کد خبر: 71485 A

مونالیزا| داوینچی

حمله با سوپ به مونالیزا/ شاهکار داوینچی آسیب دید؟ / فیلم

حمله با سوپ به مونالیزا/ شاهکار داوینچی آسیب دید؟ / فیلم

معترضان محیط زیستی روز یکشنبه با پرتاب سوپ به روی تابلو نقاشی «مونالیزا» به این شاهکار هنری حمله کردند؛ البته به نظر می‌رسد با وجود شیشه محافظی که در مقابل تابلو قرار دارد، سوپ مستقیما به نقاشی برخورد نکرده باشد.

ایران آرت: دو معترض از یک گروه محیط‌زیستی در روز یکشنبه سوپ را روی شیشه ضدگلوله محافظ نقاشی «مونالیزا» اثر «لئوناردو داوینچی» پرتاب کردند و خواستار حق داشتن «غذای سالم و پایدار» شدند.

به گزارش ایسنا، «خبرگزاری فرانسه» نوشت، در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، دو زن که روی لباس‌هایشان عبارت «FOOD RIPOSTE» نوشته شده است، دیده می‌شود که سوپ را به سمت شیشه‌ای که از شاهکار لئوناردو داوینچی محافظت می‌کند پرتاب می‌کنند و برای نزدیک‌تر شدن به نقاشی از زیر یک مانع امنیتی عبور می‌کنند.

آن‌ها حین این اقدام فریاد زدند که «چه چیزی مهم‌تر است؟...هنر، یا حق داشتن غذای سالم و پایدار؟»

این معترضان افزودند: «سیستم کشاورزی ما بیمار است. کشاورزان ما حین کار جانشان را از دست می‌دهند.»

تابلو قرن شانزدهمی «مونالیزا» یکی از مشهورترین آثار هنری جهان است که در موزه «لوور» واقع در پاریس نگهداری می‌شود. این نخستین‌باری نیست که یک اثر هنری هدف حمله معترضان محیط زیستی قرار می‌گیرد. موزه‌های سراسر اروپا از مدت‌ها قبل با خطر حملات غافلگیرکننده فعالان محیط‌زیستی مواجه شده‌اند. این گروه از فعالان محیط زیستی با هدف مورد توجه قرار دادن خطر تغییرات اقلیمی اغلب شاهکارهای مشهور هنری را هدف قرار می‌دهند. این گروه از افراد پیش‌تر نیز به نقاشی «مرگ و زندگی» اثر «گوستاو کلیمت»‌ نقاش برجسته اتریشی حمله کردند و روی آن رنگ سیاه روغنی ریختند. دو معترض بر روی یکی از نقاشی‌های «امیلی کار» نقاش کانادایی که در «گالری هنر ونکوور»‌ نگهداری می‌شود، شیره درخت افرا ریختند و دست‌هایشان را با چسب دیوار چسباندند.

«جیغ» اثر «ادوارد مونک» که در «موزه ملی نروژ» واقع در «اسلو» نگهداری می‌شود، چندی پیش هدف حمله معترضان نیز قرار گرفته بود. مجموعه تابلوهای مشهور «قوطی‌های سوپ کمبل» اثر «اندی وارهول» هنرمند نامدار آمریکایی که در «گالری ملی استرالیا» نگهداری می‌شود نیز توسط معترضان محیط‌زیستی خط‌خطی شده بود. دو فعال حوزه محیط زیست دستانشان را به قاب دو تابلو نقاشی اثر «فرانسیس گویا» که در موزه «پرادو» نگهداری می‌شود، با چسب چسباندند. همچنین گروهی دیگر از فعالان روی شاهکار «ون‌گوگ» سوپ نخودفرنگی ریختند. «دختری با گوشواره مروارید»، شاهکار عصر طلایی «یوهانس ورمیر» در «موزه مائریتشویس» واقع در «لاهه» و نقاشی گران‌قیمت «کومه‌ها» اثر «کلود مونه» نیز هدف معترضان قرار گرفته بودند. حتی «آفتاب‌گردان‌ها»ی مشهور «ون‌گوگ» نیز در امان نماندند و دو زن با حمله به تابلوی گران‌قیمت «گل‌های آفتاب‌گردان» روی آن سوپ گوجه فرنگی ریختند.

تابلو نقاشی «باغ هنرمند در ژیورنی» اثر «کلود مونه» که در موزه ملی سوئد نگهداری می‌شود، جدیدترین سوژه این گروه از معترضان بوده است. چندی پیش دو زن در استکهلم پس از پرتاب نوعی رنگ به نقاشی هنرمند فرانسوی «کلود مونه» و سپس چسباندن دستان خود به قاب آن دستگیر شدند.

البته برخی از این معترضان با عواقب حمله به شاهکارهای هنری مواجه می‌شوند. چندی پیش معترضان محیط‌ زیستی که دست‌های خود را با چسب به تابلو نقاشی «رافائل» چسبانده بودند، به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند. همچنین دو فعال محیط زیستی که گفته می‌شود در گالری ملی هنر واشنگتن دی‌سی روی محفظه شیشه‌ای مجسمه «رقصنده کوچک چهارده ساله» ساخته «ادگار دگا»، هنرمند فرانسوی قرن نوزدهم رنگ مالیده بودند، بازداشت شدند و با اتهامات فدرال روبرو شدند.

دو معترض محیط زیستی که به تابلو نقاشی «گاری علوفه»‌ مشهورترین اثر هنری «جان کانستبل» در گالری ملی لندن حمله کرده بودند برای وارد کردن بیش از ۱,۰۰۰ پوند خسارت به این نقاشی به پرداخت جریمه محکوم شدند. همچنین دو فعال محیط زیستی اهل بلژیک که سال گذشته به نقاشی «دختری با گوشواره مروارید» اثر «یوهانس ورمیر» حمله کرده بودند، در یک دادگاه واقع در هلند به دو ماه حبس و یک ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.

 

 

لئوناردو داوینچی مونالیزا تابلو نقاشی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین