کد خبر: 66680 A

کنسرت، تعطیلی کنسرت ها

زنگ خطر اقتصاد موسیقی ایران به صدا درآمد

زنگ خطر اقتصاد موسیقی ایران به صدا درآمد

چند ماهی است دیگر خبری از اجرای کنسرت‌های موسیقی در پایتخت و دیگر شهرها نیست و هنرمندان موسیقی و افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، به‌خاطر نبود اجراها که شغل اصلی آنها محسوب می‌شود، دچار مشکلات اقتصادی و معیشتی شده‌اند.

ایران آرت: همشهری نوشت: چند ماهی است دیگر خبری از اجرای کنسرت‌های موسیقی در پایتخت و دیگر شهرها نیست؛ حتی کیش که همیشه و در هر زمان حتی در روزهای کرونایی میزبان گروه‌های مختلف پاپ بود، در ماه‌های اخیر میزبان هیچ گروه موسیقی‌ای نبوده است. گروه‌های موسیقی به‌خصوص پاپی‌ها همیشه آماده برگزاری کنسرت‌های خود بودند، اما هفته‌هاست که صدایی از سالن‌های موسیقی شنیده نمی‌شود.

هنرمندان موسیقی و افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، به‌خاطر نبود اجراها که شغل اصلی آنها محسوب می‌شود، دچار مشکلات اقتصادی و معیشتی شده‌اند. بعد از گذشت ماه‌های محرم و صفر که معمولا اجرایی وجود ندارد، گروه‌ها به‌خاطر وضعیت اجتماعی جامعه نتوانستند اجرایی داشته باشند تا آنجا که برخی از فعالان این حوزه معتقدند که اهالی موسیقی در یک رودربایستی قرار گرفتند.

دفتر موسیقی در چند اطلاعیه از حمایت‌ها گفته بود و اینکه گروه‌های موسیقی اگر تصمیم به اجرا داشته باشند، از سوی دفتر موسیقی حمایت شده و به آنها سالن داده می‌شود، اما با گذشت چند هفته خبری از درخواست مجوز برای برگزاری موسیقی نشد. دفتر موسیقی در این مدت کارش صدور مجوز برای تک‌آهنگ‌ها و آلبوم‌های موسیقی بوده و هیچ گروهی درخواستی برای اجرا نداشته است.

درخواست وزیر از هنرمندان موسیقی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم‌ از گروه‌های موسیقی درخواست کرده تا فعالیت خود را از سر بگیرند. وزیر ارشاد در حاشیه برگزاری جشنواره سینماحقیقت درباره آغاز برگزاری کنسرت‌های موسیقی می‌گوید: «از نظر ما هیچ محدودیتی برای آغاز فعالیت‌های هنری وجود ندارد. از قضا ما خودمان در هفته گذشته اجرای ارکستر ملی را در تالار وحدت داشتیم. من از عموم هنرمندان به‌ویژه از اهالی موسیقی خواهش می‌کنم فعالیت‌های خود را آغاز کنند.»

وزیر هم به حمایت‌ها اشاره کرده: «ما در معاونت هنری همه پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم. از نظر دولت و وزارت ارشاد هیچ محدودیتی برای برگزاری کنسرت وجود ندارد؛ کمااینکه الان سینماها و تئاترهای ما هم فعال هستند. دوستان من در معاونت هنری و دفتر موسیقی آمادگی لازم را دارند و امیدواریم به‌زودی شاهد رونق فعالیت‌ها در این حوزه باشیم.»

همیشه ماه‌های پایانی سال، ترافیک کنسرت‌های موسیقی پاپ و دیگر گروه‌ها بود. باید دید با پایان آذرماه و شروع زمستان کنسرت‌گذاران برای صدور مجوز کنسرت‌ها اقدامی خواهند کرد؟ موضوعی که حالا به یک مشکل بزرگ تبدیل شده و باید فکری به حال ورشکستی آن در این اوضاع اقتصادی کرد.

 

کنسرت تعطیلی کنسرت ها
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین