کد خبر: 67279 A

آلبرتو جاکومتی ، آلبرتو جیاکومتی

بازگشت جاکومتی به فضای عمومی موزه هنرهای معاصر تهران / جانمایی هیلتونن برای نخستین بار

بازگشت جاکومتی به فضای عمومی موزه هنرهای معاصر تهران / جانمایی هیلتونن برای نخستین بار

پس از حدود پنج سال،دو مجسمه معروف آلبرتو جیاکومتی به فضای عمومی موزه هنرهای معاصر تهران باز گشتند و برای نخستین بار مجسمه ای از ایلا هیلتونن ،هم زمان با یکصد و یکمین سال تولد وی در فضای خروجی گالری 9 جانمایی شد.

ایران آرت: پس از حدود پنج سال،دو مجسمه معروف آلبرتو جیاکومتی به فضای عمومی موزه هنرهای معاصر تهران باز گشتند و برای نخستین بار مجسمه ای از ایلا هیلتونن ،هم زمان با یکصد و یکمین سال تولد وی در فضای خروجی گالری 9 جانمایی شد.

آلبرتو جاکومتی در موزه هنرهای معاصر تهران

به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران ، اثر آلبرتو جیاکومتی با عنوان « مرد در حال قدم زدن 1 » با اندازه 182/5 سانتی متر و « زن ایستاده1 » با اندازه 267/5 سانتی متر برنز (1960)  در گالری یک و اثر ایلا هیلتونن با عنوان « آب زندگانی  ( 6-1975 )» با اندازه 73در 63 در 214 سانتی متر،از مجموعه گنجینه  موزه هنرهای معاصر تهران در  فضای داخلی  موزه جانمایی شد.

آلبرتو جاکومتی در موزه هنرهای معاصر تهران

آلبرتو جیاکومتی( 1901 – 1966 )  طراح ، نقاش و مجسمه ساز سوییسی فعالیت اش را با نقاشی و مجسمه سازی فیگوراتیو آغاز کرد. آثار او در ابتدا متاثر از کوبیسم و آثار مجسمه های غیر اروپایی بود. جیاکومتی در درجه نخست یک مجسمه ساز به شمار می آید و در مجسمه سازی او ، ماده و جسمیت نقش اساسی دارد.آثار جیاکومتی به صورت سه بعدی و دو بعدی خلق شده است،به این صورت که مجسمه سازی در تعریف کلاسیک و اروپایی اش بیشتر در تکریم جسم و ستایش از جنبه های مادی و جسمانی آن است .دو اثر دیگر از جیاکومتی در گنجینه موزه نگهداری می شود.

آلبرتو جاکومتی در موزه هنرهای معاصر تهران

ایلا هیلتونن ( 1922- 2003 ) اولین مجسمه ساز انتزاعی فنلاندی است که  در ابتدا به سبک طبیعت گرایانه سردیس و یادمان های جنگ می ساخت و در ساخت پیکره ها عمدتاً از برنز، مرمر ، سنگ و گرانیت استفاده می کرد.

ایلا هیلتونن در موزه هنرهای معاصر تهران

در اواخر  دهه 1950 با اسلوب جوشکاری فولاد آشنا شد و به مجسمه سازی اتنزاعی روی آورد. یادمان سیبلیوس (آهنگساز فنلاندی)، مشهورترین اثر انتزاعی او، همچون آشیانه ای از لوله های فولادی شکل گرفته است (یادآور لوله های ارگ و تنه های درختان کاج در جنگل فنلاند). این بنا نماد آهنگسازی نابغه، ملتی قدرشناس و پیکرتراشی مصمم و خوش ذوق است .

ایلا هیلتونن در موزه هنرهای معاصر تهران

بعدها، او تکنولوژی جوش را نه تنها در فولاد، بلکه در مس ، برنز و آلومینیوم نیز به کار برد. مجسمه ای دیگر از هیلتونن که شبیه نسخه کوچکتر بنای یادبود سیبلیوس است در محوطه مقر سازمان ملل شهر نیویورک قرار دارد. آثار این هنرمند در دیگر شهرهای جهان مانند نیویورک ، مونترال، رم، برلین و تهران وجود دارد.  

ایلا هیلتونن در موزه هنرهای معاصر تهران

اثر مجسمه نخل طلایی این بانوی مجسمه ساز که در پارک ملت تهران نصب شده بود ، بعدها بازسازی شد و دو اثر دیگر  از وی در گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران  نگهداری می شود.

 

موزه هنرهای معاصر تهران آلبرتو جاکومتی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران آلبرتو جیاکومتی ایلا هیلتونن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین