کد خبر: 66864 A

آرش رجب پور ، برند دووسی، بازار هنر، سرمایه گذاری هنر

آرش رجب پور: اینستاگرام و گرانی ارز تبادلات بین المللی تجسمی را نزدیک به صفر رسانده است

آرش رجب پور: اینستاگرام و گرانی ارز تبادلات بین المللی تجسمی را نزدیک به صفر رسانده است

آرش رجب پور ، مدیر برند دووسی از ضرورت چاره اندیشی برای حضور بین المللی گالری های هنری ایران می گوید

ایران آرت: آرش رجب پور  مدیر برند دووسی

گالری داری هنری در ایران در حالی دهه هفتادم را پشت سر می گذرد که شاید هیچگاه تا این میزان محدود به مرزهای جغرافیایی نبوده است ( غیر از سال های جنگ تحمیلی که البته گالری داری چندان رونقی نداشت )

این در حالی ست که در دو دهه اخیر تلاش های بسیاری انجام شد تا شعاع نفوذ هنرهای تجسمی ایران مرزهای جغرافیایی را پشت سر گذارد و در منطقه و سپس فضای جهانی هنر حائز جایگاهی شود.

ره آورد تلاش های همه جانبه بخش خصوصی از دهه ۸۰ تاکنون قابل اعتناست: سهم یک چهارمی هنر ایران از حضور و فروش در حراج های منطقه ای و نیز ارائه های شایسته هنر ایران در بینال های مهم دنیا و نمایشگاه های موردی در اروپا غیر قابل کتمان است.

گذشته از دستاوردهای مالی و ورود ارز به کشور، نفس حضور بین المللی هنر ایران انتقال جهان بینی و فرهنگ والای انسانی این مرز و بوم به دنیای معاصر است که این روزها به ورطه محاق افتاده است.

سه سال بن بست کرونا ضربات جانکاهی به هنر خاصه هنرهای تجسمی وارد آورد و دامنه دار شدن فضای کنونی این آسیب را جدی تر کرده است.

نکته آنجاست که در سال های کرونا زده پلتفرم های بین المللی، فضای ارائه و فروش آنلاین را پیش روی هنرمندان نقاش، مجسمه ساز، خوشنویس و ... قرار می داد که هنر ایرانی را از چهار دیواری خارج می کرد اما در این روزها این امکان نیز در دسترس نیست.

رشد بی محبای قیمت ارزهای خارجی و پایین آمدن ارزش پول ملی هم برپایی هرگونه نمایشگاه در خارج از کشور را سخت کرده و بیم این می رود هنر ایران از فهرستگان فعالین بین المللی حذف شود.

چنین موقعیتی بیش از هر چیز دل خواسته آنانی ست که حذف هنر ایران را به عنوان یک پروژه دراز مدت مدنظر دارند.

دیگر نکته تاریک این وضعیت از دست رفتن بازارهای بین المللی ست که حتمن فرصت های شغلی انبوه هنرمندان داخلی را به خطر می اندازد.

به حتم تصمیم سازان این عرصه باید چاره اندیشی صحیحی در این خصوص انجام دهند زیرا دامنه دار شدن وضعیت فعلی سفره هنرمند ایرانی را کوچک تر از همیشه خواهد کرد.

سرمایه گذاری هنر آرش رجب پور برند دووسی بازار هنر ایران
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین