کد خبر: 65230 A

طاهره صمدی طاری، شهره مهران، نیلوفر قادری نژاد، حراج تهران، قیمت آثار طاهره صمدی طاری

صمدی، مهران، قادری نژاد در حراج تهران/ ۲۰ برابر شدن قیمت آثار طاهره صمدی طاری

صمدی، مهران، قادری نژاد در حراج تهران/ ۲۰ برابر شدن قیمت آثار طاهره صمدی طاری

تشابه برآورد قیمت هنرمندان زن مانند طاهره صمدی طاری، شهره مهران و نیلوفر قادری نژاد با اساتید به نامی مانند مرتضی ممیز و کریم نصر نشانگر درخشش آثار هنرمندان زن ایران در سالهای اخیر است.

ایران آرت: شانزدهمین حراج تهران، فردا دهم تیرماه در حالی برگزار می شود که جمعی از چهره های شناخته شده هنر ایران برآورد قیمت مشابه بین 150 تا 200 میلیون تومان دارند.

چهره هایی مانند انه محمد تاتاری، نیلوفر قادری نژاد، طاهره صمدی طاری، کریم نصر، شهره مهران، مرتضی ممیز، همایون سلیمی و حسین ماهر برآورد قیمتی اشاره شده دارند. اما حضور هنرمندان زن مانند طاهره صمدی، شهره مهران و نیلوفر قادری نژاد با سابقه فروش آثار در حراجیهای بین المللی نشانگر درخشش آثار هنرمندان زن ایران در سالهای اخیر است.

اثر ارائه شده از طاهره صمدی طاری با عنوان «گذر از رویا» در سال 1401 اجرا شده و جدیدترین اثر این هنرمند مورد توجه است که در این حراجی به نمایش درخواهد آمد.

این هنرمند جوان که سابقه 6 بار شرکت در حراج تهران و  5 دوره حضور در حراجی بین المللی کریستیز و ساتبیز و برگزاری بیش از 60 نمایشگاه گروهی و انفرادی را در کارنامه کاری خود دارد، در این اثر وجهی جدید و تازه از سبک خاص هنری خود را به نمایش گذاشته است.

جالب اینجاست که نخستین بار خرداد ۱۳۹۱ کاری از طاهره صمدی طاری در نخستین حراج تهران عرضه شد که برآورد قیمتش 8 تا 12 میلیون تومان تخمین زده شد و دو برابر قیمت اولیه 16 میلیون تومان چکش خورد و اینک برآورد حراج تهران در شانزدهمین دوره 150 تا 200 میلیون تومان است. یعنی ظرف این ده سال برآورد قیمت آثار طاهره صمدی طاری ۲۰ برابر شده است.

اثر تازه صمدی با فاصله گرفتن از فضاهای ساختمانی، که در مجموعه‌های پیشین دیده می‌شد، و با تأکید بر غوطه‌وری در آب‌های شفاف و سیال، پیکره زنی سرخ‌پوش را نمایش می‌دهد که رها و رقصان در میان آبی آب و آسمان تصویر شده است. فضای میان آب و آینه به‌گونه‌ای است که انعکاس هرچیز در آن ممکن می‌شود و در این میان زن سرخ‌پوش با جهشی رقص‌گونه، وجهی دیگر از خود را که شاید فراموش شده می‌بیند؛ امری که می‌توان آن را استعاره‌ای از وجه مادی و معنوی، حضور و غیاب، فانی و باقی و یا روح و بدن آدمی دانست. 

اثر ارائه شده از بانو شهره مهران، دسته گلهایی را نمایش می‌دهد که در میان نایلون پیچیده شده‌اند و بدین ترتیب وجهی از زیبایی و طراوت خود را پنهان کرده‌اند. این اثر که متعلق به سال 1393 است گویی رجعتی به دوره نقاشیهای دهه 70 نقاش را به نمایش می‌گذارد و مخاطب را به کشف چیزی پنهان در آنسوی پرده فرامی‌خواند. گویی دسته‌های گل نمادی از وطن هستند که حقیقت خود را در لایه‌هایی شفاف پنهان می‌کنند و مخاطب را به کشفی تعمق‌وار فرامی‌خوانند.

شهره مهران

نیلوفر قادری نژاد با اثر «شِکوِه» در حراج تهران حاضر شده است. این اثر سه لته که مربوط به سال 1400 است، مانند دیگر آثار فیگوراتیو قادری‌نزاد روایتی روانشناختی با خوانشی اسطوره‌ای از هفت‌خوان رستم را با رجعت به شاهنامه به نمایش می‌گذارد، که در عین وابستگی به متن، بیانگر تفسیر هنرمند از جدال و پیروزی، و رزم و مرگ نیز هست. 

نیلوفر قادری نژاد

 

حراج تهران طاهره صمدی طاری نیلوفر قادری نژاد شهره مهران قیمت آثار صمدی طاری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین