کد خبر: 70731 A

قیمت دلار| افزایش قیمت دلار| کاهش قیمت دلار

قیمت دلار به ۶۸ هزار تومان می‌رسد؟ | پیش‌بینی قیمت دلار تا پایان سال

قیمت دلار به ۶۸ هزار تومان می‌رسد؟ | پیش‌بینی قیمت دلار تا پایان سال

قیمت دلار اکنون در ناحیه ۵۰ هزار تومان در حال نوسان است اما آیا تا پایان سال این روند ادامه خواهد داشت؟

ایران آرت: علیرغم تاکیدات دولت سیزدهم بر حذف دلار از مبادلات ارزی، قیمت دلار همچنان برای بازار ارز ایران مهم است زیرا همچنان معاملات ایران با اکثر کشورهای خارجی با دلار انجام می شود. قیمت دلار در سال های اخیر افزایشی بوده و زمستان سال گذشته حتی به 60 هزار تومان هم رسید. قیمت دلار در بازار آزاد از ابتدای سال ۱۴۰۲ با نوسان همراه بوده است. طی یک ماه اخیر قیمت دلار به زیر 50 هزار تومان سقوط کرده بود اما از هفته جاری بار دیگر روند افزایشی قیمت دلار آغاز شده است. تازه ترین خبر درباره قیمت دلار را در ادامه می خوانید.

قیمت دلار اکنون در ناحیه ۵۰ هزار تومان در حال نوسان بوده و متغیرات پولی و اقتصاد کلان می تواند دلار را به قیمت های جدید برساند.

سایروس امیرآبادی گفت: اگر بخواهیم قیمت دلار را محاسبه کنیم باید نگاهی به قیمت نفت بیندازیم، علاوه بر آن باید مولفه‌هایی مانند رشد نقدینگی، رشد اقتصادی، تورم را نیز محاسبه کنیم.

امیرآبادی اضافه کرد: نفت اکنون در محدوده ۹۰ دلار است اما نفت ایران با قیمت هر بشکه ۷۰ دلار به فروش می‌رسد، ایران به جای اینکه نفت را ۷۰ دلار بفروشد باید با قیمت ۳۵۰ دلار به فروش برساند که بتواند کسری بودجه را پوشش دهد.

وی تصریح کرد: رسانه رسمی دولت اعلام کرده است درآمد نفتی ایران ۱۴.۷ میلیارد دلار از راه فروش نفت به چین به دست آمده است به طوریکه ۲۶۳ میلیون بشکه نفت را به چین با قیمت ۵۵ دلار فروخته‌ایم.

به گزار مهر، این کارشناس و فعال اقتصادی افزود: صندوق بین المللی پول رشد نقدینگی پول رشد نقدینگی در ایران را ۳۸ درصد و رشد اقتصادی را ۲ درصد معرفی کرده است، تورم آمریکا نیز ۴.۹ درصد بوده و نرخ دلار در اسفند ماه سال قبل به میزان ۴۶ هزار تومان بوده و اکنون نیز نرخ دلار در بازار آزاد بین ۵۰ تا ۵۳ هزار تومان در حال نوسان است. اگر رشد نقدینگی را از رشد اقتصادی کم کنیم به ۳۶ درصد رسیده و اگر همین را از تورم آمریکا کم کنیم به ۳۱ درصد می رسیم.

این کاشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: اگر قیمت دلار را ۵۰ هزار تومان در نظر بگیریم و ۳۱ درصد آن را محاسبه با نرخ فعلی دلار جمع کنیم به عدد ۶۵ هزار و ۵۰۰ تومان خواهیم رسید. به عبارتی قیمت واقعی دلار با توجه رشد اقتصادی و تورم ۶۸ تا ۷۰ هزار تومان است.

وی در پایان گفت: از ابتدای دهه ۵۰ شمسی وقتی صادرات نفتی ایران افزایش یافت تقاضای خرج کردن دلار افزایش یافت ولی با تحریم‌ها و کاهش صادرات نفت ایران تقاضای دولت برای خرج منابع کاهش نیافته است، از ابتدای تولید ریال در سال ۱۳۱۰ شمسی همواره نرخ رسمی و نرخ غیررسمی یعنی بازار آزاد در ارز داشته‌ایم و همیشه نرخ رسمی به نرخ غیر رسمی رسیده است. روزنامه‌های قبل از انقلاب را مطالعه کنید دقیقاً همین تنش‌ها را در بازار ارز می‌بینید و این یعنی مشکل ارز در ایران یک مشکل ریشه دار بیش از ۹۰ ساله است.

FGqMCcx40vYJ

قیمت دلار در کریدور ۴۰ هزار تومانی؟

در همین راستا عبداله مشکانی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه با توجه به رشد نقدینگی، نرخ تعادلی دلار در اقتصاد ایران بالاتر از اعداد فعلی است به تجارت‌نیوز گفت: «در کشور، نقدینگی همچنان رو به رشد است. این در حالی است که رخدادها و تنش‌های هفته گذشته در منطقه، قیمت دلار را به شکل هیجانی بالا برد اما تاثیر چندانی بر اقتصاد کشور نداشت.» وی در ادامه افزود: «برای هفته جاری، برآیند معامله‌گران این بود که هفته گذشته واکنش بازار هیجانی بود و به همین دلیل قیمت دلار کاهشی شد.»

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه احتمال کاهش بیشتر قیمت دلار پایین‌تر از نرخ‌های فعلی کم است خاطرنشان کرد:‌ «مطابق سال‌های گذشته از پاییز به بعد، به منظور واردات کالا برای بازار شب عید، تقاضا برای دلار افزایش می‌یابد. بنابراین احتمالا در یکی دو ماه آینده قیمت دلار روند افزایشی خواهد داشت؛ منتها اینکه سقف قبلی این اسکناس مانند سال گذشته بشکند، کم است.»

وی با اشاره به اینکه به اعتقاد تکنیکالیست‌ها هفته گذشته اسپایک (حرکت قیمت با مقیاسی بزرگ در بازه‌ای کوتاه) در روند قیمت دلار رخ داده گفت: «این هفته نیز هیجان بازار تخلیه شد و دلار در محدوده فعلی نوسان خواهد داشت.»

اما سوال این است که در صورت تمدید تحریم‌های ایران در تاریخ ۲۶ مهرماه، بازار ارز صعودی می‌شود؟ وی در پاسخ به این سوال گفت: «تحریم‌های مذکور، تسهیلاتی است و اثر ملموسی در اقتصاد ایران ندارد. شاید جنبه هیجانی بر بازار داشته باشد اما اثر واقعی در اقتصاد کشور ندارد.»

جنگ با قیمت دلار چه می‌کند؟

در حالی که موضوع جنگ میان حماس و اسرائیل به مهمترین رویداد برای بازارهای مالی تبدیل شده است، روز گذشته آکسیوس به نقل از دو منبع دیپلماتیک آگاه ادعا کرد که ایران روز شنبه پیامی به اسرائیل فرستاده و تاکید کرده است که خواهان تشدید بیشتر جنگ حماس و اسرائیل نیست، اما در صورت ادامه عملیات اسرائیل در غزه، مداخله خواهد کرد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز شنبه به وقت محلی برابر با ۱۴ اکتبر ۲۰۲۳ و ۲۲ مهرماه جاری در واکنش به حملات رژیم اسرائیل گفت: اگر جنایات جنگی و نسل‌کشی رژیم آپارتاید اسرائیل فورا متوقف نشود، وضعیت ممکن است از کنترل خارج شود و عواقب گسترده‌ای داشته باشد که مسئولیت آن بر عهده سازمان ملل، شورای امنیت و کشورهایی است که شورا را به سمت بن‌بست هدایت می‌کنند.

WNKlJ99YutgB

پیش از این، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه که در سفر منطقه‌ای به سر می‌برد، در بیروت گفت: اعلام ساعت صفر (جنگ تمام‌عیار) برای هرگونه اقدامی علیه تداوم جنایت جنگی در اختیار مقاومت است. احتمال دخالت ایران در درگیری ایجادشده در منطقه در صورتی که رنگ واقعیت به خود بگیرد، تقاضای دلار در داخل کشور را بالا می‌برد و متعاقب آن دلار صعودی خواهد شد.

در روز جاری قیمت دلار در بازارهای همسایه نیز کاهش محدودی داشت. امروز دلار هرات با افت ۱۵۰ تومانی با قیمت ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه نیز با قیمت ۵۰ هزار و ۵۲۰ تومان به فروش رسید و کاهش ۲۸۰ تومانی داشت. درهم امارات نیز با کاهش ۶۰ تومانی با قیمت ۱۳ هزار و ۹۲۰ تومان معامله شد.

قیمت دلار قیمت دلار و سکه امروز قیمت دلار امروز قیمت دلار صرافی قیمت دلار توافقی امروز قیمت دلار توافقی قیمت دلار آزاد قیمت دلار لحظه ای قیمت دلار طلا قیمت دلار طلا سکه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین