کد خبر: 68447 A

قیمت خودرو| افزایش قیمت خودرو| کاهش قیمت خودرو

قیمت خودرو پژو 206، پارس، تارا ارزان شد | جدول قیمت خودرو 1 خرداد

قیمت خودرو پژو 206، پارس، تارا ارزان شد | جدول قیمت خودرو 1 خرداد

در ادامه روند کاهشی قیمت خودرو در بازار، برخی از محصولات ایران خودرو امروز با کاهش قیمت مواجه شدند.

ایران آرت: قیمت خودرو در ایران طی سال های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است. گفته می شود قیمت خودرو از آغاز دولت سیزدهم تا کنون رشد حدود سه برابری را تجربه کرده است. با این وجود روند قیمت خودرو در دو هفته اخیر کاهشی بوده است. قیمت خودرو پژو 206، پژو پارس و تارا به شدت کاهش پیدا کرده است. تازه ترین خبر درباره قیمت خودرو را در ادامه از ایران آرت بخوانید. 

قیمت خودرو امروز، اول خرداد ماه ۱۴۰۲ با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت کارنامه با تغییراتی مواجه شد.

قیمت خودرو در هفته‌های گذشته تحت تاثیر ثبات نسبی در نرخ ارز و همچنین برگزاری مرحله دوم طرح فروش خودرو در سامانه یکپارچه روند کاهشی به خود گرفت. امروز نیز اغلب، قیمت‌ها ثابت یا کاهشی بود.

قیمت خودروهای داخلی

در سایت‌های خرید و فروش، قیمت خودرو در لحظه نگارش این گزارش به این شرح ثبت شده است:

قیمت پراید ۱۳۱ در روزهای گذشته تغییری تجربه نکرد و در نرخ ۳۵۰ میلیون تومان ثابت ماند. همانند پراید ۱۱۱ که در قیمت ۳۶۰ میلیون تومان معامله شد.

پژو پارس ارزان شد | کاهش قیمت خودرو ۱۳ اردیبهشت

قیمت پژو پارس LX TU5، ساخت ۱۴۰۱ که در روزهای گذشته کاهش چشم‌گیری را تجربه کرده بود، امروز اول خرداد ماه، ۱۲ میلیون تومان نیز کاهش قیمت نسبت به روز گذشته را تجربه کرد و نرخ ۶۵۰ میلیون تومانی را به ثبت رساند.

پژو ۲۰۶ تیپ ۳ پانوراما ۱۴۰۱ که یکی از محصولات پرطرفدار بازار است، امروز ۵ میلیون تومان ارزان و در نرخ ۵۷۰ میلیون تومان عرضه شد.

قیمت تارا اتوماتیک که مدل ۱۴۰۲ آن به‌تازگی وارد بازار شده است، امروز کاهش ۲۰ میلیون تومانی را نسبت به روز گذشته تجربه کرد و در نرخ ۸۸۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

منتظر کاهش شدید قیمت خودرو باشید | ریزش قیمت‌ خودرو شنبه 16 اردیبهشت

قیمت خودروهای خارجی و مونتاژی

قیمت ام وی ام X22 PRO با ۱۰ میلیون تومان کاهش، به یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان رسید.

جک J4 ساخت ۱۴۰۲ نیز امروز ۱۰ میلیون تومان ارزان شد و نرخ ۹۲۰ میلیون تومان را به ثبت رساند.

قیمت فردا SX5 ساخت ۱۴۰۱ اما امروز، دوشنبه، قیمت ثابت روز گذشته را تکرار کرد و جزو معدود خودروهایی است که روند کاهشی نداشته است.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

بازار خودرو در هفته‌های گذشته نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرد و قیمت‌ها در اکثر این روزها روند نزولی به خود گرفته بود. یکی از علل اصلی کاهش قیمت در بازار برگزاری مرحله دوم طرخ فروش خودرو در سامانه یکپارچه بود. البته کاهش نرخ دلار و ورود آن به کانال ۵۱ هزار تومان نیز یکی از علت‌های ریزش قیمت‌ها در بازار آزاد شناخته می‌شود.

برگزاری این مرحله از طرح فروش باعث شد بازار خودرو در وضعیت رکودی قرار گیرد. البته کمبود تقاضا تنها به این بازار ختم نشد و سایر بازارهای مالی نیز در همین وضعیت قرار گرفته‌اند.

کاهش قیمت خودرو در بازار ادامه دارد

از طرفی دیگر دعوای میان مونتاژکاران و شورای رقابت، باعث ایجاد التهاب در بازار می‌شود که امید است هرچه زودتر با تحقق توافق، این مشکلات برطرف شود.

این امر باعث می‌شود تا بازار خودروهای مونتاژی نیز در حالت بلاتکلیفی قرار گیرد. حال در بازار آزاد تنها فروشنده‌هایی پیدا می‌شوند که از ترس کاهش قیمت‌ها دست به فروش خودرو زده‌اند. اما خریداری در این میان یافت نمی‌شود.

جدول قیمت خودرو 1 خرداد

بر اساس معاملات انجام شده، امروز قیمت‌ خودرو در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات روزهای گذشته به شرح زیر است.

1

قیمت خودروهای خارجی

2

قیمت خودرو ارزان تر می شود؟

با اقدامات و سیاستگذاری های انجام شده در بازار خودرو، به نظر می رسد این بازار از حالت سرمایه ای بودن در حال خروج است و بسیاری در این بازار فروشنده شده اند.

تغییرات زیر در بازار خودروی کشور پس از چند سال سبب شده است که بسیاری در این بازار فروشنده شوند و به نظر می‌رسد سرمایه ها در حال خروج از این بازار است اما تغییراتی که سبب می شود تا خودرو در سال جاری از سرمایه ای بودن خارج شود چیست:

۱- بعد از چهار سال متوالی تولید کشور در سال ۱۴۰۱ به بالای یک میلیون دستگاه در سال رسید درسال گذشته قریب به یک میلیون و چهارصد هزار خودرو تولید و شماره گذاری شد و به نظر می‌رسد درسال جاری یک میلیون و هفتصد هزار دستگاه خودروی داخلی تولید شود اما تجربه نشان داده که هرگاه تولید از مرز یک و نیم میلیون دستگاه فراتر رود خودروسازان برای فروش محصولات خود با مشکل مواجه می‌شوند و باید به طرح های لیزینگی و فروش قسطی روی بیاورند پیش بینی که به نظر بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو از شهریور ماه شاهد آن خواهیم بود.

افت قیمت «شاهین» در روز ثبات خودروهای اقتصادی+ جدول

۲- راه اندازی سامانه یکپارچه و شفاف سازی عرضه سبب شد که به یکباره به تقاضای یک میلیون دستگاه خودرو در سطح جامعه با سیستم نوبت دهی پاسخ داده شود بنابراین عرضه قطره چکانی خودرو که در این سالها خود باعث بازارگرمی خودروسازان داخلی شده بود برداشته شد و اکنون با تداوم این عرضه ها با سیستم نوبت دهی به نظر می‌رسد خودرو به کالایی در دسترس برای عموم جامعه تبدیل شده است.

۳- واردات خودرو بالاخره شکل اجرایی به خود گرفت. خبرهای واردات محصولات کیا هیوندای تویوتا فیات میتسوبیشی و نیسان همه و همه حکایت از رنگی شدن دنیای خودروبازها در یکی دوماه آتی دارد. سیستم قیمت گذاری روی این محصولات توسط سازمان حمایت هم باعث شده که امکان فروش این خودروها با قیمت های گزاف فراهم نباشد و واردکننده برای سود بیشتر مجبور به واردات تعداد بیشتری محصولات خواهد بود که معنایش این است که محصول به روزی چون چانگان سایپا با قیمت کمتر از یک میلیارد تومان در دسترس مصرف کننده خواهد بود و عملا جایی برای یکه تازی مونتاژکاران چینی در کشور باقی نمی ماند. از سوی دیگر طرح واردات خودروهای دست دوم هم خودش دلیل دیگری برای فروریختن قیمت ها در بازار کشور است.

قیمت خودرو امروز 6 اردیبهشت ریخت| تازه‌ترین قیمت خودرو دنا، سورن، شاهین و کوییک3

۴- خبر مهم دیگر در بازار خودرو اجرایی شدن قانون پولشویی و همچنین مالیات بر عایدی درآمد سرمایه است به گونه ای که قابلیت رصد کسانی که در طی سال خرید و معاملات خودرویی از طریق خود یا بستگان خود انجام می دهند از طریق راه اندازی سامانه متمرکز فراهم شده است. همچنین اگر کسی مثلا خودروی پارس را به قیمت دویست میلیون از کارخانه بخرد و آنرا به قیمت پانصد میلیون در بازار بفروشد باید مبلغ صد و بیست میلیون تومان از عایدی این معامله را یعنی در مجموع بیش از سی و پنج درصد مبلغ معامله را به عنوان مالیات بپردازد.

شنیده ها حاکی از آن است که پرداخت مالیات بر ارزش افزوده یعنی ۹ درصد دیگر هم به زودی در خرید و فروش خودرو نیز حاکم می شود. بدین ترتیب با راه اندازی سامانه مذکور قریب به پنجاه درصد سود هر معامله خودرویی به عنوان مالیات اخذ خواهد شد که معنایش آن است که دیگر خرید و فروش خودرو نمی‌تواند محلی برای سودهای هنگفت باشد. شنیده ها حاکی است که هماهنگی مناسبی بین وزارت صمت و قوه قضاییه در این خصوص در حال انجام هست و این شاید مهمترین دلیل برای فروشنده شدن بسیاری در بازار خودروی کشور در ماه جاری بوده است.

۵- در این شرایط خودروسازان هم دستپاچه به عرضه بالای خودرو در ماه اخیر روی آورده اند طوریکه دیگر تریلی برای حمل محصولات خود برای عرضه به بازار ندارند و تمام پارکینگ‌هایی که پیش از این خودروها را در آن انبار می کردند خالی شده است و از مشتریان خواسته اند که هرکس برای تحویل خودروی خود بیاید کارت هدیه دریافت می کند. چنین وضعی در نمایندگی های خودروسازان هم به چشم می خورد یعنی دیگر نمایندگی ها خودشان از دلالی بازار خودرو کنار کشیده اند.

قیمت خودرو کاهش قیمت خودرو افزایش قیمت خودرو قیمت خودرو بازار قیمت خودرو کارخانه قیمت خودرو داخلی قیمت خودرو سایپا قیمت خودرو ایران خودرو پیش بینی قیمت خودرو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین