کد خبر: 68858 A

قیمت دلار| قیمت دلار امروز| دلار توافقی امروز

قیمت دلار همه را شگفت‌زده کرد | بروزترین قیمت دلار سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

قیمت دلار همه را شگفت‌زده کرد | بروزترین قیمت دلار سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

قیمت دلار همچنان در حال کاهش است و تازه‌ترین موضوعی که می‌تواند ورود دلار به کانال ۴۰ هزار تومانی را تسریع کند، گمانه زنی‌ها برای برقراری رابطه صرافی الانصاری امارات با ایران است.

ایران آرت: علیرغم تاکیدات دولت سیزدهم بر حذف دلار از مبادلات ارزی، قیمت دلار همچنان برای بازار ارز ایران مهم است زیرا همچنان معاملات ایران با اکثر کشورهای خارجی با دلار انجام می شود. قیمت دلار در سال های اخیر افزایشی بوده و زمستان سال گذشته حتی به 60 هزار تومان هم رسید. قیمت دلار در بازار آزاد از ابتدای سال 1402 با نوسان همراه بوده و طی هفته های اخیر روندی کاهشی را طی کرده است. خبر عزیمت پادشاه عمان به ایران تاثیری جدی بر قیمت دلار و همینطور قیمت طلا و سکه گذاشته است چرا که جامعه عمومی گمان می‌کند پادشاه عمان حامل اخبار مثبتی از مذاکرات هسته‌ای باشد. تازه ترین خبر درباره قیمت دلار را در ادامه می خوانید. 

بازار ارز  و سکه همچنان زیر بمباران اخبار مثبتی قرار دارد که طی هفته‌های گذشته منتشر شده و به نظر می‌رسد، همچنان ادامه داشته باشد. آخرین موضوعی که می‌تواند ورود دلار به کانال ۴۰ هزار تومانی را تسریع کند، گمانه زنی‌ها برای برقراری رابطه صرافی الانصاری امارات با ایران است.

به عبارت دیگر، مهم‌ترین نکته بازار طی روزهای گذشته زمزمه‌های برقراری رابطه‌ای است که حدود پنج سال از قطع شدن آن می‌گذرد. در بازار گفته می‌شود صفحه رسمی صرافی الانصاری امارات از آغاز همکاری خودش با صرافی‌های ایرانی جهت تسهیل انتقال ارز پس از ۵ سال توقف معامله خبر داده است.

قیمت دلار

دلار در تلاش برای باقی ماندن در کانال ۵۰ هزار تومانی

بازار شنبه به واسطه اینکه بین دو روز تعطیلاتی قرار گرفته بود، معاملات کم‌حجم و کم‌رمقی را پشت سر گذاشت. قیمت دلار در این روز نیمه تعطیل همچنان در بازه ۵۰ هزار و ۲۰۰ تا ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان نوسان داشت.

دلالان و معامله گران بازار ارز معتقدند در یک هفته اخیر بازار نظری شده است؛ هر مقام سیاسی که یک نظر مثبت یا منفی می‌دهد، بازار را به‌دنبال خودش می‌کشاند؛ برای نمونه، وقتی در غیبت اخبار و مواضع رسمی نظرها بر تبادل زندانی بین ایران و کشورهای غربی بود، قیمت دلار هرات سطح حمایتی ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان را از دست داده و به کف ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان خورده بود.

در مقابل با صحبت جان کربی درباره اینکه برجام در دستور کار نیست، دوباره به بالای ۵۱ هزار برگشت.

اما بازار شنبه با وجود اینکه نرخ دلار در ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان شروع به کار کرد، در ادامه به پایین ترین میزان خود در هفته های گذشته برگشت. معامله‌گران دلیل این عقب‌نشینی را همانطور که بیان شد، خبر بازگشایی صرافی الانصاری امارات می‌دانند.

معامله‌گران اعتقاد دارند ادامه انتشار اخبار در مورد توافقات بین المللی و مالی با کشورهای غربی و منطقه می‌تواند منجر به آزادی منابع بلوکه شده کشور در کره جنوبی و عراق شود و اگر این اتفاق بیفتد دلار می‌تواند کف مهم ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان را از دست بدهد و وارد کانال ۴۰ هزار تومانی شود.

قیمت دلار

ویژگی‌های فنی بازار ارز

بازار در طی معاملات روزهای گذشته به لحاظ فنی دو ویژگی داشته است. اولین ویژگی این بود که قیمت‌ها در بازار نسبت به یک کف ثابت بالا می‌رود و سقف می‌زند که این سقف‌ها هر روز کوتاه‌تر می‌شود. این سقف‌ها حکایت از یک مثلث در چارت فنی‌ها دارد. سقف‌های کوتاه نشان می‌دهد، نرخ بیشتر ظرفیت کاهش و نه افزایش دارد.

ویژگی دوم بازار این است که وضعیت اجاره ای دارد. در معاملات شنبه نرخ نقدی بازار بالای فردایی بود که به خودی خود نشان می‌دهد که حجم فروش فردایی در بازار بیشتر است. این موضوع نیز می تواند در نهایت به کاهش قیمت ارز در روزهای آینده منجر شود.

بازار اجاره ای زمانی رخ می دهد که معاملات فردایی سهم بیشتری از معاملات نقد داشته باشد. در این وضعیت اگر میل معاملات فردایی به سمت کاهش باشد یا کمتر از نرخ نقد معامله انجام شود، معامله گران انتظار کاهش قیمت در روزهای آینده را دارند.

قیمت دلار

* بازار طلا و سکه به کدام سمت حرکت می‌کند؟

در بازار طلا هم تکنیکال‌کاران طلای آبشده معتقدند، دو روز است قیمت مثقال طلای آبشده بالای کف معامله می‌شود و از آنجایی که بین میانگین متحرک قیمت میان مدت با کوتاه‌مدت فاصله افتاده است و به واسطه آن قیمت طلای آبشده می‌تواند افزایش پیدا کند و به سمت قیمت میانگین متحرک میان مدت حرکت کند تا فاصله بینشان کم شود.

در بازار سکه هم گفته می‌شود، قیمت حمایت ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان را سر راه دارد و با از دست رفتین این مرز،‌ حمایت بعدی کف ۲۹ میلیون است که در صورت از دست رفتن این سطح،‌ سکه با فشار فروش می‌تواند تا مرز ۲۷ میلیون پایین بیاید.

باید منتظر کاهش بیشتر قیمت دلار باشیم

کامران رحیمی، کارشناس اقتصاد ایران درباره روند بازار ارز و سکه گفت: بازار ارز در وضعیت نوسان رو به پایین قرار دارد. در صورتی که اخبار مثبت اعلام شده ادامه دار باشد، می‌توان امیدوار بود که بازار ارز به سمت پایین حرکت کند.

وی ادامه داد: در صورتی که بازار زیر سطح ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان تثبیت شود، احتمال برگشت تا مرز ۴۹ هزار تومان وجود دارد. اگر دلار بالای ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان ماندگار شود، احتمال تقویت نوسانات صعودی وجود دارد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: طلا و سکه نیز علاوه بر تاثیرپذیری از بازار ارز، از اونس جهانی نیز قیمت می‌گیرند که هردو این مولفه‌های نزولی بوده و به نظر می رسد سکه تا کانال ۲۷ میلیون تومانی نیز کاهش یابد و طلا نیز در سطح ۲.۳ تا ۲.۴ میلیون تومانی نوسان کند.

رحیمی تصریح کرد: باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده بازهم انتشار اخبار مثبت ادامه خواهد داشت یا خیر. در صورتی که کشور به توافقات جدید دست یابد باید منتظر کاهش نرخ ارز و طلا در روزهای آینده باشیم.

بنابراین گزارش، بازار ارز و طلا در روزهای گذشته روندی نزولی به خود گرفته اند و به نظر می‌رسد این کاهش ادامه داشته باشد. برخی از کارشناسان خوشبین بازارهای مالی معتقدند، دلار تا قیمت ۴۶ هزار تومان افت خواهد کرد. این افراد می‌گویند با کاهش بازدهی دلار نسبت به بازارهای موازی باید شاهد کاهش بیشتر نرخ ارز و طلا نیز باشیم.

قیمت دلار

قیمت دلار به روند افزایشی برمی‌گردد؟

سجاد بوربور، کارشناس و فعال اقتصادی درباره رفت و برگشت قیمت دلار با هر سیگنال سیاسی به تجارت نیوز گفت: «حرکات رفت و برگشتی قیمت دلار را نمی‌توان به مثابه یک روند در نظر گرفت. کاهش قیمت در بازار ارز نوسان محدودی است که دوام زیادی نیز ندارد.»

وی با اشاره به افزایش تورم و رشد انتظارات تورمی خاطرنشان کرد: «نسبت سپرده‌های بلندمدت کاهش پیدا کرده و پول به سمت سپرده‌های دیداری در حرکت است. باید توجه داشت اگر قیمت دلار به زیر کانال ۵۰ هزار تومانی برگردد، فعالان اقتصادی برای خرید دلار یا طلا هجوم می‌آورند و اجازه افت قیمت بیش از این مقدار را نمی‌دهند.»

این کارشناس اقتصادی روند دلار را صعودی پیش‌بینی کرد و گفت: «بالا و پایین‌های فعلی قیمت دلار نوسان است و فعالان اقتصادی نباید به آن توجهی کنند. چشم‌انداز قیمت دلار با توجه به مولفه‌های موثر بر آن صعودی است و حرکت‌های کاهشی فعلی استراحت در مسیر افزایشی است.»

اما همچنان این سوال مطرح است که آیا روند صعودی دلار مهار می‌شود؟ بوربور در پاسخ به این سوال گفت: «غیر از سرکوب دلار، هیچ کاری از دست دولت برنمی‌آید. توجه داشته باشید ما باید دلار را به مثابه کالا در نظر بگیریم. مگر تورم روی همه کالاها و خدمات تاثیر نمی‌گذارد؟»

قیمت دلار افزایش قیمت دلار کاهش قیمت دلار قیمت دلار امروز قیمت دلار صرافی ملی قیمت دلار صرافیپیش بینی قیمت دلار قیمت دلار توافقی امروز قیمت دلار توافقی قیمت دلار آزاد قیمت دلار لحظه ای
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین