کد خبر: 70822 A

درایه Diriyah 2024 | آیا البکری Aya Al Bakree | یونه متا بائر Ute Meta Bauer

درایه؛ تحول منطقه با اکسیر هنر/ آیا البکری و یوته متا بائر توضیح می دهند

درایه؛ تحول منطقه با اکسیر هنر/ آیا البکری و یوته متا بائر توضیح می دهند

آیا البکری، مدیر عامل بنیاد بینال دیریه Aya Al Bakree, CEO of the Diriyah Biennale Foundation یکی از اهداف بزرگ این بنیاد را ارائه پلتفرم های بین المللی می داند که قدرت دگرگون کننده هنر در جامعه عربستان سعودی و خاورمیانه را برجسته می کند.

ایران آرت : رسانه هنر روز خاورمیانه ArtDayMe خبر داد دوسالانه هنر معاصر درایه Diriyah 2024، با کیوریتوری یوته متا بائر Ute Meta Bauer، مجموعه ای جالب از هنرمندان شرکت کننده را ارائه خواهد داد «پس از باران» “After Rain ” موضوع زیست محیطی این دوره است که یک دغدغه جهانی ست و درایه می کوشد از زاویه ای تازه بدان بپردازد.

بنا بر اعلام این بینال، « پس از باران » نمادی از زندگی نوین و تجدید حیات است، از رایحه خاکی ناشی از بارندگی الهام گرفته است.

دومین دوره دوسالانه قرار است از 20 فوریه تا 24 می 2024 برگزار شود که در پس زمینه شهر تاریخی درعیه در مجاورت ریاض و محل میراث جهانی یونسکو حی الطریف At-Turaif قرار دارد.

دومین درایه به بررسی نقش یک دوسالانه هنر معاصر در کشوری می‌پردازد که در حال تحول اجتماعی سریع است، با حضور 92 هنرمند از 43 کشور، از جمله 30 هنرمند از خاورمیانه.

دوسالانه تعداد قابل توجهی از آثار تازه سفارش داده شده را به نمایش می گذارد که در همین لحظه کنونی با تحول اجتماعی عجین هستند.

دومین بینال درایه برخی آثار این دوره را معرفی کرده است:

همکاری‌ احمد ماتر Ahmed Mater هنرمند سعودی و Armin Linke آرمین لینکه عکاس/فیلمساز ساکن برلین که آینده‌نگری عربستان را از دهه 1940 مستند می‌کند.

سارا عبدو، Sara Abdu هنرمند نوظهور یمنی مستقر در عربستان، با برج‌هایی که از صابون‌های صابونی ساخته شده‌اند، تجربه‌ای چندحسی خلق می‌کند و آیین‌های پاکسازی را بررسی می‌کند.

محمد الفرج، Mohammad AlFaraj هنرمند سعودی، اثری جدید با ترکیب درختان نخل و صدا ارائه می‌کند که مناظر الاحساء، یکی از بزرگترین واحه‌های جهان را منعکس می‌کند.

در طول ماه مبارک رمضان، دوسالانه بر گردهمایی های جمعی حول اشتراک غذا تاکید دارد.

در اثری دیگر Britto Arts Trust مخاطبان را به برداشت، پختن و خوردن در یک ساختار معماری بامبو دعوت می کند.

هنرمند ان جی ٱکوبوک NJOKOBOK یک بار آبمیوه و چای دارد، در حالی که Lucy + Jorge Orta لوسی + خورخه اورتا از مردم دعوت می‌کند تا در یک وعده غذایی در کوچه‌های ناحیه JAX شرکت کنند.

فضاهای بیرونی در منطقه JAX میزبان تاسیسات فضایی جدید، از جمله یک سایبان 70 متری توسط Azra Akšamija و یک ساختار سایه‌انداز ساخته شده از ورق شیشه‌ای بازیافت شده توسط آنه هلترپ Anne Holtrop خواهد بود.

«پس از باران» در هفت سالن، حیاط، و تراس در امتداد وادی حنیفه، بستر رودخانه فصلی در ناحیه JAX، می‌گذرد.

دوسالانه دیریه آوریل 2023 کارهای اولیه اش را با اجراها، کنسرت ها، شعرخوانی و گفتگوی مداوم با مخاطبان آغاز کرده است ؛ این بینال با سفرهای تحقیقاتی به مناطق در سراسر عربستان سعودی و کشورهای همسایه که توسط تیم متصدی، هنرمندان محلی و بازدیدکنندگان بین‌المللی وارد فاز عملیاتی شده است.

«پس از باران» هنرمندانی را گرد هم می آورد که تاریخ پیچیده منطقه، پیوستار انسان و طبیعت، محیط ساخته شده و مناظر اطراف را بررسی می کنند.

کیوریتور دومین دیریه ، یونه متا بائر Ute Meta Bauer می‌گوید: «این دوسالانه چند وجهی و چند قالبی را می‌توان به‌عنوان یک سفر دید که به مکانی برای تعامل و تفکر تبدیل می‌شود. این مجموعه هنرمندانی از نقاط مختلف جهان را با هنرمندانی از عربستان سعودی و منطقه بزرگتر که درگیر مسائل مشترک زمین، آب، غذا و شیوه های درمانی هستند، گرد هم می آورد.

IMG-20231027-WA0009

آیا البکری، مدیر عامل بنیاد بینال دیریه Aya Al Bakree, CEO of the Diriyah Biennale Foundation یکی از اهداف بزرگ این بنیاد را ارائه پلتفرم های بین المللی می داند که قدرت دگرگون کننده هنر در جامعه عربستان سعودی را برجسته می کند.

لیست هنرمندان شرکت کننده شامل نام های مشهوری مانند حمرا عباس Hamra Abbas

، ال آناتسوی، El Anatsui ، جوآن جوناس , Joan Jonas و بسیاری دیگر است که طیف متنوعی از صداهای خلاق را نمایندگی می کنند.

بنیاد دوسالانه درایه با هدف شعله‌ور کردن گفت‌وگوها، گسترش دیدگاه‌ها و درگیر کردن مخاطبان گسترده‌تر با هنر از طریق کمیسیون‌های مشترک، برنامه های نوآورانه بینال و رویدادهای مشارکتی است.

دوسالانه هنر معاصر درایه یک ابتکار مهم توسط بنیاد بینال درایه است که به تحول فرهنگی در عربستان سعودی و خاورمیانه کمک می کند.

وزارت فرهنگ، پادشاهی عربستان سعودی، نقش پیشرو در این تلاش ها ایفا می کند و به دنبال تقویت حضور میراث و فرهنگ عربستان در هر دو صحنه ملی و بین المللی است.

 

درایه Diriyah 2024 | آیا البکری Aya Al Bakree | یونه متا بائر Ut بینال درایه Diriyah
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین