کد خبر: 7222 A

ساناز سعیدی

اولین گفت‌وگو با ساناز سعیدی بازیگر سریال «نفس»: نمی‌خواستم سرنوشتم مشابه زن سابق روزبه شود!

اولین گفت‌وگو با ساناز سعیدی بازیگر سریال «نفس»: نمی‌خواستم سرنوشتم مشابه زن سابق روزبه شود!

ناهید شخصیتی سطحی‌نگر است که در پروسه فراز و نشیب‌های «نفس» به زندگی عمیق‌تر می‌نگرد

ایران‌آرت: ساناز سعیدی بازیگر جوان «نفس» که با این سریال رمضانی نخستین نقش اصلی خود را در تلویزیون تجربه کرده است، در گفت‌وگویی که روابط عمومی این سریال در اختیار ایران‌آرت قرار داده، درباره سوابق کاری خود گفت: من پیش از «نفس» با چهار نمایش، روی صحنه رفته بودم. همچنین سکانس های کوتاهی را در فیلمهای کوتاه و سینمایی بازی کرده بودم و در قسمت اول سریال «پریا» نقش نازی را مقابل عمار تفتی را ایفا کردم که نامه مبنی بر مبتلا بودن او به ایدز را به خانه اش می اندازد. همزمان با بازی در کارهای مختلف، دوره بازیگری را نیز در آموزشگاه بازیگری آقای تارخ سپری و نقشهای مختلفی کار کرده بودم. اما ناهید سریال «نفس» اولین نقش قدرتمند و تاثیرگذاری بود که مرا به چالش کشید.

او افزود: این روزها مردم در کوچه و خیابان نسبت به من محبت و لطف دارند. طبیعتا این اتفاق، خوشحال کننده است اما می دانم که مقطعی است، بنابراین خوشحال می شوم اما می دانم باید تلاش کنم، آموزش ببینم و نقش های مختلفی را ایفا کنم. چرا که بیش از درگیر بودن در حال و هوای این روزها، ماندگار شدن در این حرفه برایم اهمیت دارد.
ساناز سعیدی
این بازیگر درباره نحوه پیوستنش به پروژه توضیح داد: زمانی که سریال برای جذب بازیگر فراخوان داده بود، در اواخر سال 93 من کاراکتر اصلی نمایش «گمشده در یانکرز» از نیل سایمون یعنی نقش عمه ای 40 ساله را که کودک صفت بود بازی می کردم. داورانی که نمایش را دیده بودند، اسم مرا در فهرست برگزیدگان داوری جشن بازیگر با عنوان «جوانان خوش آتیه می آیند» ثبت کرده بودند. وقتی برای تست رفتم، فهمیدم تا آن موقع افراد زیادی برای نقش ناهید آمده بودند. به شکر خدا من به المان های ذهنی آقای سامان درباره این نقش نزدیکتر بودم و اینگونه شد که ایشان هم لطف کردند و این فرصت را در اختیارم گذاشتند.
 
فیلمنامه را که خواندم به بیش از 100 سوال درباره ناهید جواب دادم
سعیدی تأکید کرد: آن زمان من در رشته تحصیلی خودم یعنی معماری در یک شرکت مشغول کار بودم. یکی دو هفته از تستم گذشته بود که مرا برای تست گریم و تست لباس خواستند. من در آموزشگاه به صورت نظری این را آموخته بودم که چطور یک کاراکتر را بسازم و به آن نزدیک شوم، به نحوی که با من فاصله نداشته باشد اما کار جالبی که آقای سامان انجام دادند این بود که بعد از قبولی من در تست گریم و تست لباس از من خواستند فیلمنامه را بخوانم و به بیش از 100 سوال درباره کاراکتر پاسخ بدهم؛ سوالاتی کاربردی و جالب که باعث می شد دنیای ذهنی ناهید، رفتارها، شرایط زندگی، خانواده، سلایق، علایق، شغل، اهداف و... او را بشناسم. با جواب دادن به این سوالات و گپ و گفتی که با هم درباره شخصیت ناهید داشتیم، به دریافت درستی از فیلمنامه و شخصیت اصلی آن رسیدم.
ساناز سعیدی

رفتن به کلاس نقاشی و دوره پرستاری گرفته تا حضور در آژانس های هواپیمایی در دوره پیش تولید

بازیگر نقش اصلی «نفس» ادامه داد: در چند ماهی که کار در مرحله پیش تولید بود من به کلاس نقاشی رفتم، آموزش رنگ روغن دیدم، دوره های پرستاری می دیدم و در بیمارستانها حاضر می شدم تا به عواطف و احساسات ناهید نزدیک شوم و او را زندگی کنم. حتی به آژانس های هواپیمایی می رفتم تا با محیط کار در آنجا آشنا شوم و تمام طول پیش تولید مشغول تمرین بودم. اغلب هم به دفتر می رفتم و با آقای سامان درباره شیوه اجرایی نقش بحث می کردیم. همواره نقطه نظرات و پیشنهاداتی داشتم که گاهی درست بود و گاهی کارگردان با آنها مخالف بود. اینگونه بود که با تمام وجود خودم را در اختیار فیلمنامه گذاشتم. آقای سامان هم زحمت زیادی برای هدایت من کشیدند و مرا به نقش نزدیک کردند.
 
یک انسان نپخته در معرض تغییر و رشد
وی تأکید کرد: زمانی بیشتر به این هدایت درست پی بردم که سریال را از تلویزیون دیدم. فکر می کنم هرآنچه لازمه این نقش است در بازی من وجود دارد. ناهید دختر یک مرد ارتشی است که در خانواده ای با مقررات خاص بزرگ شده و خلاهایی در زندگی دارد. مثلا خلا نداشتن مادر که در طول داستان اولین محرک او برای برخی انتخاب ها می شود. همچنین او خواهر یا برادر ندارد و تنها و درونگرا است و تنها دغدغه اش رسیدن به داریوش ست، در سرش سودای خارج رفتن و شوهر پولدار و ماشین خوب داشتن است. در کل انسانی نپخته در معرض تغییر و رشد است و فراز و نشیب ها و اتفاقات فیلمنامه بنا است او را تغییر بدهد و انسان عمیق تری از او بسازد.
ساناز سعیدی
فکر نمی کنم یک اشتباه هم در فضاسازی و راکورد زمانی داده باشیم
سعیدی تصریح کرد: آقای سامان برای من در طول کار هم کارگردان بودند هم پدر. وقتی سکانس های خاصی را بازی می کردم که به ویژه احساساتی می شدم، دیگر بحث کارگردانی مطرح نبود و ایشان برای من پدری می کردند. از طرف دیگر یکی از ویژگی های او که برای من خیلی محترم است، توجه شدیدش به ظرایف و جزییات است. سامان اصلا آدم کلی نگری نیست. ما در لوکیشن هایی کار می کردیم که خیابانهای سطح شهر تهران فعلی بود اما گروه برای اینکه به فضای پیش از انقلاب نزدیک شویم، دست به بازسازی کوچه ها و خیابان ها می زدند و فکر نمی کنم تا به حال در فضاسازی و راکورد زمانی یک اشتباه هم رخ داده باشد چرا که نگاهی به شدت دقیق و جزئی بر کار وجود داشت.
این بازیگر جوان با بیان اینکه جلوی دوربین سامان بودن لذت بخش است، یادآور شد: در طول کار خیالم راحت بود هر اتفاقی که می افتد خیلی درست است و منی که برای هر کار ساده ای، دچار وسواس هستم، در این سریال خودم را به کارگردان سپردم. چرا که او از هیچ چیزی به سادگی نمی گذشت. تمام دیالوگ ها فکر شده و بسیار پرمحتوا، پرمفهوم و چند پهلو بود و ورای متن فیلمنامه، دنیایی از احساسات، عواطف و کشمکش بین آدمها و کشمکش با خودشان وجود دارد. سامان فردی است که دقیق و عمیق می بیند و آدم عمیقی است.
ساناز سعیدی
به خودم قول دادم ناهید را قضاوت نکنم
وی درباره ارتباطی که با فضای سریال و مباحث مربوط به فعالیت‌های مجاهدین خلق برقرار می‌کرده، توضیح داد: من متولد 24 فروردین سال 68 هستم و آن زمان را تجربه نکرده بودم، نبودم و ندیده بودم، بنابراین خیلی از اتفاقاتی که در فیلمنامه می افتاد و کارهای آدمها برایم عجیب بود. روز اول به خودم قول دادم ناهید را قضاوت نکنم و فقط او را باور و درک کنم، آن هم در همه مراحلی که انتخابی می کند و تصمیمی می گیرد. این دختر معمولی در ابتدا هنوز آنقدر هوش اجتماعی پیدا نکرده که انسان ها را بشناسد. او دختری ساده و معصوم است و در تقابل خیر و شیر قرار نگرفته و این تجربیات است که او را پخته می کند، باعث می شود وجه دیگری از خودش بروز دهد و قوه تحلیل او رشد کند و شناختش دقیق تر شود.
سعیدی ادامه داد: او در اولین قسمت‌ها به درخواست های روزبه که در چارچوب ویژگی های اخلاقی او نیست تن می دهد و دست به انتخابهایی می زند. او همواره در طول داستان مردد است، وجه عاشقی خودش را می شناسد و دوستش دارد اما نمی داند کارهایش درست است یا نیست. ناهید خوددار و تودار است اما وقتی می خواهد عشقش را بروز دهد به پست مردی می خورد که از او می خواهد منطقی باشد و احساساتش را بروز ندهد. او هم برای آنکه سرنوشت همسر سابق روزبه را پیدا نکند و این مرد را برای خودش نگه دارد، می پذیرد. حتی خیلی ساده اشاره می کند من هم می توانم به گروه شما بیایم؟ در حالی که از آینده بی خبر است.
 
نقشی که مرا به چالش کشید
وی تصریح کرد: ناهید نقشی بود که مرا به چالش کشید و چه بسیار روزهایی که با کارگردان درباره او بحث می کردم. آقای سامان هم همواره با صبر و حوصله مرا همراهی و به من کتاب معرفی می کردند. با خواندن برخی زندگی نامه ها بود که متوجه شدم چنین اتفاقاتی کاملا حقیقت دارد. مطالعه کتابها مرا برای بازسازی عواطف و احساساتی که هرگز تجربه نکرده بودم کمک کرد.
 
مراحل رشد ناهید در پروسه انتخاب ها و تصمیماتش
سعیدی اضافه کرد: فکر می کنم هدف اصلی فیلمنامه نمایش مراحل رشد ناهید در پروسه انتخاب ها و تصمیماتش است؛ شخصیتی که زندگی پرفراز و نشیبی دارد و به مرور بُعدهای مختلفی از خودش را می شناسد و بخش های دیگری از وجودش هویدا می شود و البته که او برای شناخت نسبت به خودش بهایی هم پرداخت می کند.
این بازیگر درباره تلاشی که برای درک فضای آن زمان داشته نیز گفت: درباره مجاهدین و خصوصا زن هایی که در آن دوره انقلاب فعالیت داشتند مطالعه کردم تا بدانم دغدغه هایشان چه بوده، چه اهدافی دنبال می کرده اند و چه دردسرهایی داشتند. از جمله چند رمان خواندم که یکی از آنها «ساعت چهار آن روز» نوشته مهین محتاج بود. این رمان به خصوص در سکانسی که ناهید توسط ساواک دستگیر می شود، خیلی به من کمک کرد. پیش از انقلاب همه گروهک ها از مجاهدین و فداییان گرفته تا حزب توده در یک راستا بودند اما زمانی که انقلاب شد هر کسی مسیر خودش را رفت، ایدئولوژی هایشان تغییر کرد و مثلا مجاهدین به به منافقین تبدیل شدند. از آنجایی که شخصیت روزبه در گروه مجاهدین است، نمی توانم توضیحات بیشتری بدهم چون قصه لو می رود.
وی در بخش های پایانی سخنانش با بیان اینکه کار کردن با جلیل سامان تجربه ای است که در خاطرات خوب و تکرار نشدنی او ثبت می شود، اظهار کرد: او منبع آرامش است و کار کردن با یک انسان عمیق و آرام بسیار لذت بخش است. همچنین دلم می خواهد از تک تک عوامل سریال تشکر کنم. افرادی که برای این سریال زحمت کشیدند و هر روزی که سر صحنه می رفتم شاهد لحظه به لحظه تلاش هایشان بودم. از گروه تصویربرداری و آقای عبدلی و سعید خراسانی که خستگی ناپذیر بودند، عمو قاسم، بچه های گریم، خلیل و مهسا و آقای میرکیانی تا آقای بابک کریمی و فرشته و نفیسه و آزاده جهانبخش عزیز و بچه های صحنه که کوچک ترین گافی ندادند تشکر می کنم.
ساناز سعیدی

می دانم اگر ناهیدی هست حاصل تلاش شبانه روزی یک گروه حرفه ای است

این بازیگر در پایان گفت: همچنین از بچه های تدارکات و علی آقا که ما را شرمنده کردند و گروه کارگردانی و برنامه ریزی که جای خود را دارند متشکرم. از آقای فرید سعادتمند آهنگساز، آقای ابوالصدق صداگذار و آقایان حسن دوست تدوینگران عزیزی که هنوز در حالی که کار روی آنتن است اما این تیم به همراه آقای سامان و آقای عبدلی هر روز تا شب دارند زحمت می کشند، ممنونم و امیدوارم خستگی از تنشان درشود. دوست دارم همگی بدانند من قدردان تمام زحماتشان هستم. در این پروژه این افتخار نصیب من شد در کنار بازیگرانی کار کنم که کمترین سابقه کاری شان 20 سال بود. به هر حال لطفی است که خدا در حق من کرده است. می دانم اگر کاراکتر ناهیدی ساخته شده، فقط به واسطه ساناز سعیدی نبوده و حاصل تلاش یک گروه زحمتکش و حرفه ای بوده است.

 

ساناز سعیدی
نظرات خوانندگان
 • ناشناس
  پاسخ

  عالی عالی عالی

 • ناشناس
  پاسخ

  خانم سعیدی یک آرتیست درجه یک هست من ایشان را خیلی خیلی خیلی دوست دارم😘😘😘🤔🤗🤗🤗🤗🤗😍

 • ناشناس
  پاسخ

  عاشقشششششششم

 • ناشناس
  پاسخ

  سانازسعیدی بی نظیراست

 • مریم
  پاسخ

  دوسش دارم

 • فرشته
  پاسخ

  وای ساناز جون بهترینی

 • نوید
  پاسخ


  خانم ساناز سعیدی،
  با سلام و احترام
  بنده بعنوان یک ناقد ادبی و هنری عرض می کنم که : بازی شما چنان جذاب و پُر احساس و واقعی بود که ما را با خود به آن دوران برد و به آن سامان وابسته کرد..
  به طوری که هرگاه یاد فیلم "نفس" می افتم خود را با این زمان بیگانه می یابم..
  بازی بی نظیر شما جان بخش و روح فزای فیلمنامه بود و چنان بیننده را ذوب در شخصیتی معصوم، زیبا، آرام، صاف، صادق ، خوب، محبوب و در عین حال ، جسور و شجاع و محكم نمود که تا کنون دلتنگ شخصیت ناهیدیم و دوست نداریم هیچ گاه نفس های او را نشنویم و زندگی اش را دنبال نکنیم..
  اى كاش آن سريال هیچگاه تمام نمی شد..
  بی صبرانه منتظر قسمت دوم سریال نفس هستیم تا دوباره آن عالم زیبایی که به تصویر کشانده اید را تجربه کنیم..
  برای شما همیشه و هماره بهترینها را آرزومندم..

 • ناشناس
  پاسخ

  سلام خانم سعیدی عزیز،،،بسیار زیبا و ارام و متین و عاشق پیشه و رمانتیک بازی کردید ی دختر ارام البته ب ظاهر ولی از درون جسور و نترس،،کل سریال رو دنبال کردم و منتطر سری دوم و سرنوشت بچه ناهید هستم،،،ب تصویر کشیدن احساسات زنانه و باز خورد منفی از طرف شوهرش ،،چالش همیشگی زنها بوده و هست،،،بی صبرانه منتظر پخش قسمتهای جدید این سریالم ممنونم ساناز عزیز

 • ...
  پاسخ

  عالی عالی عالی عالی

 • :)
  پاسخ

  بازیتون حرف نداره سریال خیییلی عالیه کی فصل دومش میاد؟؟؟؟❤

 • آدمیر
  پاسخ

  چطور دلتون میاد بخاطر این فیلمای صدتا به غاز اشک این کودکان بیگناهو تو فیلما در بیارین..واقعآ براتون متاسفم

 • مجتبی
  پاسخ

  <b>عالی بودی</b>

 • نگین
  پاسخ

  من خیلی ساناز رادوست دارم

 • یک دختر
  پاسخ

  ساناز سعیدی تو عالی هستی
  دوستت دارم ❤
  راستی کی فصل دوم نفس میاد من خیلی وقت منتظر
  این سریال هستم

 • ناشناس
  پاسخ

  سلام شما بهترین بازیگر من مورد علاقه ی من دوست دارو خانوم ساناز سعیدی تا اخر امرم بهترین بازیگر من بای

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین