کد خبر: 63982 A

هیئت تحریریه آنسامبل هنر معاصر تهران با مدیریت سیامک فلاحی از روی صحنه رفتن اپرای کلنل خبر می‌‌دهد.

ایران آرت: اپرای کلنل در سال ۲۰۱۸ توسط سیامک فلاحی آهنگ‌سازی شده و لیبرتوی آن را آنجلیکا مسنر، لیبرتیست اهل وین از رمان «زوال کلنل» نوشته محمود دولت‌آبادی اقتباس کرده است.

این اپرا ۱۲ شخصیت اصلی دارد که با خواننده‌، بازیگر، گروه کر، ارکستر بزرگ و ویدئو‌آرت همراهی می‌‌شود که در ‌مجموع برای هر اجرای این اثر به ۸۲ نفر از هنرمندان مذکور نیاز است.

آهنگ‌ساز در راستای مانیفست هنری خود تکنیکی جدید در ساخت این اپرا استفاده کرده که منجر به اتفاقی نو در اپرا شده است و از آن تحت عنوان رفرماسیون یاد می‌‌کند.

داستان این اپرا اقتباس از رمان «زوال کلنل» نوشته «محمود دولت‌آبادی» است که در میان آثار ایشان از هر حیث جایگاه، اثری است شاخص با ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد در فرم که به لحاظ داشتن ساختاری پیچیده و مفاهیم عمیق انسانی مورد استقبال مجامع ادبی و هنری در جهان واقع شده است و به ‌وضوح این اثر رابطه مستقیم نویسنده با رئالیسم را نشان می‌‌دهد که به‌ واسطه آن از اتفاقات و شرایط اجتماعی آن دوره تاریخی، روایتی متفاوت و تراژیک می‌‌سازد و جهان‌بینی‌اش را از منظر کلنل یک نظامی وطن‌دوست نشان می‌‌دهد که به‌طور مداوم با شرایط فعلی خانواده و خاطراتش در کنش است.

در ‌سه سال گذشته، در بخش پیش‌تولید، سه فیلم مستند از مراحل ساخت اپرا به‌همراه مصاحبه با سیامک فلاحی، محمود دولت‌آبادی و آنجلیکا مسنر ساخته ‌شده و پارتیتور اپرا با ثبت حقوقی کپی‌رایت بین‌المللی دریافت کرده است و این اثر توسط اپراخانه‌های مطرح جهانی و کمپانی‌های تولیدکننده اپرا و لیبل‌های ریکورد موسیقی کلاسیک بسیار مورد توجه قرار گرفته و دعوت‌نامه‌های ضبط و اجرائی دریافت کرده است.

مدیر هنری این پروژه با ذکر این نکته که اپرا در همه‌جای جهان توسط چندین تهیه‌کننده تولید می‌‌شود و برای روی صحنه رفتن آن به گروهی بزرگ و حرفه‌ای نیازمند است، از تمامی‌ تهیه‌کنندگان داخلی و خارجی برای شرکت در این اپرا دعوت به عمل آورده است. این اثر ملی میهنی برای جهانیان نگاهی صلح‌آمیز را به ارمغان می‌آورد.

 

محمود دولت آبادی رمان کلنل محمود دولت آبادی سیامک فلاحی آنجلیکا مسنر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین