کد خبر: 68102 A

قیمت نان| افزایش قیمت نان| کاهش قیمت نان

قیمت نان ۱۴۰ درصد گران می‌شود؟ | افزایش قیمت نان پس از سه سال

قیمت نان ۱۴۰ درصد گران می‌شود؟ | افزایش قیمت نان پس از سه سال

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران می گوید: قیمت همه چیز از سال ۹۹ چندین برابر شده اما قیمت نان تغییر نکرده است. ما در حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصد از نرخ واقعی نان عقب هستیم.

قیمت نان از سال 1399 تاکنون ثابت مانده و تغییری نداشته است. نانواداران طی یک سال گذشته همواره از افزایش نیافتن قیمت نان گلایه مند بوده اند زیرا معتقدند تورم روی کار آنها تاثیر گذاشته است. دولت سعی دارد با ثابت نگه داشتن قیمت نان جلوی انتقال فشار افزایش قیمت به مردم را بگیرد اما باید دید این مقاومت تا چه زمانی ادامه دارد. زمزمه های افزایش قیمت نان از ابتدای سال 1402 شنیده می شود. تازه ترین خبر درباره قیمت نان را در ادامه بخوانید.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با بیان اینکه ما برای سال جدید خواستار تغییر نرخ نان هستیم و آنالیز خود برای نرخنامه جدید را در جلسات کارگروه آرد و نان ارائه کرده‌ایم، گفت: درخواست ما مورد کارشناسی قرار گرفته و در این زمینه قول‌هایی به ما داده‌اند که امیدواریم تا پایان اردیبهشت قطعی شود چرا که با توجه به شرایط کنونی کار برای نانوایان ممکن نیست.

به گزارش همشهری آنلاین، بیژن نوروزمقدم ادامه داد: نرخ‌های کنونی نان مربوط به سال ۹۹ است که آنهم بعد از ۱۶ ماه دوندگی، ما موفق شدیم در تیر ۱۴۰۰ مجوز افزایش نرخ را بگیریم اما در همان نرخنامه هم اعلام شده است که نرخ‌ها مربوط به سال ۱۴۰۰ است یعنی سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ هیچ نرخ جدیدی نداشتیم اما نانوایان مجبور هستند با همان نرخ گذشته ولی با تورم و هزینه‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ مشغول به کار شوند.

نوروزمقدم افزود: طبق گفته خود رئیس کل بانک مرکزی، تورم امسال حدود ۴۶.۵ درصد و سال گذشته حدود ۴۶ درصد است این در حالی است که نرخ تورم سال ۱۴۰۰ هم که ما موفق به دریافت نرخ‌های جدید شدیم همین میزان بود که با یک حساب ساده می‌شود متوجه شد ما در حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصد از نرخ واقعی نان عقب هستیم این در حالی است که برای بازرس‌هاس سازمان‌های مختلف که به نانوایی‌ها مراجعه می‌کنند نرخ سال ۹۹ ملاک است در حالی که هزینه‌ها به سال ۱۴۰۲ است و بدون توجه به این موضوع نانوایان را جریمه می‌کنند که بعضا جرایم هم خیلی سنگین است.

فروش نان سنگک به ۵ هزار تومانی رسید/ قیمت نان ۲۵ هزار تومانی می شود؟

نرخ نان نمی‌تواند ثابت بماند

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با تاکید بر اینکه نرخ نان نمی‌تواند همینطور ثابت بماند، گفت: دولت‌ برای اینکه مردم نان ارزان‌تر بخورند سعی می‌کند به نانوا فشار بیاورد در حالی که نانوایان هم عضوی از همین جامعه هستند و همه تورم و گرانی‌ای که در جامعه وجود دارد برای نانوایان هم است و آنها هم مثل بقیه مردم با همین نرخ تورم، مایحتاج روزانه و حداقل‌ نیازهای خود را تامین می‌کنند این در حالی است که قیمت همه چیز از سال ۹۹ چندین برابر شده اما قیمت نان تغییر نکرده است.

نوروزمقدم ادامه داد: کل فروش یک نانوایی لواش در طول روز حدود ۲ میلیون تومان است در حالی که حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان هزینه آرد دارد و حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم دستمزد دو سه کارگری است که در نانوایی کار می‌کنند. در کنار اینها پول آب و برق و گاز و بیمه و مالیات و خورد و خوراک کارگران و مهمتر از همه، اجاره مغازه‌ را لحاظ کنید چون مالکان توجه نمی‌کنند که حقوق کسی کم است یا زیاد، آنها سر ماه کرایه خود را می‌خواهند. بنابراین، با روزی ۲ میلیون تومان درآمد اصلا نمی‌شود از پس خرج و مخارج یک نانوایی برآمد.

نارضایتی نانوایان

محمد جلال، مشاور وزیر اقتصاد در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ اعلام کرد که مطابق قول دولت، ۱۵ درصد کمک‌هزینه پرداختی به نانوایان بابت جبران افزایش اجاره و دستمزد به دوبرابر یعنی ۳۰ درصد افزایش می‌یابد تا خلأ درآمدی نانوایان بیشتر جبران شود. رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران در این باره گفت: وقتی طرح هوشمندسازی یارانه نان اجرا شد برای اینکه نانوایان را ترغیب کنند که سامانه هوشمند را بپذیرند در ابتدای کار ۱۵ درصد شب به شب به حساب آنها می‌ریختند که از پایان بهمن‌ماه سال گذشته ۱۵ درصد را ۳۰ درصد کرده‌اند اما کل این ۳۰ درصد رقمی در حدود ۶۰۰ هزار تومان است که هیچ دردی از نانوا دوا نمی‌کند و فقط اسمش بزرگ است!

قیمت نان ۱۴۰ درصد افزایش می‌یابد؟

گزارش‌ها نشان می‌دهد که تخلفات نانوایی‌ها با اجرای طرح هوشمندسازی یارانه نان کم نشده و همچنان شاهد تخلفاتی مانند کم‌فروشی، فروش اجباری نان‌های ویژه و حتی دستکاری داده‌های دستگاه‌های کارتخوان هوشمند از سوی برخی نانوایان و مهمتر از همه افت کیفیت نان هستیم.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران در این زمینه گفت: بالارفتن هزینه‌های طبخ نان در مقابل ثابت ماندن نرخ آن به طور مستقیم با این تخلفات ارتباط دارد اما الان وضعیت به گونه‌ای است که نانوایان با چنین تخلفاتی هم دیگر نمی‌توانند هزینه‌های خود را جبران کنند چرا که برای مثال سود کم‌فروشی ۲۰ تا ۲۵ درصد می‌شود اما ما ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصد از هزینه‌ها عقب هستیم که فاصله بسیار زیادی است و کار برای نانوایان بسیار سخت شده است.

نوروزمقدم در مورد کیفیت نان هم گفت: کیفیت نان به چند عامل بستگی دارد که اولین آن آرد است اما آردی که به دست ما می‌رسد هیچ وقت یک دست نیست برای همین است که شما ممکن است ۱۰ روز از یک نانوایی نان بخرید و نان خوبی هم به شما بدهد اما ۱۰ روز بعد کیفیت نان پایین بیاید که علتش به یکدست نبودن آرد برمی‌گردد.

وی ادامه داد: عامل دیگری که روی کیفیت نان تاثیر دارد، هزینه‌هایی است که به نانوایان تحمیل می‌شود، برای مثال هر کیسه خمیر مایه که ماده اصلی تولید نان است و نانوا باید از آن استفاده کند تا نان مرغوبی پخت کند در سال ۹۹ حدود ۳۰۰ هزار تومان بود اما الان همین خمیر مایه که یک مقدار از آن را به ما سهمیه می‌دهند به نرخ سهمیه‌ای ۶۰۰ هزار تومان شده است که نزدیک به ۵۰ درصد افزایش یافته و بقیه آن را هم باید به دوبرابر قیمت یعنی یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از بازار آزاد بخرند.

نان چقدر گران می‌شود؟

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران در ادامه بیان کرد: اما اگر دولت همت کند و نرخ مناسبی برای نان تعیین کند بدون تردید کیفیت نان هم بهتر خواهد شد. چرا که نانوا اگر درآمد داشته باشد و دستش باز باشد که هزینه کند مسلما نان با کیفیت‌تری تولید می‌کند اما وقتی می‌گویند باید لواش را دانه‌ای ۵۰۰ تومان تولید کند و دست مردم بدهد امکانش نیست چون الان با ۵۰۰ تومان در این مملکت هیچ چیزی نمی‌دهند.

نوروزمقدم در مورد نرخ مدنظر اتحادیه گفت: همانطور که اشاره شد ما نسبت به تورم و هزینه‌ها، در حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصد از نرخ واقعی نان عقب هستیم اما مطلع هم هستیم که در حال حاضر امکان افزایش ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصدی نرخ نان نیست و مردم آن را نمی‌پذیرند ولی اگر این رقم دو بخش شود و بخشی از قیمت را مردم پرداخت کنند و بخش دیگر را دولت روی همان یارانه‌ای که در حال حاضر ۳۰ درصد است جبران کند هم به مردم فشار نمی‌آید و هم نانوا می‌تواند ادامه کار بدهد.

اعلام نرخ رسمی انواع نان پس از افزایش قیمت + جدول (تیر ۱۴۰۰) | شهرآرانیوز

قیمت نان صنعتی افزایش یافت

درحالی که بیژن نوروزمقدم، رئیس اتحادیه نانوایان سنتی چند روز پیش در صحبت با خبرگزاری‌ها اعلام کرد که تغییر قیمت نان سنتی در حال بررسی است و تا پایان اردیبهشت‌ماه در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود، قیمت نان بسته‌بندی و فانتزی در بازار افزایش چشمگیری داشته است.

قیمت نان‌های بسته‌بندی و فانتزی بدون تایید و تصویب هیچ خبری، اخیرا با افزایش همراه بوده است. برای مثال، نان روستا برند نان‌آوران با وزن ۲۱۰ گرم از ۹ هزار به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته است یا نان تافتون برند سه‌نان با وزن ۴۵۰ گرم از ۱۴ هزار به ۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

افزایش قیمت در رده نان‌های حجیم نیز اعمال شده است، برای مثال تست مخصوص پرونان ۷۰۰ گرمی برند نان‌آوران از ۳۰ هزار به ۳۵ هزار تومان و تست طلایی ۵۳۰ گرمی برند سه‌نان از ۲۵ هزار به ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های فانتزی (حجیم و نیمه‌حجیم) تهران در مورد افزایش قیمت نان‌های فانتزی به همشهری آنلاین گفت: از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ که نان‌های حجیم و صنعتی از چرخه دریافت آرد یارانه‌ای خارج شدند، قیمت‌ آنها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. درواقع، قیمت نان‌های فانتزی به دلیل اینکه قیمت آرد آزاد است، از سوی خود واحدهای صنفی تعیین می‌شود.

محمدجواد کرمی با بیان اینکه تغییر قیمت‌ نان‌های فانتزی طبیعی است، افزود: تولیدکنندگان نان‌های فانتزی و صنعتی با توجه به هزینه‌های تولید می‌توانند قیمت‌ها را تغییر بدهند چون مواد اولیه مصرفی آنها به نرخ آزاد محاسبه می‌شود و هر روز هم شاهد افزایش قیمت مواد اولیه هستیم. برای مثال، قیمت بهبوددهنده‌ها و شکر افزایش یافته. خمیرمایه هم به قیمت کارخانه پیدا نمی‌شود و از بازار آزاد هر کیسه آن را به قیمت یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تهیه می‌کنند. اینها در حالی است که هزینه‌های کارگری و ماشین‌آلات هم بالا رفته است.

نان فانتزی

کرمی ادامه داد: البته ما برای اینکه قیمت‌ها سر به فلک نکشد نرخ پیشنهادی می‌دهیم و واحدهای صنفی طبق آن و با محاسبه هزینه‌های خود می‌توانند آن را اعلام کنند اما رصد بازار نشان می‌دهد که قیمت‌ها نسبت به سال گذشته بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های فانتزی در مورد احتمال افزایش بیشتر قیمت نان‌های صنعتی تحت تاثیر افزایش قیمت گندم هم گفت: در حال حاضر دولت گندم را به قیمت ۱۲ هزار تومان به واحدهای تولید نان‌های صنعتی و حجیم می‌فروشد و اگر قیمت تغییر پیدا کند و هر کیلو گندم به قیمت ۱۶ هزار تومان از کشاورز خریداری شود قیمت آرد هم حداقل ۶ تا ۷ هزار تومان بالا می‌رود که این افزایش قیمت گندم و آرد قطعا در افزایش قیمت‌ نان تاثیر دارد.

کرمی افزایش قیمت گندم را یک معضل برای صنعت آرد و نان کشور دانست و عنوان کرد: تنها راه چاره این است که یکسان‌سازی قیمت گندم برای کلیه مصارف اعمال شود.

اما بیژن نوروزمقدم، رئیس اتحادیه نانوایان سنتی به تازگی در مورد لزوم افزایش قیمت نان صحبت کرده است. وی در این باره به مهر گفت: با توجه به شرایط موجود و نرخ تورم، تغییر قیمت نان ضروری است تا نانوایان بتوانند هزینه‌های خود را تامین کنند.

گفتنی است تغییر قیمت گندم نیز در حال بررسی است و در صورت موافقت شورای رقابت، احتمال افزایش قیمت هر کیلو گندم به ۱۶ هزار تومان وجود دارد.

البته مسئولان دولتی عنوان کرده‌اند که در سال ۱۴۰۲ آزادسازی نرخ نان‌های سنتی اتفاق نخواهد افتاد.

کمک هزینه دولت به نانوایان به جای افزایش قیمت نان؟

به باور نانوایان باید قیمت مصوب نان تغییر کند. نرخ فعلی به گفته آنها سه سال قبل تعیین شده بود. این نرخ امروز با توجه به نرخ تورم غیر منصفانه است. فعالان صنعت از نیمه سال گذشته درحال زیان هستند. رییس اتحادیه نان سنگک در این باره می‌گوید: قیمت آردی که دولت می‌دهد، صرفا 15 تا 20 درصد هزینه‌های نانوایان را پوشش می‌دهد، بقیه هزینه نانوایان از جمله هزینه دستمزد کارگر، بیمه، مالیات، آب، برق و گاز 85 درصد است که سالانه درحال رشد است.

او می‌افزاید: دو سال گذشته قبض آب برای نانوایی‌ها حداکثر 500 هزار تومان تمام می‌شد. اما امروز گزارش‌هایی به ما می‌رسد که قبض آب 3 میلیون تومان است. کمترین قبض برق حدود یک میلیون تومان است.

اگر روحانی نبود| دولتی که در کنترل قیمت نان نیز ناموفق عمل کرد/ بی‌تدبیری موجب هرج و مرج در قیمت نان شد | خبرگزاری فارس

به گزارش اعتماد، سلیمانی توضیح می‌دهد سال 1400 دولت به دلیل اینکه قیمت نان را زیاد افزایش نداد به ما 20 الی 30 درصد کمک‌هزینه داد. کمک‌هزینه هم از طریق کارت‌خوان هر شب به حساب نانوایی ریخته می‌شد. البته ما راضی نبودیم ولی بالاجبار باید موافقت می‌کردیم چون دولت حاضر به افزایش قیمت نان نبود. سال گذشته قرار شد نرخ سال 1400 رسما تمدید نشود. اما اگر نانوایی قیمت نان را گران‌تر از قیمت مصوب عرضه می‌کرد، تعزیرات نانوایان را جریمه می‌کرد. دولت آن سال به ما قول داد تا 80 درصد به ما کمک هزینه دهد؛ اما چون سال گذشته این بودجه تامین نشد، دولت نیز کمک‌هزینه وعده داده‌شده را پرداخت نکرد.

او می‌گوید: نانوایان شاکی و ما در اتحادیه نسبت به وضع موجود ناراضی هستیم. ما خواهان افزایش قیمت هستیم. بر همین اساس پیشنهاد داده‌ایم که قیمت نان 100 درصد رشد کند آن هم فقط به دلیل اینکه دستمزد کارگر در دو سال اخیر 100 درصد رشد کرده است ولی قیمت نان تغییر نکرده است. ما مجبوریم به کارگران حقوق دهیم. سلیمانی می‌افزاید: پیشنهاد بعدی ما این است که دولت قیمت نان را برمبنای نرخ تورم اعلامی سازمان‌های رسمی افزایش دهد. او تاکید می‌کند، این نظر آقای بیژن نوروز مقدم رییس اتحادیه نانوایان نان سنتی نیز هست.

​قیمت نان 40 هزار تومان!

​قیمت نان هم در کنار قیمت سایر اقلام اساسی خانوارها درحال افزایش است. رشدی که فعالان صنعت نان آن را ناگزیر می‌خوانند. درحال حاضر در نانوایی‌ها قیمت هر عدد نان سنگک بین ۵ هزار تومان تا ۳۵ و ۴۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، اگر به نانوایی‌های مختلف سر زده باشید، قطعا با قیمت‌های متفاوتی مواجه خواهید شد، نان را از ۵ هزار تومان تا هر عدد ۴۰ هزار تومان می‌توانید، ببینید. این تفاوت قیمت را در بین قیمت نان سنگک و نان بربری بیشتر می‌توان دید. هرچند کیفیت آنها تغییری نکرده است.

در یک نانوایی نان بربری کنجدی ۱۰ هزار تومان در محله ۵ هزار تومان در یک محله ۱۲ هزار تومان است. اما قیمت نان سنگک خیلی بیشتر از اینهاست. کف نان سنگک در اغلب نانوایی های ۱۰هزار تومان است؛ در برخی نانوایی ها هنوز قیمت مصوب نان به دست مردم میرسد یعنی ۵ هزار تومان اما سقف قیمت این نان تا ۳۰ هزار تومان است. اگر نانوایی بروید هم می‌توانید نان ۳۰تومانی بخرید. اگر همین نان را آنلاین بخرید باید ۴۰ هزار تومان هزینه کنید.

گزارش شهرآرا درباره جزئیات افزایش قیمت نان | شهرآرانیوز

در مورد عرضه متنوع نان در مناطق مختلف تهران با اصغر پابرجا رئیس سابق اتحادیه نان سنگک گفتگو کردیم. او می‌گوید: سه سال است قیمت مصوب تغییر نکرده است. همه نانوایی‌ها با ضرر نان می‌فروشند. الان قیمت خمیر نان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. درحالی که ما ۳ سال قبل آن را حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومان می‌خریدیم. الان قیمت آب، برق، گاز گران شده است. نانوا باید مالیات، بیمه بدهد. گذشته از اینکه اجاره نانوایی ۶۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون شده است. هزینه کارگر نیز که رشد کرده است.

او ادامه می‌دهد: یک نانوایی چطور نان سنگک را ۳ هزار تومان آن هم به قیمت سال ۱۴۰۰ بدهد. هزینه آرد که دولت به ما می‌دهد نهایت ۱۵ الی ۲۰ درصد هزینه‌های ما را پوشش می‌دهد. ۸۰ درصد هزینه‌های ما مطابق با بازار آزاد حرکت می‌کند.

پابرجا می‌گوید: چرا دولت آب، برق، گاز ، مالیات و بیمه را افزایش می‌دهد، ما نباید قیمت نان را افزایش دهیم. پیشنهاد من به عنوان یک عضو خانواده نانوایان سنگگ این است که دولت آرد را به قیمت آزاد بدهد و اجازه بدهد، بازار خود را خود را پیدا کند.

او می‌افزاید: دولت می‌خواهد هزینه هیچ چیز را ندهد و نانوایان را در مقابل مردم قرار دهد. به همین دلیل هم هست که قیمت نان را تاکنون رسما گران نکرده است.

قیمت نان افزایش قیمت نان کاهش قیمت نان قیمت نان لواش قیمت نان بربری قمیت نان سنگک قیمت نان صنعتی قیمت نان امروز قیمت نان 1402
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین