردی آغاز خواهدکرد. در حین تمرینات، او ماموریت های تکنیکی برای مرکز فضایی را اجرا خواهد کرد. به این ترتیب فضانوردی او عملا بستگی دارد به شرایط و امتیازاتی که در پایان این دوره خواهدداشت. البته از میان خیل داوطلبان این دوره، حضور او در مرحله نهایی و جمع 12 نفر برگزیده، بسیار مهم و قابل توجه است اما او هنوز به عنوان فضانورد انتخاب نشده است و بعد از دوره تمرینات دوساله ممکن است بتواند به فضا پرواز کند.

ضمن اینکه برخلاف خبرهای منتشرشده، او در ایران متولد نشده و به این ترتیب داستان او با داستان «انوشه انصاری» کاملا متفاوت است اما در هر حال او یک زن موفق با ریشه های ایرانی ست.

 

 

انوشه انصاری یاسمین مقبلی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین