کد خبر: 68444 A

قیت مسکن| افزایش قیمت مسکن| کاهش قیمت مسکن

قیمت مسکن ۵۲ برابر شد! | افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن + جدول قیمت ها اول خرداد در تهران

قیمت مسکن ۵۲ برابر شد! | افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن + جدول قیمت ها اول خرداد در تهران

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس از افزایش شدید قیمت مسکن در تهران و شهرستان‌ ها خبر می دهد.

ایران آرت: قیمت مسکن در سال‌های اخیر به شدت در حال رشد بوده و این رشد قیمت از پاییز سال 1401 شدت گرفته است. افزایش قیمت مسکن باعث باعث حاشیه نشینی به خصوص در پایتخت شده است. همچنین افزایش قیمت مسکن باعث بالا رفتن آمار مستاجران شده و دیگر خیلی از خانواده ها قادر به خرید خانه نیستند. رئیس مرکز پژوهش های مجلس از افزایش شدید قیمت مسکن در 17 سال اخیر انتقاد کرده است. تازه ترین خبر درباره قیمت مسکن را در ادامه از ایران آرت بخوانید. 

بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس بیان کرد: مسکن یکی از محبوب‌ترین سرمایه‌ها به حساب می‌آید و این محبوبیت را می‌توان در این موضوع بررسی کرد که سرکوب قیمت یک کالا را می‌توان با واردات انجام داد، اما، چون مسکن قابلیت واردات ندارد، محبوبیتی برای مردم جامعه ایجاد می‌کند تا سرمایه گذاری‌های خود را در این بخش انجام دهند ضمن آنکه عدم وجود مالیات کارآمد در بخش مسکن طی سال‌های گذشته بر محبوبیت این بخش افزوده است و برآیند این جذابیت‌ها باعث شده تا قیمت مسکن در طی ۱۷ سال گذشته در تهران ۵۲ برابر شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به افزایش نرخ اجاره‌بها در شهرهای مختلف، یادآور شد: نگاهی به آمار رشد اجاره بها در شهرهای مختلف نشان می‎دهد، رشد این بخش در شهرهای کوچک بیشتر از شهرهای بزرگ بوده است که علت آن را در عدم سودآور بودن ساخت مسکن با هدف اجاره دادن در شهرهای کوچک می‌توان جستجو کرد، از همین رو مدیریت در زمینه اجاره‌بها باید معطوف به شهرهای کوچک هم باشد.

وی افزود: دیدگاه‌هایی وجود دارد که کشف قیمت عادلانه در بازار مسکن یکی از عوامل کمک کننده در بهبود وضعیت اجاره‌بها در کشور است چرا که کشف قیمت به جای تبعیت از بانک‌های اطلاعاتی دقیق به صورت کارشناس محور و سلیقه‌ای پیش می‌رود.

نگاهداری، یادآور شد: برخی که به دنبال توسعه فعالیت‌های اجتماعی هستند، پیشنهاد معافیت‌های مالیاتی بر درآمد اجاره را مطرح می‌کنند، اینکه اگر موجری مسکن خود را به صورت چند ساله با بهای کمتر یا به خانواده‌ها با فرزند بیشتر، اجاره دهد شامل معافیت مالیاتی شوند، این موضوع موجرها را به سمت افزایش اجاره با هدف‌های اجتماعی سوق می‌دهد.

قیمت مسکن در چابهار نوجومی شد / علت افزایش قیمت چیست؟

قیمت مسکن در اطراف تهران چند؟

مستاجران برای اجاره یک خانه که با بودجه همخوانی داشته باشد به اطراف تهران کوچ کرده اند.

به گزارش مهر، با توجه به نزدیک شدن فصل نقل و انتقالات مستأجران برای پیدا کردند مسکن با مشکلات زیادی رو به رو شده اند.

در این مدت مستأجران سعی بر این داشتند که با صاحبخانه های خود به توافق برسند اما برخی‌ها با توجه به بودجه‌ای که دارند به دنبال خانه مورد نظر می‌گردند وحتی حاضرند به حاشیه پایتخت مهاجرت کنند. در این گزارش قیمت مسکن در در برخی محله‌های اطراف تهران از جمله ورامین مورد بررسی قرار گرفته است.

22

پیش بینی مهم درباره قیمت مسکن

یک اقتصاددان گفت: ما در اقتصادی زندگی می‌کنیم که در آن قیمت ملک از سال ۹۸ روند صعودی پرشتابی را طی کرده و تا خردادماه امسال و در عرض کمتر از ۶ سال رشدی هشت برابری را تجربه خواهد کرد؛ اما آیا طی این مدت درآمد مردم هم هشت برابر شده است؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پیمان مولوی اظهاد داشت: «متوسط قیمت آپارتمان در تهران آذرماه سال ۱۳۹۷ حدود ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است. به نظر می‌رسد متوسط قیمت مسکن در پایان خرداد سال جاری به متری ۶۵ میلیون تومان خواهد رسید. بر کسی پوشیده نیست که اگر کسی در ایران خانه نداشته باشد فقط در پنج سال گذشته بر اساس رشد قیمت ملک تا چه میزان از تورم عقب مانده است.»

او افزود: «ما در اقتصادی زندگی می‌کنیم که در آن قیمت ملک از سال ۹۸ روند صعودی پرشتابی را طی کرده و تا خردادماه امسال و در عرض کمتر از ۶ سال رشدی هشت برابری را تجربه خواهد کرد؛ اما آیا طی این مدت درآمد مردم هم هشت برابر شده است؟ افرادی که خانه دارند این فشار را در اقلام مصرفی حس می‌کنند، ولی کسانی که خانه ندارند این فشار از جانب هزینه‌های مسکن بر آنها وارد می‌شود.»

مولوی گفت: «گاهی اوقات ۴۰ درصد نیز عدد خوشبینانه‌ای در این زمینه محسوب می‌شود؛ حتی برخی نیز ۸۰ درصد از درآمد خود را صرف هزینه‌های مسکن می‌کنند. امسال وضعیت بدتر خواهد شد و تا سال آینده نیز مردم در شرایط سخت‌تری قرار می‌گیرند، زیرا هیچ چشم‌انداز مشخصی از تورم مسکن در ایران وجود ندارد.»

این اقتصاددان در خصوص دلیل کاهش سهم مسکن از هزینه خانوار در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال‌های قبل بیان کرد: «بخشی از این کاهش می‌تواند ناشی از فشار بر اجاره‌ها در دوران کرونا باشد، ولی روند کلی آن رو به افزایش است و تا انتهای امسال ممکن است تا ۴۵ درصد یا ۵۰ درصد نیز برسد.»

این سه منطقه رکورد افزایش قیمت مسکن را زدند

افزایش باورنکردنی قیمت مسکن در اطراف تهران

فرارو نوشت: آپارتمان ۵۴ متری در پاکدشت یک میلیارد آگهی شده است. در سایر شهرهای اطراف تهران و محله‌های ارزانقیمت پایتخت امکان خرید چنین واحدهایی وجود دارد

خرید آپارتمان در تهران با ۷۰۰ میلیون، یکی از سرچ‌های پرتکرار پایتخت‌نشین‌ها در گوگل است اما آمارهای رسمی نشان می‌دهند دی‌ماه پارسال این پول فقط معادل ۱۲ متر آپارتمان مسکونی بوده. مرکز آمار می‌گوید زمستان پارسال متوسط قیمت خانه‌های تهران به متری ۵۵ میلیون رسیده است و از یک طرف دیگر الان احتمالا به‌خاطر تورم قیمت پیشنهادی فروشنده‌ها بالاتر هم رفته است. حالا عروس و دامادی را تصور کنید که با داشتن همان بودجه ۷۰۰ میلیون سراغ وام خرید مسکن می‌روند و برای دریافت تسهیلات جعاله هم اقدام می‌کنند. اینطوری چیزی نزدیک ۱۰۰ میلیون از بودجه آن‌ها صرف خرید وام مسکن می‌شود و یک میلیارد و ۸۰ میلیون می‌ماند. حالا با این پول چه گزینه‌هایی برای آن‌ها در شهرهای اطراف تهران و محله‌های ارزانقیمت پایتخت وجود دارد؟ فراموش نکنید در همان آمارهای رسمی اشاره شده که دی‌ماه پارسال حدود ۲۵۰ خانه در خود تهران با قیمت کمتر از یک میلیارد خریدوفروش شدند.

بیش از نیمی از جمعیت ایران زیر خط فقر مسکن به سر می‌برند

مالک آپارتمان ۵۴ متری در شهرستان پاکدشت قیمت پیشنهادی به خریداران را دقیقا یک میلیارد تومان اعلام کرده است. به‌این ترتیب قیمت این خانه متری ۱۸ میلیون و ۵۱۸ هزار تومان محاسبه می‌شود. واحدی که ۱۱ سال از عمر بنا آن می‌گذرد و داشتن انباری را باید مهم‌ترین امکانات آن بدانیم وگرنه خبری از پارکینگ نیست و واحد بااینکه طبقه دوم قرار دارد، از نعمت آسانسور محروم است. در شهریار آپارتمان ۷۵ متری را با همین قیمت برای فروش گذاشتند. یعنی متری ۱۳ میلیون و ۳۳۳ هزار تومان. این یکی سال ۹۷ ساخته شده و مثل مورد قبلی بدون آسانسور و پارکینگ فروخته می‌شود و برخلاف خانه‌ای که در پاکدشت بررسی کردیم، انباری هم ندارد.

مالک آپارتمان ۸۵ متری در بلوار امام خمینی شهر بومهن رقم یک میلیارد تومان را در کادر مربوط به قیمت نوشته است. یعنی منتظر خریداری است که بتواند ۱۱ میلیون و ۷۶۴ هزار تومان برای هر متر بپردازد. عمر بنا این واحد به سال ۹۹ برمی‌گردد و به‌جز انباری، امکانات دیگری ندارد. در همان بومهن آپارتمان ۶۵ متری را با قیمت یک میلیارد و ۴۷ میلیون برای فروش گذاشتند. اینطوری قیمت پیبشنهادی فروشنده در ازای هر متر ۱۶ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان است. در شهرستان فیروزکوه آپارتمان ۷۳ متری را با همین قیمت بین جدیدترین فایل‌های فروش مسکن پیدا می‌کنیم. به‌این ترتیب قیمت هر متر از این خانه معادل ۱۳ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان حساب می‌شود. این خانه سال ۹۸ ساخته شده و پارکینگ دارد، اما قرار گرفتن واحد در طبقه سوم و نداشتن آسانسور عیب بزرگی است و به نداشتن انباری هم باید اشاره کنیم.

اپلیکیشن‌ها تأثیر مستقیمی در افزایش قیمت مسکن دارند

قیمت آپارتمان ۵۵ متری توسط فروشنده‌ای در شهرقدس یک میلیارد و ۲۰ میلیون تومان اعلام شده و باید قیمت پیشنهادی فروشنده برای هر متر را ۱۸ میلیون و ۵۴۵ هزار تومان حساب کنیم. طبق اطلاعاتی که در آگهی وجود دارد، عمر بنا واحد به سال ۸۸ برمی‌گردد و انباری تنها آپشن آن است. وگرنه در ساختمان خبری از آسانسور نیست و واحد هم طبقه سوم قرار دارد. عبدل‌آباد یکی از محله‌های جنوبی تهران است و در منطقه ۱۹ واقع شده است. مالک خانه ۶۵ متری در این محدوده مدعی شده در ازای یک میلیارد و ۵۰ میلیون یعنی معادل یک دستگاه پژو ۲۰۷ اتوماتیک حاضر به فروش است. از این لحاظ رقم پیشنهادی فروشنده برای هر متر ۱۶ میلیون و ۱۵۳ هزار تومان است که این عدد از میانگین قیمت خانه‌های تهران در زمستان پارسال تقریبا ۳۸ میلیون کمتر است. البته همانطور که از عکس‌های آگهی پیداست، با واحد تروتمیزی طرف نیستیم و به جز اینکه پنج سال از عمر بنا آن می‌گذرد، واحد بدون انباری، پارکینگ و آسانسور فروخته می‌شود.

رباط‌کریم یکی دیگر از شهرهای اطراف تهران است و آنجا یک آپارتمان ۵۰ متری را یک میلیارد و ۵۰ میلیون آگهی کرده‌اند. یعنی خریدار این خانه باید بتواند بابت هر متر دقیقا ۲۱ میلیون تومان جور کند. واحدی ۱۳ سال از عمر بنا آن می‌گذرد و هیچ امکاناتی ندارد.

قیمت مسکن افزایش قیمت مسکن کاهش قیمت مسکن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین