کد خبر: 65537 A

موزه هنرهای معاصر تهران، گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، آثار عاشورایی، آثار مذهبی

درهم تنیدگی هویت اسلامی ایرانی و شیعه‌ای در نقاشی‌های عاشورایی کلید واژه هفته اول سلسله نشست زیبایی شناسی حماسه کربلا در موزه هنرهای معاصر تهران بود.

ایران آرت: اولین هفته از سلسله نشست‌های تخصصی زیبایی‌شناسی حماسه واقعه کربلا به روایت گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران با آغاز ماه محرم در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، نخستین روز این نشست با حضور هادی سیف پژوهشگر هنرهای سنتی ایران و پژوهشگر نقاشی قهوه‌خانه (خیالی نگاری) روز یک‌شنبه ۹ مردادماه مصادف با دوم محرم با موضوع "شمایل‌شناسی در آثار قهوه‌خانه‌ای با تاکید بر واقعه عاشورٖا"در کتابخانه موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

هادی سیف در این نشست شمایل شناسی در آثار قهوه‌خانه با تاکید بر واقعه عاشورا و روند تاریخی شکل‌گیری نقاشی قهوه‌خانه و نحوه شمایل شناسی مذهبی و ملی در آثار هنرمندان ایرانی از دوره صفویه تا دوره معاصر را بررسی کرد. 

هادی سیف در موزه هنرهای معاصر تهران

سیف در ادامه ویژگی های آثار هنرمندانی همچون سید مهدی، استاد علیرضا، مدبر، آغاسی و دیگر هنرمندان این عرصه و چگونگی شکل گیری و تولید آثار ارزشمند این هنرمندان را بیان کرد. 

دومین روز این نشست‌ها سه‌شنبه ۱۱ مردادماه با عنوان "نقاشی قهوه‌خانه ( خیالی نگاری – پرده‌های درویشی )" با سخنرانی امیر مازیار، دکترای فلسفه هنر از دانشگاه علامه طباطبایی، دانشیار و مدرس دانشگاه هنر، پژوهشگر، نویسنده و مترجم برگزار شد.

امیر مازیار در دومین روز نشست به تحلیل پرده‌های درویشی دوره قاجار و بازگو کردن روایت‌های دینی و اسطوره‌ای پرداخت. 

زیبایی شناسی حماسه در موزه هنرهای معاصر تهران

مازیار در این نشست همچنین به درهم تنیدگی هویت اسلامی، ایرانی و شیعی در نقاشی‌های عاشورایی و همسویی اندیشه دینی و عقلانی در هنرمندان انقلاب تاکید کرد.

در این سلسله نشست‌ها تا اربعین حسینی با حضور هنرمندان و صاحبنظران هنری، برخی آثار عاشورایی و مذهبی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران بررسی می شود.

 

 

موزه هنرهای معاصر تهران هادی سیف عباد رضا اسلامی روزبه سلطان محمدی امیر مازیار نشست زیبایی شناسی حماسه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین