کد خبر: 65657 A

آیدین آغداشلو، آرت پرایس، آرترون، گران ترین آثار هنری

نکته ای که اهمیت این فهرست را نشان می‌دهد، آن است که این ٥٠٠ هنرمند از بین بیش از ٥٠٠ هزار هنرمند فعال در سراسر جهان انتخاب شده‌اند. این مؤسسه، اطلاعات ِموردنیاز برای این رتبه‌بندی را از طریق مؤسسات اصلی حراج، گالری‌های دنیا و مجموعه‌داران تهیه می‌کند. «آرت‌پرایس» با دسترسی به اطلاعات و تصاویر بیش از صد ‌میلیون اثر هنری از سال ١٧٠٠ میلادی به این سو به تحلیل‌های دقیق خود در عرصه هنر شهرت دارد.

ایران آرت  نام آیدین آغداشلو هنرمند ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر  جهان قرار گرفت. «آرت‌پرایس» -مهم‌ترین مرجع مارکت هنر جهان- در کنار «آرترون» - پلتفرم تحلیل داده‌های بازار (AMMA)- در گزارش تازه‌شان که متر و معیاری مهم برای تحلیل و بررسی وضعیت هنر جهان از دو بُعد اقتصادی و هنری است؛ در حالی اسامی 500 هنرمند برتر سال 2021 را منتشر کردند که  نام آیدین آغداشلو هنرمند برجسته ایرانی نیز در این فهرست به چشم می خورد.در صدرِ این فهرست ۵۰۰ تایی که دربردارنده هنرمندان شاخص ادوار مختلف هنری جهان است ؛ نام هایی چون  پابلو پیکاسو، ژان میشل باسکیا، اندی وارهول، کلود مونه، گرهارد ریشتر، ژانگ دای شین، ونسان ون گوگ، بنکسی، سای تومبلی ، یایویی کوساما و ...دیده می‌شود. 

«آرت‌پرایس» به‌عنوان یکی از منتشرکنندگان این فهرست، نقشی راهبردی در ارائه بانک اطلاعات هنرمندان دنیا دارد. مانیتور بازار هنر آرترون (AMMA) نیز که در تهیه این گزارش با آرت پرایس همکاری کرده، یک پلتفرم معتبر چینی در زمینه خدمات داده بازار است که بر جستجوی داده‌ها در زمینه آثار هنری تمرکز دارد.

نکته ای که اهمیت این فهرست را نشان می‌دهد، آن است که این ٥٠٠ هنرمند از بین بیش از ٥٠٠ هزار هنرمند فعال در سراسر جهان انتخاب شده‌اند. این مؤسسه، اطلاعات ِموردنیاز برای این رتبه‌بندی را از طریق مؤسسات اصلی حراج، گالری‌های دنیا و مجموعه‌داران تهیه می‌کند. «آرت‌پرایس» با دسترسی به اطلاعات و تصاویر بیش از صد ‌میلیون اثر هنری از سال ١٧٠٠ میلادی به این سو به تحلیل‌های دقیق خود در عرصه هنر شهرت دارد.

تحلیل ارائه شده در این گزارش بر اساس نتایج حراج هنرهای زیبا ) Fine Art) است که بین یکم ژانویه تا 31 دسامبر 2021 جمع آوری شده است. تفاوت این گزارش با گزارش قبلی آرت پرایس در سال 2021 که پنج هنرمند ایرانی شامل رضا درخشانی، علی بنی صدر، واحد خاکدان، شهریار احمدی و شیرین نشاط نیز در آن قرار داشتند، آن است که گزارش فوق الذکر صرفاً به معرفی 500 هنرمند برتر جهان در شاخه هنر معاصر (Contemporary art) اختصاص داشت؛ در حالی که گزارش اخیر هنرمندان تمام شاخه‌های هنری از جمله استادان قدیمی (Old Masters)، هنرمندان قرن نوزدهم، هنرمندان مدرن، هنرمندان پسا جنگ و هنرمندان معاصر را در بر می‌گیرد. برای جمع آوری داده‌های این گزارش،رسانه های مختلفی همچون  نقاشی، مجسمه، طراحی، عکس، چاپ، فیلم، اینستالیشن و NFT مورد بررسی قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، آیدین آغداشلو در بین هنرمندانِ ایرانی، کسی است که آثارش بیشترین فروش را در حراج‌ها داشته است. او در این فهرست در رتبه 483 قرار دارد. بیشترین قیمتی که برای فروش اثری از او چکش خورده، حدود 2/3 میلیون دلار بوده است. مجموع 2 اثر فروش‌رفته از او ارزشی برابر با سه میلیون و سیصد و هشتاد و شش هزار دلار داشته است. نکته جالب این فهرست آن است که لوکوربوزیه معمار، طراح و نقاش نام آشنای سوئیسی فرانسوی در رتبه 467 قرار دارد.

 شاخص قیمت آثار آغداشلو از حراج‌های لندن و تهران به دست آمده است. حراج‌ لندن معمولاً محل خوبی برای عرضه آثار گران‌بها و فروش آثار با قیمت‌های نجومی است. زمانی نیویورک نیز فرصت خوبی به شمار می‌آمد اما از سال٢٠١٠ نقش چندان پررنگی از این حیث ایفا نمی‌کند. برخی هنرمندان ایرانی که در حراج‌ تهران حضور مستمری داشته‌اند، شاخص قیمت فروش بیشتری را از آن خود کرده‌اند.

مبنای «آرت پرایس» و «آرترون» برای این رتبه‌بندی، حجم فروش آثار هنرمندان تمامی ادوار هنری جهان حدفاصل یکم ژانویه تا 31 دسامبر 2021 بوده است و درعین‌حال بیشترین رقمِ حاصل از چکش‌خوردن آثار این هنرمندان هم در این رتبه‌بندی دخیل بوده است.

 در صدر فهرست ٥٠٠ هنرمند پرفروش تمام شاخه‌های هنری سال 2021، نام نقاش اسپانیایی پابلو پیکاسو به چشم می‌خورد. پیکاسو با حجم کلی فروش 671 میلیون‌دلار بابت 3452 اثر در حراج‌های بین‌المللی از اول ژانویه تا 31 دسامبر 2021، پرفروش‌ترین هنرمند این سال محسوب می‌شود. گران‌ترین اثر او در حراج‌های جهانی به مبلغ 103 میلیون دلار به فروش رسیده است.

آیدین آغداشلو آرت پرایس گران ترین آثار هنری آرترون
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین