کد خبر: 61635 A

کارگردان "قهرمان" می‌گوید: به دلیل کووید، باید ۱۰ ماه تمرین می‌کردیم، اما همکاری با بازیگران باعث شد داستان را پیدا کنم… باعث شد بازی‌ها به واقعیت نزدیک و به مستند شبیه شود، و به نظر برسد که دیالوگ‌ها را از پیش ننوشته‌اند.

ایران آرت: اصغر فرهادی، نویسنده و کارگردان برنده اسکار "قهرمان" (A Hero) آمازون در مصاحبه جدیدی با "ددلاین" از مصائب فیلمبرداری این فیلم در حین پاندمی گفته است. "قهرمان" چند ماه قبل در جشنواره کن به نمایش درآمد و با پنج دقیقه تشویق ایستاده مواجه شد. این فیلم در پایان جایزه بزرگ هیأت داوران را کسب کرد.

"قهرمان" با مدت دو ساعت و ۷ دقیقه، داستانی در مورد شخصیتی به نام رحیم بازگو می‌کند که به دلیل ناتوانی در پرداخت بدهی‌اش بالاجبار در زندان به سر می‌برد، ولی طی دو روز مرخصی که به او داده می‌شود، تلاش می‌کند با پرداخت بخشی از بدهی، شاکی خود را متقاعد به پس گرفتن شکایت کند، اما شرایط آن‌طور که برنامه‌ریزی شده پیش نمی‌رود و مسیر قصه تغییر می‌کند.

فرهادی به "ددلاین" می‌گوید: "وقتی نوشتن فیلمنامه را شروع کردم، کاری که وقت زیادی گرفت – دو سال قبل شروع کردم – ایده‌های زیادی به ذهنم آمد. یکی از ایده‌های اصلی شخصیتی بود که بالا می‌رود و بعد مثل سقوط آزادی پایین می‌آید."

این کارگردان ادامه می‌دهد: "چیزی که در مورد این داستان برای من جذابیت داشت این بود که وقتی یک نفر کار درستی مانند آن انجام می‌دهد، این امکان را از او می‌گیریم که مرتکب اشتباه شود. دیگر حق اشتباه کردن ندارند، و همیشه باید مثل آن لحظه از زندگی‌شان باشند."

فیلم قهرمان

به گزارش 30نما، فرهادی می‌گوید جلسات تمرین "قهرمان" به دلیل پاندمی کووید نزدیک به ۱۰ ماه به طول انجامیده اما طولانی شدنش مفید بوده است: "می‌خواستم مثل دیگر فیلم‌هایم با بازیگران به مدت سه یا چهار ماه تمرین کنم، اما به دلیل کووید، باید ۱۰ ماه تمرین می‌کردیم، اما همکاری با بازیگران باعث شد داستان را پیدا کنم… باعث شد بازی‌ها به واقعیت نزدیک و به مستند شبیه شود، و به نظر برسد که دیالوگ‌ها را از پیش ننوشته‌اند."

فیلمساز در ادامه تأکید می‌کند که اگرچه "قهرمان" ایران و فرهنگ این کشور را به تصویر کشیده اما هیچ فرهنگی را در طول فیلم تعریف نکرده است: "هیچ فیلمی واقعاً نمی‌تواند ادعا کند که کلیت جامعه یک کشور را نشان می‌دهد، به‌ویژه کشوری مثل ایران که تاریخی کهن دارد. اما اگر فیلمی بسازید، آن فیلم تنها بخش کوچکی از جامعه را نشان می‌دهد. به همین علت است که دوست ندارم بر اساس یک فیلم جامعه‌ای را قضاوت کنم."

امیر جدیدی، محسن تنابنده، فرشته صدرعرفایی، سارینا فرهادی و جمعی دیگر از بازیگران بومی و نیز نادر شهسواری بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینمای شیراز از جمله بازیگران این فیلم خواهند بود.. تاریخ پخش "قهرمان" از آمازون پرایم ویدیو اعلام نشده است.

 

اصغر فرهادی قهرمان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین