کد خبر: 66677 A

تئاتر، نمایش، تعطیلی تئاتر

بلیت ۲۵هزار تومانی و تخفیف ۳۰ درصدی چاره کار تئاتر است؟

بلیت ۲۵هزار تومانی و تخفیف ۳۰ درصدی چاره کار تئاتر است؟

مشخص نیست چقدر زمان لازم است که تئاتر بتواند مانند سال‌های قبل حیات مستمر خود را داشته باشد؛ سالن‌هایی که چراغشان خاموش شده و کمتر گروه نمایشی‌ای حاضر هستند نمایش‌های خود را روی صحنه ببرند. گرانی بلیت، نبود تماشاگر، نبود امکانات برای تبلیغ و... همه اینها در نبود اجرای تئاتر مؤثر است.

ایران آرت: همشهری نوشت: آنقدر اجراهای تئاتر در تماشاخانه‌ها کم شده که رمقی برای گیشه تئاتر نمانده است. مشخص نیست چقدر زمان لازم است که تئاتر بتواند مانند سال‌های قبل حیات مستمر خود را داشته باشد؛ سالن‌هایی که چراغشان خاموش شده و کمتر گروه نمایشی‌ای حاضر هستند نمایش‌های خود را روی صحنه ببرند. گرانی بلیت، نبود تماشاگر، نبود امکانات برای تبلیغ و... همه اینها در نبود اجرای تئاتر مؤثر است.

نمایشی با بلیت 25هزار تومانی در تالار اصلی


در میان همه این خاموشی‌ها، چند گروه با وجود مشکلات فراوان نمایش‌های خود را روی صحنه برده‌اند. یکی از این نمایش‌ها «هتل ریتاج» است؛ نمایشی به نویسندگی و کارگردانی حمید حرا و تهیه‌کنندگی گروه هنری سایه که از جمعه ۲۵آذرماه ساعت ۱۹ در سالن اصلی مجموعه تئاترشهر روی صحنه می‌رود. قیمت بلیت این نمایش پربازیگر 25هزار تومان است! به‌نظر می‌رسد در این وضعیت اقتصادی این اثر نمایشی با حمایت مادی اجرایش را شروع می‌کند؛ حمید حرا که کارگردانی این نمایش را عهده‌دار است، می‌گوید: «این نمایش را 18سال پیش با عنوان «آن‌سوی پنجره» در تماشاخانه سنگلج روی صحنه آوردم و اکنون قرار است همان نمایش را با بازنویسی جدید براساس شرایط زمانه و ساختاری متفاوت اجرا کنم.» این نمایش داستان تاریخی- مذهبی دارد و به‌گفته کارگردانش یک درام امروزی است. حالا باید دید این نمایش که تنها یک ماه و نیم تمرین داشته چقدر در جذب مخاطب موفق خواهد بود. در کارگاه نمایش هم «رستم و سهراب» روی صحنه است.

روشن شدن چراغ ایرانشهر

بالاخره سالن‌های ایرانشهر هم بعد از تعطیلی طولانی قرار است، 24آذرماه باز شوند. «عبدالرضا» نام نمایشی است که در سالن سمندریان این تماشاخانه اجرا خواهد شد.
هومن رهنمون، کارگردانی این نمایش را برعهده دارد. ایرانشهر زمانی میزبان نمایش‌های زیادی بود، اما در سال‌های شیوع کرونا و بعدها که تعطیلی پیش آمد، نتوانست گروه‌های نمایشی را داشته باشد. باید دید اجراهای این تماشاخانه تداوم خواهند داشت؟

تخفیف برای فروش بلیت


با توجه به نبود تبلیغات در فضای مجازی و عدم‌فروش بلیت‌های نمایش، بسیاری از گروه‌ها برای خرید بلیت تخفیف گذاشته‌اند. نمایش «لارو» که چند شبی است اجرایش شروع شده، تخفیف 20درصدی برای بلیت نمایش تعیین کرده است.  این نمایش به کارگردانی سینا صفوی‌فر در عمارت نوفل‌شاتو اجرا می‌شود.


از سوم دی‌ماه هم در حوزه هنری قرار است نمایش «فاطمه» روی صحنه برود؛ نمایشی که برای فروش بلیت 30درصد تخفیف گذاشته، اما هنوز یک صندلی هم از نمایش فروش نرفته است. تالار مولوی هم بعد از مدتی میزبان نمایش «پیکرتراشی» به کارگردانی پریسا محمدی شده است؛ نمایشی که شب گذشته اجرایش را تنها با فروش 10بلیت آغاز کرد.

 

تئاتر نمایش
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین