کد خبر: 67404 A

عباس کیارستمی

عباس کیارستمی در میان ۱۰۰ چهره برتر تاریخ سینمای جهان

عباس کیارستمی در میان ۱۰۰ چهره برتر تاریخ سینمای جهان

مجله سینمایی "سایت‌ اند ساوند"، پس از ۱۰ سال فهرست جدیدی از برترین کارگردانان تاریخ سینمای را با نظرسنجی از منتقدان سینمایی منتشر کرد.

ایران آرت: مجله سینمایی "سایت اند ساوند" که از سوی موسسه فیلم بریتانیا منتشر می‌شود و هر ۱۰ سال اقدام به معرفی برترین فیلم‌های و بزرگترین کارگردانان تاریخ سینما بر اساس نظرسنجی از منتقدان سینمایی می‌کند، در جدیدترین فهرست خود عباس کیارستمی کارگردان سرشناس سینمای ایران در عرصه بین‌المللی را در رتبه بیست و پنجم بزرگترین کارگردانان تمام اداور سینمای قرار داد.

به گزارش ایسنا، در این فهرست که شامل ۳۵ کارگردان است، «آلفرد هیچکاک» با ۴۳۷ رای همچنان در صدر قرار دارد در حالی که «شانتال آکرمن» با ۳۱۴ رای رتبه دوم را به خود اختصاص داده و «دیوید لینچ»، «فرانسیس فورد کاپولا»، «ژان لوک گدار»، «آنیس واردا»، «اورسن ولز»، «یاسوجیرو اوزو» و «استنلی کوبریک» رتبه‌های سوم تا نهم را کسب کرده اند و «وونگ کار وای» و «اینگمار برگمان» نیز به صورت مشترک در رتبه دهم جای گرفته‌اند.

عباس کیارستمی سینماگر درگذشته ایرانی هم بالاتر از سینماگران بزرگی چون «چارلی چاپلین»، «فریتز لانگ»، «لوئیس بونوئل»، «میکل‌آنجلو آنتونیونی»، «روبرتو روسلینی» و «کنجی میزوگوچی» رتبه ۲۵ را به خود اختصاص داده است.

فهرست بزرگترین کارگردان سینما به انتخاب مجله ساید اند ساوند به همراه تعداد آرا به هر کارگردان در زیر آمده است:

۳۳. استنلی دونن و جین کلی (۱۰۳)

۳۲. کنجی میزوگوچی (۱۰۶)

۳۰. روبرتو روسلینی (۱۰۸)

۳۰. ژیگا ورتوف (۱۰۸)

۲۹. میکل آنجلو آنتونیونی (۱۰۹)

۲۸. لوئیس بونوئل (۱۱۱)

۲۷. فریتز لانگ (۱۲۰)

۲۶. چارلی چاپلین (۱۲۳)

۲۵. عباس کیارستمی (۱۳۴)

۲۴. مایکل پاول و امریک پرسبرگر (۱۳۹)

۲۳. فریدریش ویلهلم مورنائو (۱۴۲)

۲۲. هاوارد هاکس (۱۴۴)

۲۱. کلر دنی (۱۵۷)

۲۰. فدریکو فلینی (۱۵۲)

۱۹. بیلی وایلدر (۱۵۸)

۱۸. روبر برسون (۱۶۳)

۱۷. کارل تئودور درایر (۱۶۷)

۱۶. ژان رنوار (۱۶۸)

۱۵. مارتین اسکورسیزی (۱۶۹)

۱۴. آندری تارکوفسکی (۱۷۲)

۱۳. آکی‌را کوروساوا (۱۸۵)

۱۲. جان فورد (۱۸۷)

۱۰. وونگ کار وای (۱۹۴)

۱۰. اینگمار برگمان (۱۹۴)

۹. آنیس واردا (۱۹۵)

۸. دیوید لینچ (۲۱۱)

۷. فرانسیس فورد کاپولا (۲۱۲)

۶. اورسن ولز (۲۳۲)

۵. ژان لوک گدار (۲۳۸)

۴. استنلی کوبریک (۲۵۵)

۳. یاسوجیرو اوزو (۲۶۱)

۲. شانتال آکرمن (۳۱۴)

۱. آلفرد هیچکاک (۴۳۷)

موسسه فیلم بریتانیا چندی پیش پس از ۱۰ سال فهرست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما را نیز بروزرسانی کرد و این فهرست که در مجله «ساید اند ساوند» منتشر شد بر اساس نظرسنجی از ۱۶۳۹ منتقد، برنامه‌ریز، آرشیودار و استاد دانشگاه انجام پذیرفته بود و در نهایت فیلم سه ساعت و ۲۱ دقیقه‌ای «ژان دیلمان» ساخته «شانتال آکرمن» در رتبه اول این فهرست جای «سرگیجه» هیچکاک را گرفت تا این نخستین باری باشد که ساخته یک کارگردان زن در صدر فهرست برترین آثار تاریخ سینما قرار می‌گیرد.

«همشهری کین» ساخته «اورسن ولز»، «داستان توکیو» اثر «یاسوجیرو اوزو»، «در حال و هوای عشق» اثر «وونگ کار وای»، «۲۰۰۱: اودیسه فضایی» اثر «استنلی کوبریک»، «کار نیکو» اثر «کلر دنی»، «جاده مالهالند» اثر «دیوید لینچ»، «مردی با دوربین سینما» اثر «ژیگا ورتوف» و «آواز در باران» اثر «استنلی دانن» در این نظرسنجی رتبه‌های بعدی (سوم تا دهم) را به خود اختصاص داد و «کلوز آپ» کیارستمی نیز در جایگاه هفدهم قرار گرفته است.

عباس کیارستمی آلفرد هیچکاک هیچکاک
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین