کد خبر: 67784 A

عباس ایروانی ، هلدینگ عظام، عمارت مسعودیه ، خانه عامری ها کاشان

بازگشت عباس ایروانی و هلدینگ عظام به عمارت مسعودیه برای ۵۹ سال

بازگشت عباس ایروانی و هلدینگ عظام به عمارت مسعودیه برای ۵۹ سال

با حکم دادگاه ، پس از شش سال ، به طور رسمی در آیین تجلیل از احیاگران بافت‌ تاریخی تهران اعلام شد: عمارت زیبای مسعودیه به گروه عظام بازمی گردد، برای ۵۹ سال.

ایران آرت: در این مراسم اعلام شد دوباره عمارت مسعودیه به شرکت سرمایه‌گذاری عظام واگذاری می شود و مرمت و احیای این بنای فاخر قاجاری به زودی از سر گرفته می شود.

به گزارش ایسنا، مراسم تجلیل از احیاگران بافت تاریخی تهران همزمان با روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در عمارت مسعودیه درحالی‌ برگزار شد که رئیس بهره‌برداری از این عمارت خبر داد: عملیات مرمت و احیای دوباره عمارت تاریخی مسعودیه به‌زودی انجام می‌شود.

عمارت قاجاری مسعودیه که در خیابان اکباتان در بهارستان تهران واقع شده است، متعلق به مسعود میرزا ملقب به ظل‌السلطان فرزند ناصرالدین‌شاه بود.

این عمارت به همراه «سرای عامری‌ها» در کاشان و کاروانسرای «وکیل» در کرمان در سال ۱۳۸۹ طی یک مزایده از سوی صندوق حفظ، احیا و بهره‌برداری از آثار تاریخی و فرهنگی (وابسته به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) به شرکت سرمایه‌گذاری «عظام» به مدت ۵۹ سال واگذار می‌شود.

طبق آن قرارداد، شرکت عظام عمارت مسعودیه را در سه سال باید مرمت می‌کرد، اما شش سال پس از واگذاری این بنای فاخر قاجاری به سرمایه‌گذار، صندوق حفظ، احیا و بهره‌برداری از آثار تاریخی و فرهنگی با طرح این ادعا که عمارت در این سال‌ها نه تنها مرمت نشده، بلکه در وضعیت بسیار بدتری قرار گرفته و خارج از تعهدات برای امور غیر اجاره داده شده است، از شرکت عظام شکایت کرد و در  سال ۹۵ برای تنفیض فسخ این قرارداد اقدام کرد.

پس از آن صندوق حفظ، احیا و بهره‌برداری از آثار تاریخی و فرهنگی ساکن این عمارت شد. اما با شکایت و پیگیری حقوقی شرکت عظام، پس از گذشت حدود شش سال حکم دادگاه به نفع سرمایه‌گذار صادر شده و عمارت مسعودیه برای بهره‌برداری به عظام برگردانده شده است.

مهدی تجریشی ـ رییس بهره‌برداری که مدیریت عمارت مسعودیه را از سوی شرکت خصوصی سرمایه‌گذاری به عهده داشته است ـ نیز خبر داد که این بنای تاریخی با هدف حفاظت، احیا و مرمت خواهد شد و این خبر خوبی برای میراث دوستان است.

گفتنی ست عباس ایروانی بنیانگذار هلدینگ عظام است که نامش با مجموعه داری هنر و البته حراج تهران نیز پیوند خورده است.

در سایت این هلدینگ آمده است :

عباس ایروانی شرکت عظام

چشم‌انداز شرکت سرمایه گذاری ساختمانی عظام توسعه گردشگری به سبکی نوین، ایجاد یک مقصد گردشگری، به عنوان مرکزی پویا، خلاق و منحصر به فرد در منطقه، در کنار برخورداری از جایگاه رقابتی در سطح جهانی، میزبانی شبکه گسترده‌ای از مراکز تفریحی، خدماتی، تجاری، هتل‌داری و گردشگری مستقل و هم‌افزا مبتنی بر فناوری‌های نوین در حوزه تفریحات نوآورانه و جذاب، توام با ایجاد هیجان، شادی و تحرک در میان مخاطبان و انتقال مؤثر و جذاب ارزش‌ها و مفاهیم معین به آنان ترسیم می‌گردد. در این راستا شرکت مدیریت بهره برداری سرای عامری ها (سهامی خاص)، از شرکت های زیرمجموعه عظام، مدیریت اجرایی و بهره برداری از مجموعه های تفریحی و گردشگری را عهده دار شده است. از جمله مهم‌ترین پروژه‌های گردشگری عظام:

تم‌پارک آبی اوشن - اولین تم‌پارک آبی روباز ایران

هتل سرای عامری‌ها - بزرگترین خانه هتل سنتی ایران

هزار و یک شهر - بزرگترین مقصد گردشگری مدرن ایران

عباس ایروانی هلدینگ عظام عمارت مسعودیه خانه عامری ها کاشان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین