کد خبر: 67399 A

معماری، معماری مدرن

خالق آسمانخراش معروف واکی تاکی درگذشت

خالق آسمانخراش معروف واکی تاکی درگذشت

رافائل وینیولی، معمار برجسته اروگوئه‌ای که برخی از مشهورترین ساختمان‌های نقاط مختلف جهان را طراحی کرد، درگذشت.

ایران آرت: «رافائل وینیولی»(Rafael Viñoly) معمار متولد اوروگوئه‌ای که برای طراحی بناهای چشم‌نواز شناخته می‌شود، در سن ۷۸سالگی درگذشت.

«رومن»‌،‌ پسر «رافائل وینیولی» خبر درگذشت این معمار را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، «وینیولی»‌ بیش از ۶۰۰ بنا در قالب دفتر،‌ ساختمان‌های مسکونی،‌ هتل،‌ سالن کنسرت،‌ استادیوم و فرودگاه را در سراسر جهان طراحی کرده بود. او شرکت «معماران رافائل وینولی» را در سال ۱۹۸۳ تأسیس کرد، دفتر مرکزی این شرکت در شهر نیویورک مستقر است و دفاتر و پروژه‌هایی در سرتاسر جهان را اداره می‌کند.

معمار گران‌ترین و دردسازترین برج بریتانیا درگذشت

یکی از مشهورترین بناهای این معمار ساختمان «واکی تاکی» در بریتانیاست که در قسمت بالایی نسبت به قسمت پایین‌ عریض‌تر است و شبیه به یک آسمان‌خراش نقاشی‌شده به نظر می‌رسد.

از ساختمان «واکی تاکی» به عنوان گران‌ترین آسمان‌خراش بریتانیا نام برده می‌شود که با قیمت ۱.۳ میلیارد پوند ساخته شده است. هرچند علاوه بر انتقادهایی که به طرح این ساختمان وارد شد، «واکی تاکی» مشکل‌های زیاد دیگری هم داشت. بعضی از اهالی منطقه اعتراض داشتند که اگر باد شدید بوزد، ساختمان واکی تاکی باعث می‌شود خیابان‌های اطراف مثل تونل باد باشند و تعادل عابران را به هم بزنند. همچنین، دیوارهای شیشه‌ای ساختمان مثل ذره‌بین نور آفتاب را متمرکز و شدیدتر می‌کرد: تا جایی که نور آفتاب به بدنه یک ماشین و سردر مغازه‌های اطراف آسیب رساند، و حتی یک خبرنگار موفق شد که یک تخم‌مرغ را با استفاده از نور آفتاب روی زمین بپزد.

در پی درگذشت رافائل وینیولی، آکادمی فوتبال شهر منچستر که «وینیولی»‌ زمین تمرین باشگاه فوتبال آن را طراحی کرده بود با انتشار پیامی به این معمار ادای احترام کرد.

معمار گران‌ترین و دردسازترین برج بریتانیا درگذشت

از دیگر آثار قابل توجه این معمار به ترمینالی در فرودگاه بین‌المللی کاراسکو می‌توان اشاره کرد که به شکل بال طراحی شده است. او همچنین پل دایره‌ای شکل «Laguna Garzón»  را در اروگوئه طراحی کرده که مسافران هنگان عبور از این پل باید سرعتشان را کم کنند و از منظره زیبا اطراف آن لذت ببرند.

معمار گران‌ترین و دردسازترین برج بریتانیا درگذشت رافائل وینیولی
معماری معماری مدرن رافائل وینیولی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین