کد خبر: 26903 A

بازار سرمایه ای که ریزش و شکست ندارد

بازار سرمایه ای که ریزش و شکست ندارد

محبوبه کاظمی دولابی*

ایران آرت : محبوبه کاظمی دولابی*

خبر سکته جمعی از هم میهنان در اثر تلاطم های ناگهانی بازار ارزهای خارجی، باعث تاسف بسیار شد و این پرسش را بار دیگر طرح کرد که چرا بازارهای امن، با ثبات و مطمئنی مانند بازار هنر، چنان که باید تبلیغ نمی شوند تا مردم عزیز ما راهکارهای صحیحی برای حفظ و ارتقای ارزش پول خود در دسترس داشته باشند؟ 

بیزینس هنر به عنوان تجارت نوین بازارهای جهانی، به جهت تضمین بالا در سود دهی و نیز تشخص های فرهنگی اجتماعی، هر روز با اقبال بیشتری روبرو می شود و مردم با آگاهی از ساز و کار خاص این تجارت، دور بازارهای لرزان و سست خط قرمز می کشند و با خرید آثار هنری به عنوان کالاهایی با ارزش افزوده بالا و مطمئن ، آینده مالی خود را سر و شکل می دهند.

یکی از جذاب ترین گونه های هنر که قدرت بالای اقتصادی خود را در دهه اخیر به رخ کشیده، هنر آبا و اجدادی ایرانیان، خط و خوشنویسی ست که هم در داخل کشور هم آن سوی مرزها توانسته با رشدهای قابل توجه در قیمت، سودهای چشمگیر نصیب صاحبان آثار کند. 

خواننده چنین متنی حتما از ارزش های فرهنگی سرمایه گذاری در این عرصه باخبر است و می داند هر قدر ورود سرمایه به خرید و فروش آثار خط و خوشنویسی بیشتر شود، این هنر تمدنی ایرانی اسلامی درخشش بیشتری در دنیا خواهد داشت و سبب ساز احترام افزون تر دنیا به ایرانی خواهد شد؛ 

اما نکته کمتر گفته شده و مغفول مانده این است که در کنار این کارکرد فرهنگی، سرمایه گذاری در این عرصه سودهای قابل ملاحظه مالی هم نصیب صاحبان آثار می کند. 

خط و خوشنویسی

گردش مالی بالای بازار خط و خوشنویسی ایرانی در خارج و داخل کشور عمومیت چشمگیری یافته است؛ 

 به این نمونه ها دقت کنید: آوریل 2017 در حراجی کریستیز، دو اثر از استاد مشکین قلم 40 هزار پوند و دیگری 6250 پوند چکش خورد. و یا همان سال در حراج ساتبیز اثر یوسف و زلیخای جامی به قلم سلیم نیشابوری 87500 پوند، اثری از غیاث قاسمی 12500 پوند و مناجات امام علی به قلم محمد کرمانی 7500 پوند فروخته شدند؛ همزمان حراج بونامز هم در حراج دوره اسلامی خود چندین خوشنویسی و تذهیب به فروش گذاشت که از جمله اثری از میر علی 5 هزار پوند چکش خورد؛ 

یا در همین تهران، نمونه هایی از رقم های فروش در حراج باران، حراج تخصصی خط و نقاشی، می تواند الهام بخش باشد: اثری ناب از میرعماد الحسنی، نابغه خوشنویسی در اولین حراج باران ٦٠٠ میلیون تومان چکش خورد،اثری از محمد حسین شیرازی ٤٢٠ میلیون و قرآن خطی دوره قاجار در حراج دوم باران ٢٠٠ میلیون تومان فروخته شد؛البته این ارقام در مقابل ارزش این آثار موزه ای و غیر قابل تکرار بسیار ناچیز است. 

خط و خوشنویسی

باید توجه داشته باشیم آثار خوشنویسی، هنر ملی و تمدنی ما بسیار مورد توجه در جهان است و دیوارهای اغلب موزه ها مزین به این فخر ملی ما است. 

فهرست بلند بالای این فروش ها و حراجی ها با یک جستجوی کوتاه در اینترنت به علاقمندان این اطمینان خاطر را می دهد که مارکت خط و خوشنویسی یک بازار پررونق با سود اقتصادی بالا و تضمین شده است. 

البته بدیهی ست این بازار هم مانند هر گزاره اقتصادی دیگر مستلزم شناخت و آگاهی ست تا سرمایه گذار دچار اشتباه در خرید نشود اما اگر با مشورت و از مراکز شناخته شده خرید خوب انجام دهد امکان ندارد سرمایه اش به مانند بازار ارز در معرض تهدید و یغما قرار گیرد.

اکنون انتظار طبیعی از رسانه ها به خصوص صدا و سیما و همه رسانه های اینترنتی و چاپی این است که با اطلاع رسانی درست درباره بازار هنر، مشاوره های مناسب به مردم دهند تا هم تهدید نقدینگی های سرگردان به فرصت بدل شود و ارزش پول ملی ارتقا یابد، هم ورود ارزهای خارجی به کشور تغییر معناداری یابد و از رهگذر انباشت سرمایه در مارکت هنر، جهان بینی اسلامی هنرمندان مان که در آثار خط و خوشنویسی کاملا متجلی ست در خانه و محل کار مردم سایر کشورها به دیوار نصب شود.

*مدیرمسئول گالری ترانه باران

 

گالری ترانه باران حراج باران محبوبه کاظمی دولابی محبوبه کاظمی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین